Augļi un augļu salāti vecākajai grupai. Izglītojošas nodarbības kopsavilkums vidējā grupā Tēma: Augļu salāti “Saules dāvanas. III. Jauna materiāla prezentācija
Nodarbība vecākajā grupā “Augļu salāti”
Mērķis:
Mudiniet bērnus rūpēties par savu veselību (palīdziet bērniem saprast, ka veselība ir atkarīga no pareiza uztura; ēdienam jābūt ne tikai garšīgam, bet arī veselīgam).
Iepazīstiniet bērnus ar aukstā ēdiena - augļu salātu - gatavošanas procesu.
Drošas uzvedības iemaņu veidošana virtuvē.
Ēdienu gatavošanas pamatprasmju veidošana.
Pamatprasmju veidošana darba vietas organizēšanā.
Programmatūras uzdevumi:
Turpiniet iepazīstināt bērnus ar dažādiem salātiem.
Nostiprināt bērnu zināšanas par augļu nosaukumiem un labvēlīgajām īpašībām, kādā veidā tos patērē cilvēki. Paplašiniet zināšanas par to, kur aug augļi.
Attīstīt prasmes drošai apiešanās ar bīstamiem priekšmetiem (nažiem) ikdienā.
Attīstīt prasmi pareizi lietot nazi (augļu griešana).
Veicināt bērnu un pieaugušo kopīgas aktivitātes, kuru laikā tiek apmierināta pirmsskolas vecuma bērnu nepieciešamība sazināties ar pieaugušajiem, izprast savu pasauli, vēlme tieši iesaistīties pieaugušo aktivitātēs un iegūta sava pieredze.
Izkopt kārtīgumu, darba mīlestību un vēlmi sagādāt prieku sev un citiem.
Produkti:
Āboli, bumbieri, banāni, apelsīni, jogurts.
Aprīkojums:
Griešanas dēļi, naži, bļoda, paplāte, salātu bļoda, salvetes, priekšauti.
Nodarbības gaita:
Pedagogs:
Puiši, šodien klasē mēs iemācīsimies pagatavot salātus. Kādus salātus jūs zināt? (vinegrete, bietes, pavasaris utt.)
Pa labi. Kurš var pateikt, kādus dārzeņus izmanto vinegreta salātos? (kartupeļi, bietes, burkāni, zirņi, kāposti)
Labi.
Šie ir dārzeņu salāti. Dārzeņi ir labi. Bet es gribu arī augļus!
Puiši, es iesaku jums šodien pagatavot augļu salātus.
Pedagogs:
Uzminiet puiši
Tu esi manas mīklas:
1. Uz zara sver maizīte,
Viņa rudā puse spīd. (ābols)
2. Bērni zina šo augli
Pērtiķiem patīk to ēst.
Dzemdību nams viņš ir no karstām zemēm
Tas aug tropos. (banāns)
3. Šis auglis ir iegarens,
Bagāts ar vitamīniem.
To vāra, žāvē,
To sauc... (bumbieris)
4. Gaišs, salds, izliets,
Vāks viss zelts.
Ne no konfekšu fabrikas -
No tālās Āfrikas. … (apelsīns)
Labi padarīts! Visas mīklas ir atrisinātas!
Un tagad es jums pastāstīšu par augļiem.
Apelsīns ir auglis, kas daudziem cilvēkiem asociējas ar sauli. Pateicoties tā labvēlīgajām īpašībām, tas dod cilvēkiem enerģiju, uzlabo veselību un ir svarīgs produkts, kas ir nepieciešams katra cilvēka uzturā.
Ķīna tiek uzskatīta par apelsīna dzimteni. "Apelsīns" nozīmē ķīniešu ābols.
Apelsīns satur vitamīnus: P, A, B1, B2 un lielu daudzumu C vitamīna.
Apelsīns atbalsta un stiprina organismu, palīdz efektīvi cīnīties ar vīrusu slimībām.
Un pats galvenais, neizmantojiet šo augli pārmērīgi - var rasties alerģijas, īpaši maziem bērniem.
Bumbieru forma atgādina spuldzi. Bumbieris satur milzīgu daudzumu noderīgu vielu - šķiedrvielas, saharozi, glikozi, fruktozi, karotīnu. Vitamīni: A, B1, B2, B3, P, E, C. Bumbieri izmanto kā pretmikrobu līdzekli. Bumbieros ir daudz makro un mikroelementu: dzelzs, kas nepieciešams veselīgu asins šūnu sintēzei. Mīkstums satur daudz kālija jonu, kas veicina normālu sirds un muskuļu darbību. Pret klepu palīdz kaltētu bumbieru novārījums.
Ābols – šis auglis ir bagāts ar vitamīniem un barības vielām. Āboli dod labumu visiem. Paaugstina hemoglobīna līmeni, stiprina asinsvadus. Svaigs, sulīgs ābols ir bagāts ar C vitamīnu, kas palīdzēs stiprināt imūnsistēmu.
Cepti āboli - atjauno gremošanas sistēmas darbību. Žāvētu ābolu novārījums piepilda organismu ar lietderīgām vielām. Ābolu sula iznīcina baktērijas.
Ananāss ir tropu auglis, kura dzimtene ir Brazīlija. Tam ir daudz noderīgu īpašību un vitamīnu. Tas satur kāliju, magniju, vitamīnus: C, PP, B12, B1, B2. Papildus tiem ananāsos ir daudz noderīgu mikroelementu un minerālvielu. Tās mīkstums satur askorbīnskābi, olbaltumvielas, cukurus, diētiskās šķiedras un ūdeni.
Banāni aug dienvidu valstīs. Banānu koka augļus nogriež negatavus, tie labāk izturēs transportēšanu un uzglabāšanu. Galu galā viņiem ir tāls ceļš ejams, pirms tie nonāks veikalu plauktos. Tos pārvadā pa jūru īpašos apstākļos. Augļi ir iepakoti īpašā plēvē.
Banāni satur lielu daudzumu kālija, kas ir labs mūsu smadzenēm, sirdij un muskuļiem.
Vitamīni: A, B1, B2, B3, B6, E, PP, kas uzlabo atmiņu, uzmanību un ir labvēlīgi matu veselībai.
Jogurts ir raudzēts piena produkts, parasti ar augļu piedevām. To uzskata par tradicionālu bulgāru dzērienu. Ir dažādi jogurti: piena, krējuma, augļu un diētiskie.
Pektīns – regulē gremošanas procesus.
Tagad jūs varat sākt strādāt.
Pirms jebkādu darbu uzsākšanas virtuvē un pēc tā pabeigšanas ir jānomazgā rokas ar ziepēm.
Noteikti valkājiet priekšautu, lai vēlāk nebūtu jāmazgā visas drēbes. Meitenēm garos matus labāk sasiet zirgastē vai ar šalli.
Augļi ir jāmazgā tīri.
Par ēdieniem. Kad beigsiet gatavot, tas būs jāmazgā.
Esiet uzmanīgi virtuvē un nenovērsieties.
Virtuve: gāze - viens, uguns - divi, naži - trīs, vispār, turiet acis vaļā!
Plīti un visus elektriskos virtuves palīglīdzekļus drīkst lietot tikai pieauguša cilvēka klātbūtnē.
Katrai izmantošanai ir jāprasa atļauja.
Izvēlieties nažus, kas nav pārāk lieli. Tos uzglabā speciāli tam paredzētās vietās. Nomazgājiet tos ar siltu ūdeni un drānu, turot asmeni prom no jums.
Visus traukus mazgājiet nevis ar rokām, bet ar lupatiņu vai sūkli.
Ja jūs kaut ko izlējat uz virtuves grīdas vai izlej graudaugus, labāk to nekavējoties notīrīt. Pretējā gadījumā jūs varat nonākt uz grīdas, paslīdēt ūdenī vai uz krusta.
Pedagogs:
Tagad jūs varat sākt strādāt. Bet vispirms puišiem jānomazgā rokas.
Bērni iet nomazgāt rokas un atgriežas pie galdiem (fizkultūras minūtes vietā).
Puiši, katram ēdienam ir recepte. Apskatiet augļu salātu receptes diagrammu. (tiek parādīts attēls)
Kas jums jādara vispirms? (nomizojiet augļus)
Tad? (sagriež tos)
Pēc? (liek bļodā)
Pēc? (maisa, garšo un liek salātu bļodā)
Un tā kā šie salāti ir neparasti un augļaini, mēs tos pagarināsim ar Jogurtu.
Puiši, kad jūs lietojat nazi, jums tas ir jātur aiz plastmasas roktura un ar metāla asmeni jāgriež augļi - šādi. Nazis jālieto ļoti uzmanīgi, lai nesagrieztu sevi.
Bērni kopā ar skolotāju nomizo un sagriež kubiņos augļus. Apelsīnus nomizo no plēvēm un starpsienām un sagriež. Sasmalcinātos augļus liek vienā lielā salātu bļodā. Pievieno jogurtu un samaisa (ja jogurts ir skābs, var pievienot cukuru).
Salāti ir gatavi, tagad jūs varat izturēties pret visiem bērniem un pieaugušajiem.
Tikai mazliet sakārtosim.
Nodarbība ir beigusies. Paldies visiem par dalību.
Programmas saturs:
Paplašināt bērnu izpratni par augļiem, to ieguvumiem cilvēkiem, atpazīt augļus, izmantojot dažādus analizatorus.
Uzdevumi pēc apgabala:
Kognitīvā attīstība:
Attīstīt izziņas, pētniecības un produktīvas darbības;
Attīstīt taustes sajūtu;
Turpiniet klasificēt piedāvātos produktus augļos.
Runas attīstība:
Bagātiniet savu vārdu krājumu ar jauniem vārdiem;
Pārvērtiet lietvārdus ģenitīvos īpašības vārdos.
Sociālā un komunikatīvā attīstība:
Iemācīties izmantot tehnoloģisko karti augļu salātu gatavošanas secībai;
Attīstīt interesi apgūt kulinārijas smalkumus un palīdzēt pieaugušajiem gatavot ēdienu;
Veicināt vērtīgu attieksmi pret savu, citu cilvēku darbu un tā rezultātiem, turpināt attīstīt centību;
Iemācieties lietot nazi.
Priekšdarbi:
Ekskursija uz bērnudārza ēdināšanas vienību, saruna par drošības noteikumiem naža lietošanā, higiēnas noteikumiem gatavojot ēst, gatavojot sviestmaizes;
Darbs ar vecākiem: iepazīstināt bērnus ar ēdienu gatavošanu kopā; smaga darba un pašapkalpošanās veicināšana.
Vārdu krājuma darbs: augļu deserts, sastāvdaļas, ēdiena gatavošana.
Materiāls un aprīkojums: kaste, soma, dabīgie augļi (ābols, bumbieris, banāns, kivi, apelsīns, kivi, vīnogas), šķīvis ar sasmalcinātu augļu gabaliņiem, augļu salātu gatavošanas secības tehnoloģiskā karte, priekšauti, cepures, augļu griešanas dēļi, naži, salāti bļodas, jogurts.
Bērni kopā ar skolotāju ienāk grupā. Viņi sveic viesus krievu un čuvašu valodā. Ienāk Dunno.
Nezinu: Sveiki.
Bērni: Sveiki.
Nezinu: Puiši, mani mazie draugi man iedeva paku. Bet es nezinu, kas tur ir. Viņš izņem no sūtījuma somu. Ak, cik interesanti, kas tas ir? Kaut kāda soma, un tur kaut kas ir.
Pedagogs: Nezinu, pagaidi, nesteidzies. Es zinu interesantu spēli ar nosaukumu “Wonderful Bag” un aicinu jūs to spēlēt. Pieskaroties jums ir jānosaka, kas tur ir. Izpētījis, kas tur atrodas, jums vajadzētu teikt par virsmas izmēru, formu, kvalitāti. (Bērnu atbildes: piemēram, tas ir ābols, tas ir liels, apaļš, gluds.). Tiek spēlēta spēle “Brīnišķīgā soma”.)
Pedagogs: Labi darīts, kā var vienā vārdā nosaukt to, ko jūs un es uzminējām? (augļi). Jūs pareizi uzminējāt visus augļus pieskaroties, bet ko jūs domājat par objekta īpašībām, kuras mēs varam uzzināt ar acu palīdzību? (Forma, izmērs, virsma.) Jā, tieši tā, mēs varam uzzināt par objekta īpašībām ar roku un acu palīdzību. Kas, jūsuprāt, palīdzēs mums atpazīt garšu? (valoda). Un tagad es iesaku jums spēlēt vēl vienu spēle "Uzzināt pēc garšas". Bērni apsēžas un aizver acis uz krēsliem. Skolotājs katram bērnam pēc kārtas iedod augļus nogaršot. Bērni un skolotāja pārrunā, kāds auglis tas ir.
Pedagogs: Kāpēc, jūsuprāt, cilvēkam ir vajadzīgi augļi? (Bērnu atbildes.) Ko var pagatavot no augļiem? (Bērnu atbildes.) Jā, un salātus var pagatavot arī no augļiem! Kā to sauks? (Fruit.) Augļu salātus pasniedz desertā saldo ēdienu vietā vai kopā ar tiem. Tāpēc augļu salātus dažreiz sauc par augļu desertiem. Augļu salāti ir bagāti ar vitamīniem, kas mūsu ķermenim nepieciešami, lai mēs būtu veseli. Redzi, nezin, cik noderīgu paku tev atsūtīja tavi draugi.
Nezinu: Jā, tagad es zinu, kas ir augļi un kam tie ir vajadzīgi, bet es gribu izmēģināt augļu salātus, bet nezinu, kā tos pagatavot.
Pedagogs: Neesiet sarūgtināts, Dunno, mūsu puiši jums to palīdzēs. Tiešām, puiši?
Pedagogs: Bet, pirms sākam gatavot salātus, atcerēsimies to secību un uzskaitīsim produktus, kas mums būs nepieciešami to pagatavošanai (ņemot vērā augļu salātu gatavošanas secības tehnoloģisko karti).
Pedagogs: Kādu bīstamu priekšmetu mēs varam izmantot savā darbā? (nazis). Kāds ir vissvarīgākais noteikums, kas mums būtu jāzina, pirms sākam gatavot? (rūpīgi jānomazgā rokas un augļi). Un pirms sākam gatavot, mums jāuzvelk priekšauti. (Bērni ar pieaugušo palīdzību mazgā rokas, uzvelk priekšautus un cepures galvā.)
Pedagogs: Šodien mēs mācīsimies būt neatkarīgi, iemācīsimies pagatavot salātus, lai mājās varētu iepriecināt savus mīļos. Bet vispirms atcerēsimies drošības noteikumus, strādājot ar nazi. Nazis tiek nodots ar asmeni pret tevi, ar to griež tikai uz virtuves dēļa, nazi ņem tikai pēc tam, kad saka, ka vari sākt strādāt, sagriezīsim augļus kubiņos, šī ir viena no izmantotajām griešanas metodēm kulinārijā. Pēc augļu sagriešanas uz kuģa pārnes tos uz šķīvja.
Bērnu patstāvīga darbība.
Pēc darbu pabeigšanas bērni uzkopj savu darba vietu, mazgā rokas, Dunno palīdz bērniem sakārtot. Skolotāja salātus ietērpa ar jogurtu.
Pedagogs: Redzi, Dunno, tas nemaz nav grūti, bet tas ir garšīgi un veselīgi.
Nezinu: Jā, tagad es to zinu un iemācīšu saviem draugiem pagatavot augļu salātus, un mēs būsim stipri un veseli. Liels paldies puiši!
Pedagogs: Tagad ieņemiet vietas pie galda, un mēs nobaudīsim mūsu augļu salātus.
Labu apetīti.
Valērija Černova
Jaunie pavāri
Mērķis: Nostiprināt bērnu zināšanas par augļiem un to pagatavošanu. Iepazīstiniet bērnus ar aukstā ēdiena - augļu salātu - gatavošanas procesu.
Uzdevumi:
Izglītojoši: paplašināt un precizēt bērnu zināšanas par augļiem, attīstīt bērnos prasmes lietot galda nazi un virtuves dēli; attīstīt spēju ievērot drošības noteikumus darba laikā; stiprināt pašaprūpes prasmes;
Attīstīšana: vingrina bērnus īpašības vārdu veidošanā;
Izglītojoši: audzināt vēlmi palīdzēt pieaugušajiem, rosināt pildīt darba uzdevumus; saņemt prieku no kopīga darba un paveiktā darba.
Priekšdarbi:
Saruna “No kā tiek gatavoti salāti? Kādus augļus var likt augļu salātos? Bērnu iepazīstināšana ar dažādiem salātiem; mīklu minēšana par augļiem. Naža lietošanas drošības noteikumu skaidrojums. Griešanas produktu demonstrēšana; didaktiskās spēles “Dārzeņi, augļi”, “Kas ar ko strādā”.
Aprīkojums: priekšauts un vāciņš skolotājam. Priekšauti un šalles bērniem. Griešanas dēļi un galda naži, bļodas sasmalcinātiem augļiem.
Trauki: salātu bļoda, galda piederumi, salvešu turētāji, paplāte. Augļi: āboli, bumbieri, banāni, vīnogas – nomizoti, bez sēklām, sagriezti ceturtdaļās. Salātu mērcei - jogurts.
Magnetofons un klasiskās mūzikas ieraksti bērniem.
Nodarbības gaita
Skolotājs sapulcina bērnus aplī un nolasa Marinas Borisovnas Radionovas dzejoli “Kā mēs gatavojām salātus”:
Lai ārstētu grupas puišus,
Nolēmām pagatavot salātus
Bet ko mums vajadzētu likt savos salātos?
Mums par to jājautā visiem!
Salātos jābūt banānam!
Romāns uzreiz iesaucās.
Un šeit ir Sabīna un Albīna
Viņi vēlas likt mandarīnus.
Džordžs, noliekot rotaļlietu malā,
Nolēmu salātos ielikt bumbieri.
Es ļoti mīlu ābolus
Un es tos lieku tikai salātos!
Mūsu Eva paziņoja visiem
Un viņa uzreiz uzvilka priekšautu.
Vai varu iedzert jogurtu?
Serjožka klusi jautāja:
Es ar prieku ielikšu to tur,
Mūsu salāti kļūs maigāki!
Visi kopā ķērās pie lietas
Darbs drīz sāka vārīties.
Rūpīgi strādājiet ar nazi
Pretējā gadījumā viņi var tikt ievainoti!
Pievienosim jogurtu, un tā.
Dežurants aicina visus pie galda.
Mūsu salāti izrādījās lieliski
Un visi puiši saka:
Mamma nevar pagatavot kaut ko tik garšīgu,
Galu galā mēs to izdarījām paši!
Pedagogs: - Puiši, vai jūs zināt, ko var pagatavot no augļiem?
Bērnu atbildes: Dzērieni tiek gatavoti no augļiem - sulas, kompots, limonāde. Augļus izmanto kūku, pīrāgu un konditorejas izstrādājumu pildījumu pagatavošanai. Varat arī pagatavot augļu salātus, augļu jogurtu, augļu želeju, saldējumu. Veikalos var iegādāties saldumus ar augļu pildījumu un augļu marmelādi.
Pedagogs: Jūsu vecmāmiņas un mammas droši vien zina, kā pagatavot augļu ievārījumu. Tagad uzzināsim, kā sauc ievārījumu no dažādiem augļiem.
Didaktiskais vingrinājums "Augļu ievārījums"
No āboliem taisa... kādu ievārījumu? Apple.
No plūmēm gatavo...kādu ievārījumu? Plūme.
Bumbierus izmanto, lai pagatavotu... kādu ievārījumu? Bumbieris.
No banāniem taisa... kādu ievārījumu? Banāns.
No aprikozēm gatavo...kādu ievārījumu? Aprikoze.
Pedagogs: -Vai jūs vēlētos iemācīties gatavot, lai palīdzētu savai mātei? Bērnu atbildes.
Skolotājs paziņo aktivitātes tēmu:
Šodien mēs iemācīsimies pagatavot augļu salātus. Es būšu pavārs, un jūs kļūsiet par maniem palīgiem - pavāriem. Mums būs jāizmanto naži, atgādiniet man, kā pareizi lietot nazi.
Bērni atbild, skolotājs precizē un apkopo bērnu atbildes:
Nazis tiek nodots ar asmeni pret jums, viņi griež ar to tikai uz virtuves dēļa, nazis tiek ņemts tikai pēc tam, kad viņi saka: "Sāc strādāt." Sagrieziet augļus uz dēļa un ievietojiet tos bļodā.
Skolotāja iesaka sagatavot pirkstus darbam, tiek spēlēta pirkstu spēle “Mēs dalījām apelsīnu”:
Mēs dalījāmies ar apelsīnu (kreisā roka dūrē, labā roka to satvēra)
Mūsu ir daudz, bet viņš ir viens.
Šī šķēle ir paredzēta ezim (Ar labo roku mēs pa vienam atveram pirkstus
Šī šķēle ir paredzēta kreisajai rokai, sākot ar mazo pirkstiņu)
Šī šķēle ir paredzēta kaķēniem,
Šī šķēle ir paredzēta pīlēniem,
Šī šķēle ir paredzēta bebram,
Un vilkam - mizu! (Pakratiet abas otas)
Pedagogs: -Tagad mūsu pirksti ir gatavi darbam, bet kas, jūsuprāt, pavāram vēl jāpaveic pirms darba?
Bērnu atbildes.
Pedagogs: - Tieši tā, rokas jāmazgā ar ziepēm.
Bērni tiek mudināti mazgāt rokas un uzvilkt priekšautus un galvas lakatus (pēdības minūtes vietā). Bērni iet pie rakstāmgalda.
Pedagogs: - Puiši, katram ēdienam ir recepte. Apskatiet augļu salātu receptes diagrammu. (tiek parādīts attēls)
Kas jums jādara vispirms? (nomizojiet augļus)
Tad? (sagriež tos)
Pēc? (liek bļodā)
Pēc? (maisa, garšo un liek salātu bļodā)
Un, tā kā šie salāti ir neparasti un augļaini, mēs tos pagarināsim ar jogurtu.
Puiši, kad jūs lietojat nazi, jums tas ir jātur aiz plastmasas roktura un ar metāla asmeni jāgriež augļi - šādi. Nazis jālieto ļoti uzmanīgi, lai nesagrieztu sevi.
Pēc tam viņš piedāvā sākt strādāt un ieslēdz maigu mūziku.
Darba laikā skolotāja sniedz palīdzību, uzmundrina, uzslavē bērnus, skaidro, ka ābolos ir ļoti daudz dzelzs un magnija, kas uzlabo cilvēka asinis. Un bumbieros ir daudz kālija, magnija, dzelzs, vitamīnu D un C. Bet banānos ir daudz A, C, B vitamīnu un kālija, kas veicina sirds darbību. Banānu dzimtene ir Dienvidindija, un tos audzē 10 tūkstošus gadu.
Visi augļaugi labi aug un nes augļus, ja ir daudz gaismas un siltuma. Kā ar gaismu un siltumu? (saule) Un saule mums sniedz šīs brīnišķīgās dāvanas.
Puiši, kā mums vajadzētu saukt savus salātus? (bērnu ieteikumi)
Kad augļi ir sagriezti, bērns salātus salātu bļodā ietērpa ar jogurtu.
Salātus izklāj uz šķīvjiem, ņem līdzi un liek uz galda. Šajā laikā bērni mazgā rokas un novelk priekšautus. Skolotājs aicina bērnus pie galda un novēl labu apetīti.
Pedagogs: Bērni aug veseli,
Ja augļus košļā,
Jo augļi ir
Labākie produkti.
Visi bez izņēmuma!
Par to nav šaubu.
Katram savs labums un garša,
Un es neuzdrošinos izlemt
Kura ir garšīgāka?
Kurš vairāk vajadzīgs?
Būt veselam
Ēdiet dārza veltes!
Vitamīnu radinieki -
Saulainas dienas bērni!
Klase: 6
Mērķis: gatavot augļu salātus, strādājot ievērojot sanitāri higiēnas un drošības noteikumus.
Uzdevumi:
- Zināšanu papildināšana par augļu priekšrocībām, vitamīnu saturu augļos.
- Prasmju veidošana darbā ar informāciju, izmantojot tehnoloģiskās shēmas praktiskajā darbā.
- Grupu darba iemaņu, komunikācijas un refleksijas prasmju un droša darba iemaņu pilnveidošana.
- Atmiņas, uzmanības, mutvārdu runas attīstība.
- Izkopt apzinātu attieksmi pret savu veselību, racionālu uzturu, kā arī precizitāti un smagu darbu.
Aprīkojums: kaste spēlei, augļu komplekts, augļu kostīmi notikumam (pavārs, greipfrūts, banāns, ābols, kivi, mandarīns, apelsīns, dakteris Aibolīts), tabula “Vitamīnu saturs augļos”, augļu salātu pagatavošanas tehnoloģiskā shēma, magnēti, priekšauti, šalles, naži, dēlīši, salātu bļodas, salātu karotes, porciju šķīvji, saldējums pēc svara, izkārtnes ar salātu nosaukumiem grupām, portatīvais dators (mūzikas pavadījumam).
Studentu pasākumu organizēšanas forma: kolektīvs, individuāls, grupa.
Tehnoloģijas, metodes un tehnikas: veselības saglabāšana, spēle, stāsts, saruna, dramatizējums, darbs ar tabulām un diagrammām, pašpārbaude un pašvērtējums, darbs grupās, praktiskie darbi, refleksija.
Nodarbību laikā
I. Organizatoriskais moments
– Sveiki, apsēdieties! Šodien mūsu nodarbībai mums būs nepieciešama tabula “Vitamīnu saturs augļos” un pildspalva; kā arī kombinezoni (priekšauts un lakats), augļi, trauki (griešanas dēlis, nazis, salātu bļoda) un tavu labo garastāvokli!
II. Ziņošana par nodarbības tēmu, mērķi un uzdevumiem
– Mūsu nodarbības tēma ir “Augļu salātu gatavošana”. Šodien nodarbībā runāsim par augļu priekšrocībām, vitamīnu saturu augļos; Praktiskajā darbā izmantosim tehnoloģisko shēmu; uzlabot grupu darbu, komunikācijas un refleksijas prasmes.
III. Spēle “Uzmini augļus!”, aizpildot tabulu “Vitamīnu saturs augļos”
Skolotājs kastē ieliek augļus (ābolu, banānu, kivi, apelsīnu, greipfrūtu, mandarīnu). Skolēniem jāuzmin, kas atrodas kastē, uzdodot jautājumus. Jautājumi tiek uzdoti tā, lai skolotājs varētu atbildēt tikai “JĀ” vai “NĒ”. Pēc tam, kad bērni pareizi nosaukuši augli, skolotājs to parāda un sniedz īsu ziņu par to.
– Iesaku spēlēt. Spēli sauc "Uzmini augļus!".
Man kastē ir paslēpti augļi. Lai uzzinātu, kādus augļus esmu paslēpusi, uzdosi man jautājumus par krāsu, garšu utt., un es atbildēšu tikai “JĀ” vai “NĒ”. Bet mēs ne tikai spēlēsim, bet arī uzzināsim par dažu augļu priekšrocībām. Lai to izdarītu, jums rūpīgi jāuzklausa mans stāsts un jāaizpilda tabula, kas atrodas uz jūsu galda. Apskatīsim tabulu.
(Tabula ir iepriekš uzzīmēta uz tāfeles. Skolotājs izskaidro un parāda, kā pareizi aizpildīt tabulu, izrunā vitamīnu burtu apzīmējumu.)
augļu augļi | Vitamīni | |||||||
A | B grupa | AR | D | E | G | K | PP | |
Pēc spēles mēs pārbaudīsim, kurš no jums mani uzmanīgi klausījās.
BANĀNS
Banānu mīkstums satur C vitamīns, kas palīdzēs tikt galā ar ziemas saaukstēšanos un infekcijām. B vitamīni Neaizstājams līdzeklis pret stresu un bezmiegu. Atrodams banānos un E vitamīns, tas padara mūsu ādu gludu un elastīgu, kā arī ir atbildīgs par labu garastāvokli.
ĀBOLS
Āboli satur A vitamīns. Šis vitamīns ir nepieciešams normālai vielmaiņai un kaulu veidošanai. C vitamīns piemīt pretiekaisuma iedarbība, palielina izturību pret infekcijām. B vitamīni, ir nepieciešami organismam normālai nervu, sirds un asinsvadu un gremošanas sistēmu darbībai. Klāt arī ābolos G vitamīns. To sauc arī par "apetītes vitamīnu". Tas ir nepieciešams normālai gremošanai un augšanai.
MANDARĪNS
Mandarīnu augļos ir daudz C vitamīna un B vitamīnu, kas nepieciešami normālai nervu sistēmas darbībai, mandarīni satur D vitamīnu, kas īpaši nepieciešams ziemā, un K vitamīnu asinsvadu veselībai.
KIWI
Viens kivi var nodrošināt cilvēku ar dienas devu C vitamīns. Turklāt kivi satur vitamīni E, A, PP Un B grupa. Kivi veicina normālu gremošanu un ir lielisks pretstresa līdzeklis. Turklāt šis auglis stiprina cilvēka ķermeņa imūnsistēmu un tā asinsvadus.
APELSĪNS
Apelsīni satur C vitamīns, kas palīdz samazināt sirds slimību risku. B vitamīns Apelsīnos esošais ir iesaistīts hemoglobīna ražošanā, kas nepieciešams skābekļa pārnešanai uz dažādām ķermeņa daļām.
GREIPFRŪTS
Greipfrūts apmierinās cilvēka ikdienas vajadzību pēc C vitamīns, kas mums ir jāaizsargā pret saaukstēšanos un gripu. Turklāt greipfrūts satur daudz PP vitamīns, kas palīdz cīnīties ar bezmiegu un nogurumu, kā arī D vitamīns.
- Tātad, jūs uzminējāt visus augļus! Labi padarīts! Spēles gaitā jūs aizpildījāt tabulu. Pārbaudīsim, cik uzmanīgi jūs mani klausījāties.
(Skolēni pārbauda savus datus ar datiem tabulā uz tāfeles un veic pašvērtējumu. Var jautāt 1-2 cilvēkiem)
augļu augļi | Vitamīni | |||||||
A | B grupa | AR | D | E | G | K | PP | |
apelsīns | + | + | ||||||
Banāns | + | + | + | |||||
Greipfrūts | + | + | + | |||||
Kivi | + | + | + | + | + | |||
Mandarīns | + | + | + | + | ||||
Apple | + | + | + | + |
21 – IZCILS REZULTĀTS!
No 16 līdz 20 - LABI PADARĪTS!
No 11 līdz 15 - ESIET UZMANĪGĀKS!
– Uzzinājām, ka augļi ir vērtīgi pārtikas produkti, jo tajos ir liels daudzums dažādu vitamīnu. Lielākā daļa vitamīnu neveidojas cilvēka organismā, bet nonāk tajā tikai ar pārtiku. Atcerieties, ka ne visi vitamīni var izturēt termisko apstrādi, tāpēc augļus labāk ēst svaigus.
Kuri augļi, jūsuprāt, ir veselīgāki? (Bērnu atbildes)
– Klausīsimies, ko saka paši augļi!
IV. Sižets "Augļu strīds"
Pavārs:
Kādā neparastā naktī es nokritu no plaukta
Mūsu bibliotēkā ir žurnāls par uzturu.
Neparastā naktī, kas nenotiks!
Es atsitos pret grīdu un lapas atvērās...
Un tie vēsi izritinājās no lapām
Spilgti augļi dažādos virzienos.
Vai vēlaties dzirdēt viņu sarunas?
Tātad, nāc, sēdi klusi!
(Augļi iznāk un sāk strīdēties)
Greipfrūti:
Iepazīstieties ar bērniem, es esmu greipfrūts,
Esmu liels, sulīgs, garšīgs auglis.
Es esmu mazliet rūgts, bet tas nav svarīgi,
Bet es vienmēr palīdzēšu
Tiem, kas vēlas zaudēt svaru,
Tiem, kas bieži slimo.
Es atjaunošu ķermeni
Es kalpoju cilvēkiem no visas sirds.
Banāns:
Es esmu ārzemju viesis, banāns,
Es peldēju pāri okeānam.
Saule man jautāja
Nodod manu spēku tev.
Apelsīns:
Un es esmu nogatavojies apelsīns
Sunijas dzīvespriecīgais dēls.
Esmu skaista, draiska.
Ar mani būs jautri
Lēc, izklaidējies,
Dziediet, spēlējiet, draiskojieties.
Kivi:
Zem raupjas ādas
Sulīgais auglis ir mans,
Tas ir zaļš un graudains
Maigs, salds un gaļīgs.
Mani sauc Kivi
Mans mīkstums ir garšīgs -
Vērtīgu vitamīnu krātuve,
Par dārgo cilvēku veselību.
Mandarīns:
Es Vecgada vakarā
Ikviens aicina jūs uz mājām.
Es arī rotāju Ziemassvētku eglīti,
Un bērni tiek pacienāti ar ēdienu.
Es to paturu zem ādas
Bumba ir sulīga un salda.
Šķēles bumbiņā - konfektes,
Lai iepriecinātu bērnus.
Apple:
Es esmu stiprs, kraukšķīgs,
Brīnums ir īsts.
Dzeltens un sarkans -
Āda ir satīna.
Ābols ir ruds
Visu to labāko bērniem!
(Parādās ārsts Aibolits)
Aibolīts:
Pietiekami! Es vairs nevaru jūs klausīties!
Ir pienācis laiks izbeigt strīdu!
Lai būtu vesels un stiprs,
Spilgti augļi mīl
Visi bez izņēmuma!
Katram savs labums un garša!
Lai tu būtu skaista,
Lai nebēdā,
Lai jebkurš bizness būtu jūsu rokās
Viņi strīdējās un kūsā,
Lai dziesmas varētu dziedāt skaļāk,
Lai padarītu dzīvi interesantāku
Visi, gan pieaugušie, gan bērni
Atcerieties manu padomu:
Visu gadu - ziemā un vasarā -
Nav dzīves bez augļiem!
Banāns(līdz oranžai) :
Tu un es tagad esam draugi
Kopā mēs esam viena ģimene!
Kivi(ābols) :
Tu esi izpalīdzīgs un es arī.
Tagad mēs palīdzēsim cilvēkiem!
Mandarīns(greipfrūts) :
Mums jābūt sasmalcinātiem salātos,
Saņem vitamīnus!
Visi augļi:
Vitamīni ir dzīvība!
Ikvienam ar viņiem jādraudzējas!
Pavārs:
Viņu strīds beidzās laimīgi
Tas padarīja mūsu ēdienu tikai labāku!
– Paldies visiem augļiem!
– Mēs uzzinājām, ka visi augļi ir noderīgi veselībai.
– Kādus augļu ēdienus jūs zināt?
– Šodien gatavosim augļu salātus.
V. Augļu salātu gatavošanas tehnoloģiskās secības izpēte
– Lai pareizi un garšīgi pagatavotu augļu salātus, aplūkosim to gatavošanas tehnoloģisko secību.
(Skolēni un skolotājs nosauc tehnoloģiskās operācijas, skolotājs pakāpeniski sastāda diagrammu uz tāfeles)
– Kur sākt gatavot salātus? (no augļu primārās pārstrādes)
Augļu sākotnējā apstrāde:
- šķirot, izņemt sapuvušos un bojātos augļus;
- noskalo ar tekošu ūdeni, noskalo ar vārītu ūdeni;
- noņemiet neēdamas daļas (stublājus, lapas), noskalojiet vēlreiz
– Ko darīsim ar sagatavotajiem augļiem?
Turpmākā augļu apstrāde:
- apelsīns
- greipfrūts nomizo, noņem starpsienas, atstājot tikai mīkstumu, sadala gabalos;
- banāns
- kivi mizu, sagriež kubiņos;
- mandarīns nomizo, sadala šķēlēs, sagriež kubiņos;
- ābolu mizu, serdi, sagriež kubiņos.
– Kas vēl jādara, lai iegūtu gatavo ēdienu?
Pēdējās tehnoloģiskās operācijas:
- rūpīgi sajauciet sasmalcinātos augļus un samaisiet;
- liek uz servēšanas šķīvjiem;
- pievieno kausiņu saldējuma;
- kalpot
Augļu salātu pagatavošanas tehnoloģiskā secība
– Labi. Mēs jau vārdos esam sagatavojuši augļu salātus, bet tagad gatavosim tos praksē.
VI. Sadalījums divās grupās
Bērnu atskaņa tiek izmantota, lai sadalītu grupās:
Mēs dalījāmies ar apelsīnu
Mūsu ir daudz, bet viņš ir viens.
– Lai strādātu, mums ir jāsadala divās grupās. Lūdzu, visi stāviet aplī. Esmu jums sagatavojis skaitīšanas atskaņu. Students, kurš pabeidz skaitīšanas atskaņas vārdus, atstāj apli un ieņem savu vietu pie grupas galda. Grupas tiek veidotas rindas kārtībā.
(Sadalījums grupās)
– Paldies, labi darīts!
VII. Instruktāža, pienākumu sadale grupās starp studentiem operācijām
– Viena grupa gatavos augļu salātus "Om-nom-nom- ka» , un otrs - "Tutti Frutti".
– Kādus produktus izmantosiet salātu pagatavošanai? (katra grupa nosauc savus produktus)
– Kādus traukus izmantosiet? (griešanas dēlis, nazis, salātu bļoda)
– Kādus sanitāros, higiēnas un drošības noteikumus ievērosiet, gatavojot salātus?
- nomazgājiet rokas ar ziepēm;
- uzvilkt priekšautu un šalli;
- Kā tu izmantosi nazi?
Drošības noteikumi, strādājot ar nazi:
- uzmanīgi sagrieziet ēdienu, lai nesavainotu pirkstus;
- neceliet nazi augstu virs griešanas dēļa;
- ja nepieciešams, padodiet nazi tikai ar rokturi uz priekšu
- Pēc darba pabeigšanas notīriet darba vietu, traukus, nomazgājiet rokas.
– Tagad, lūdzu, sadaliet katrā grupā augļu salātu pagatavošanas tehnoloģiskās darbības.
(Augļu skaits salātos atbilst skolēnu skaitam grupā, tāpēc katram skolēnam jāizvēlas viens auglis sev. Klasē kopā ir 8 cilvēki.)
- Tātad, ķersimies pie darba!
VIII. Praktiskais darbs “Augļu salātu gatavošana”
Pirms darba veikšanas skolēni nomazgā rokas ar ziepēm un uzvelk priekšautus un šalles. Darbs tiek veikts saskaņā ar tehnoloģisko shēmu, kas atrodas uz viņu galdiem. Skolotājs veic mērķtiecīgu caurgājienu, uzraugot drošības noteikumu ievērošanu, veicot darbu.
IX. Nodarbības kopsavilkums, refleksija, vērtējums
– Apkoposim mūsu nodarbību.
– Kāpēc augļi jālieto katru dienu? (Tie satur vitamīnus un uzturvielas)
– Vai augļu salātu pagatavošanai var izmantot kādus citus augļus? (Jā)
– Domāju, ka noteikti pamēģināsi mājās pagatavot augļu salātus. Turklāt drīz būs svētki - 8.marts un varēsi iepriecināt māmiņu ar gardu dāvanu!
– Tagad pārdomājiet savas kopīgās produktīvās aktivitātes: kas izdevās un kas ne? (Pajautājiet vienam cilvēkam no katras grupas)
– Mūsu nodarbība bija pilna ar noderīgu informāciju, kas tev noteikti dzīvē būs nepieciešama. Jūs visi strādājāt aktīvi, ieinteresēti un esat pelnījuši labu atzīmi “A”! Papildus labām atzīmēm šodien jūs baudīsiet garšīgi pagatavotus salātus! Labi padarīts!
X. Gatavu ēdienu degustācija
– Pamēģināsim! (Viesi var tikt aicināti nogaršot arī desertu)
XI. Darba vietu uzkopšana
Izmantoto avotu saraksts:
- 1september.ru – ārpusskolas pasākuma “Dārzeņu un augļu strīds” scenārijs.
- 1september.ru – atvērtā stunda par tehnoloģijām 7. klasē par tēmu “No tiem gatavoti ēdieni.
- 1september.ru – tehnoloģiju nodarbība “Augļi un ogas Ēdienu dekorēšana ar augļiem”
- medicall.ru – par augļu priekšrocībām
- sestnoe.ru – augļu salātu recepte
- viki.rdf.ru – bērnu prezentācijas
- www.meals.ru – par mūsu iecienītāko augļu priekšrocībām
- www.say7.info – augļu salātu recepte
Pirogova Anna Nikolajevna
Darba vieta, amats:
MDOU "Bērnudārzs Nr. 6" Jaroslavļa
Jaroslavļas apgabals
Nodarbības raksturojums (nodarbība)
Izglītības līmenis:
Pirmsskolas izglītība
Mērķauditorija:
Audzinātāja
Mērķauditorija:
Papildu izglītības skolotājs
Mērķauditorija:
Vecāks
Prece(-es):
Runas terapija
Nodarbības mērķis:
radot praktiskus apstākļus bērnu kognitīvās un runas aktivitātes attīstībai zināšanu nostiprināšanas procesā par augļiem
Nodarbības veids:
Nodarbība zināšanu nostiprināšanai
Izmantotais aprīkojums:
augļi, jogurts, trauki, priekšauti, kartiņas “Liels-mazs”, “Viens-daudz”, papīra loksnes, zīmuļi
Īss apraksts:
noslēguma integrētā nodarbība vidējās logopēdiskās grupas bērniem par tēmu "Augļi"
Izglītības pasākumu kopsavilkums integrētai nodarbībai par runas attīstību vidējā grupā bērniem ar speciālo vajadzību attīstību
Temats:“Augļu salāti” (noslēguma nodarbība par tēmu “Augļi”)
Mērķis: radot praktiskus apstākļus bērnu kognitīvās un runas aktivitātes attīstībai zināšanu nostiprināšanas procesā par augļiem
Uzdevumi:
Radīt apstākļus zināšanu nostiprināšanai par augļiem
Attīstīt pētniecības un produktīvas darbības
Izveidojiet apstākļus runas aktivitātes veicināšanai
Attīstīt taustes, garšas un ožas sajūtas
Bagātiniet savu vārdu krājumu
Dārzeņu un augļu diferenciācija
Mācīt bērniem locīšanu un vārdu veidošanu
Nodrošināt apstākļus zinātkāres izpausmei un emocionālai iesaistei aktivitātēs
Attīstīt interesi apgūt kulinārijas smalkumus un palīdzēt pieaugušajiem gatavot ēdienu;
Veicināt vērtīgu attieksmi pret savu, citu cilvēku darbu un tā rezultātiem, turpināt attīstīt centību;
Priekšdarbi:
Ekskursija uz bērnudārza ēdināšanas bloku, saruna par drošības noteikumiem naža lietošanā, higiēnas noteikumiem, gatavojot ēdienu.
Darbs ar vecākiem: iepazīstināt bērnus ar ēdienu gatavošanu kopā; smaga darba un pašapkalpošanās veicināšana.
GCD par tēmu “Augļi”
Aprīkojums: augļi, jogurts, trauki, priekšauti, kartiņas “Liels-mazs”, “Viens-daudz”, papīra loksnes, zīmuļi.
Izglītības pasākumu norise:
- Ievada daļa
Skolotājs: Labdien, puiši!
Bērni: Sveiki!
Skolotājs: Atcerēsimies, kas aug mūsu dārzā?
Bērnu atbildes.
Skolotājs: Tagad mēs esam savākuši augļus, un ko mums ar tiem darīt?
Bērnu atbildes.
Skolotājs: Tieši tā, salātus varam pagatavot arī no dārzeņiem... Augļu salāti. Mēģināsim to pagatavot kopā ar jums.
2. Galvenā daļa.
Skolotājs: Katrs no jums redzēja savu māti gatavošanā vai pat palīdzēja viņai. Padomāsim, kādus augļus var iekļaut augļu salātos.
Bērnu atbildes
Skolotājs: Vai mēs gatavojam augļus vai ēdam tos neapstrādātus?
Bērnu atbildes.
Skolotājs: Tieši tā, lielāko daļu augļu mēs ēdam neapstrādātus. Bet varat pagatavot arī citus augļu ēdienus, piemēram, ceptus ābolus. Ko vēl var pagatavot no augļiem?
Bērnu atbildes.
Skolotājs: Mēs katram iedodam šķīvi ar augļiem. Mēģināsim pastāstīt, kas tie ir?
Bērni izmēģina (pēc izvēles) augļus un atbild, kas tie ir.
Skolotājs: Kāds banāns?
Bērni: Mīksts, dzeltens, salds...
Skolotājs: Un kā ar apelsīnu?
Bērni: Apelsīns, sulīgs, salds, smaržīgs...
Skolotājs: Labi bērni, tagad es gribu redzēt, cik jūs esat uzmanīgs. Ja es sirsnīgi saku augļa nosaukumu, tu saliec plaukstas kopā (parādi mazo), ja auglis ir liels, tad izpleti plaukstas (rādi lielas).
Bērni spēlējas.
Skolotājs: Puiši, kas mums ir nepieciešams, lai pagatavotu augļu salātus?
Bērnu atbildes
Skolotājs: Palīdzēsim māmiņām un vecmāmiņām paņemt salātu pagatavošanai nepieciešamos priekšmetus (priekšautu, cepurīti, nazi, dēli, pannu, dārzeņus).
Ēdienu gatavošanas priekšmetu izvēles procesā bērni var apjukt, pievienojot rotaļlietu, dārzeņu, grāmatu. Puiši paskaidro, kāpēc mums tas ir vajadzīgs - mums nevajag šo vai citu priekšmetu.
Skolotājs: Tagad, kad mūsu pavāri ir gatavi, sāksim. Puiši, bet mūsu grupā ir daudz, tas ir, vai mums vajadzēs daudz augļu vai nepietiks?
Bērni: Daudz...
Skolotājs: Kamēr mūsu mammas un vecmāmiņas griež salātus, spēlēsim spēli “Viens – daudzi”.
Es jums saku viena augļa nosaukumu, un jūs man sakiet, cik to būs.
Bērni un skolotājs spēlē spēli.
Skolotājs: Labi, bet stundas sākumā tu teici, ka no augļiem var dabūt sulu. Pastāsti man, kāda tā būs ābolu sula?
Skolotājs: Mūsu augļi jau ir katliņā, kas mums tagad jādara?
Tieši tā, iepilda jogurtu un liek uz šķīvjiem.
3. Noslēguma daļa
Bērni izmēģina gatavos augļu salātus.
Skolotājs: Puiši, ko mēs šodien ar jums darījām?
Vai jums patika? Kurš auglis tev visvairāk palicis atmiņā? Kāpēc?
Ko jaunu esam iemācījušies? Katrs no jums var uzzīmēt augļu ēdienu, ko viņš vēlētos izmēģināt.
Bērni zīmē. Zīmējumus dāvinām vecākiem.