Ko dara stepju iedzīvotāji? Kā viņi dzīvo stepēs. Steppe zonas ģeogrāfiskā atrašanās vieta
Šī video nodarbība paredzēta patstāvīgai iepazīšanai ar tēmu “Meža-stepju un stepju zonu iedzīvotāji un ekonomika”. No pasniedzēja lekcijas uzzināsiet, kādas dabas īpatnības ir raksturīgas meža-stepju un stepju zonām. Apspriediet, kā tie ietekmē šo reģionu iedzīvotāju skaitu un ekonomiku un kā cilvēki tos maina un aizsargā.
Tēma: Krievijas dabiskās un ekonomiskās zonas
Nodarbība: Meža-stepju un stepju zonu apdzīvotība un ekonomika
1. Ievads
Nodarbības mērķis: uzzināt par stepju un mežstepju dabas īpatnībām un to, kā tās ietekmē cilvēku dzīvi un saimniecisko darbību.
2. Vispārīga informācija
Meža stepju un stepju dabiskās zonas ir visvairāk attīstītās un pārveidotās dabiskās zonas Krievijā. Meža stepēs un stepēs ir visērtākie cilvēka dzīves apstākļi.
Rīsi. 1. Dabas apstākļu komforta karte
Īstas meža stepes un stepes pašlaik ir sastopamas tikai dabas liegumos, un visas pārējās teritorijas ir stipri pārveidojušas cilvēku, un tās galvenokārt izmanto lauksaimniecībai to auglīgo augsņu dēļ.
Rīsi. 2. Rostovas dabas rezervāts
3. Stepes iedzīvotāji. Saimniecība
Tautu pārstāvji stepju zona- stepju cilvēki vadīja nomadu dzīvesveidu, nodarbojās ar liellopu audzēšanu. Pie stepju tautām pieder kalmiki, tuvāni, kazahi, burjati, kazahi un citi.
Stepes ir atklātas plakanas vai paugurainas ainavas, kurās aug zāle, graudi un ziedi.
Rīsi. 3. Stepe
Stepēs un mežstepēs cilvēki aktīvi nodarbojas ar lopkopību un lauksaimniecību. Stepēs viņi audzē kazas un aitas, zirgus un kamieļus, lielus liellopi. Dažas fermas audzē zivis, kažokzvērus un mājputnus.
Rīsi. 4. Putnkopība
Rīsi. 5.Aitu ganāmpulks stepē
Orenburgas apgabalā Urālu kalnā audzē slavenās kazas, kuru vilna ir tik plāna, ka no šīs vilnas adīto Orenburgas šalli var ievīt laulības gredzenā. Patiesībā šādi daži cilvēki pārbauda Orenburgas šalles autentiskumu.
Burjatijā un Kaukāza pakājē audzē jakus.
Viena no galvenajām stepju un mežstepju problēmām ir pārganīšana. Dzīvnieki ēd tikai noteiktus augus, kas savukārt pazūd. Turklāt pārmērīga ganīšana izraisa veģetācijas nomīdīšanu.
Stepu un mežstepju ziemeļu daļā viņi nodarbojas ar lauksaimniecību. Stepes un mežstepes ir galvenie Krievijas maizes grozi, šeit audzē kviešus, kukurūzu, saulespuķes, cukurbietes, dārzeņus un augļus. Lai pasargātu no vēja, gar lauku perimetru tiek stādītas patversmes. Vietām stepes ir uzartas par 85%!
Rīsi. 6. Saulespuķes saulrietā
4. Steppu un mežstepju pārkāpšana
Sakarā ar aktīvām saimnieciskā darbība Daudzas stepju augu un dzīvnieku sugas izzūd, augsne zaudē savu auglību, zeme tiek piesārņota ar ķīmisko mēslojumu. Arī Negatīvā ietekme stepju un mežstepju zonu raksturu ietekmē kalnrūpniecība (piemēram, dzelzs rūdas, ogles), ceļu būve, pilsētu un apdzīvotu vietu paplašināšana. Tāpēc stepēm un mežstepēm ir nepieciešama aizsardzība. Šim nolūkam tiek veidoti rezervāti un savvaļas dabas rezervāti, tiek veiktas aktivitātes, kas vērstas uz šo ainavu dabas racionālu izmantošanu.
Rīsi. 7. Rezervāts "Melnās zemes"
Steppu tautu tradicionālais mājoklis ir jurta, kas ir koka karkass, kas pārklāts ar filcu.
36. punkts.
1. Sniedziet cilvēku saimnieciskās darbības piemērus meža stepēs un stepēs.
Bibliogrāfija
Galvenā
1. Krievijas ģeogrāfija: mācību grāmata. 8-9 klasēm. vispārējā izglītība iestādes / Red. A.I. Aleksejeva: 2 grāmatās. Grāmata 1: Daba un populācija. 8. klase - 4. izd., stereotips. - M.: Bustards, 2009. - 320 lpp.
2. Krievijas ģeogrāfija. Daba. 8. klase: mācību grāmata. vispārējai izglītībai iestādes/ I. I. Barinova. - M.: Dusis; Maskavas mācību grāmatas, 2011. - 303 lpp.
3. Ģeogrāfija. 8. klase: atlants. - 4. izd., stereotips. - M.: Bustards, DIK, 2013. - 48 lpp.
4. Ģeogrāfija. Krievija. Daba un populācija. 8.klase: atlants - 7.red., redakcija. - M.: Dusis; Izdevniecība DIK, 2010 - 56 lpp.
Enciklopēdijas, vārdnīcas, uzziņu grāmatas un statistikas krājumi
1. Ģeogrāfija. Mūsdienu ilustrētā enciklopēdija / A. P. Gorkin - M.: Rosman-Press, 2006. - 624 lpp.
Literatūra, lai sagatavotos valsts eksāmenam un vienotajam valsts eksāmenam
1. Tematiskā kontrole. Ģeogrāfija. Krievijas daba. 8. klase: pamācība. - Maskava: Intelektu centrs, 2010. - 144 lpp.
2. Ieskaites par krievu ģeogrāfiju: 8.-9.klase: mācību grāmatas, izd. V. P. Dronova “Krievijas ģeogrāfija. 8.-9.klase: mācību grāmata. vispārējai izglītībai iestādes”/ V. I. Evdokimovs. - M.: Izdevniecība "Eksāmens", 2009. - 109 lpp.
Kas ir stepe
1. definīcija
Stepe ir dabisks komplekss bez kokiem, kas izveidojies mērenā kontinentālā klimatā, kurā dominē zālaugu veģetācijas formas.
Daudzi rakstnieki ir aprakstījuši stepes skaistumu un plašumu, tās dāsnumu un varenību. Veselu tautu dzīve un dzīvesveids ir saistīts ar stepi. Un mēs nevaram nepievērst uzmanību šim dabas kompleksam.
Steppe zonas ģeogrāfiskā atrašanās vieta
Steppe zona aizņem Austrumeiropas līdzenuma dienvidus un Rietumsibīrija, pakājes Ziemeļkaukāzs. No rietumiem uz austrumiem stepju zona stiepjas nepārtrauktā joslā līdz Altajajam. Virzoties tālāk uz austrumiem, sastapsimies ar stepju ainavām Dienvidsibīrijas starpkalnu baseinos (Kuzņeckas, Minusinskas, Tuvas baseini, Aizbaikalijas baseini).
Atšķirībā no vairuma dabisko zonu, meža stepes un stepes neaizņem nepārtrauktu joslu no kontinenta rietumu malas uz austrumiem. Tie parādās mērenās joslas dienvidu reģionos zināmā attālumā no krasta.
Stepes reljefs un klimats
Tas bija reljefs un klimats, kas noteica līdzīga iezīme stepes ģeogrāfiskā atrašanās vieta. Steppe zonas reljefu attēlo pauguraini līdzenumi platformu zonās zemes garoza. Dažās vietās platformas pamatu klinšu veidojumi — tektoniskie vairogi — iznāk virspusē.
Vasarā stepes labi sasilst. Jūlija vidējā temperatūra ir $+21°$С-$+25°$С. Vidējā janvāra temperatūra pazeminās no rietumiem uz austrumiem no USD-5°C Austrumeiropas līdzenumā līdz $-25°$C Krasnojarskas apgabalā.
Nokrišņu daudzums samazinās no rietumiem uz austrumiem no $600$mm gadā Krievijas Eiropas daļā līdz $200$mm Sibīrijas centrālajos reģionos. Kontinentalitātes pieaugums ir saistīts ar dominējošo mēreni platuma grādos Rietumu pārskaitījums gaisa masas. Reljefs atvieglo vēju netraucētu kustību visos virzienos. Tāpēc stepē bieži ir puteņi un putekļu vētras. Arktiskā gaisa iekļūšana var izraisīt ilgstošus aukstuma periodus.
Nokrišņi galvenokārt ir pavasarī. Ziemas, kā likums, ir maz sniega. Vasarā bieži iestājas sausums, ko pastiprina sausie vēji no Vidusāzijas reģioniem.
Augsnes iezīmes Krievijas stepju zonā
Temperatūras paaugstināšanās un mitruma samazināšanās apstākļos chernozems veidojās uz lesveida smilšmāla - visvairāk auglīgas augsnes mūsu valsts. Klimatiskie apstākļi veicina sabrukšanas procesu attīstību un humusa uzkrāšanos augšējie slāņi augsne, un zālaugu veģetācijas pārpilnība nodrošina augu atlieku piegādi humusa uzkrāšanai. Zonas ziemeļos un Kubanā trūdvielu horizonta biezums var sasniegt $100$cm Stepes zonas dienvidu rajonos izveidojušies dienvidu černozemi ar trūdvielu slāņa biezumu līdz $25$cm. Vēl tālāk uz dienvidiem temperatūras paaugstināšanās un nokrišņu turpmāka samazināšanās apstākļos melnzemi nomaina ar kastaņu augsnēm. Tie ir mazāk auglīgi un tiem ir nepieciešams mitrums. Ir sāļu purvu un sāļu augsnes apgabali.
Steppe zonas flora un fauna
Stepes ir zālaugu veģetācijas valstība. Ziemeļos zonas ir izplatītas forb-zāles stepes , un dienvidu reģionos - auzenes-spalvu zāle . Tipiski stepju floras pārstāvji ir: pļavas timotiņš, zilzāle, tievstilbiņi, vērmeles, spalvu zāle, savvaļas auzas, āboliņš, pļavas grēda . Meži var veidoties stepju gravās un upju ielejās.
Zāļu veģetācija ir lielisks barības avots daudzām grauzēju sugām. Atrasts stepē goferi, pelmeņi, kāmji, murkšķi, pikas, kurmju žurkas, lauka peles (nejaukt ar pelēm). Tie, savukārt, kalpo kā galvenais ēdiens zebiekstes, seski, savvaļas kaķi, vilki un lapsas , plēsīgajiem putniem ( vanags, straume, žagars, pūce ). Viņi dzīvo upju ielejās un ezeru krastos gārņi, dzērves, pīles .
1. piezīme
Visvairāk liels putns stepju zona - dumpis .
Plaši pārstāvēti zvēru kārtas putni. Abinieki ir sastopami arī visur ( krupji, vardes ) un rāpuļi ( ķirzakas, čūskas, odzes ).
Stepes loma cilvēka dzīvē
Stepes lomu cilvēces dzīvē ir grūti pārvērtēt. Sākotnēji stepju reģionu pamatiedzīvotājus sauca par stepju iemītniekiem. Viņi nodarbojās ar nomadu liellopu audzēšanu. Vēlāk stepes sāka atvērties. Attīstījās lauksaimniecība. Tas noveda pie visa radikālas pārveidošanas dabisks komplekss. Ievērojami samazinājies skaits un sugu daudzveidība savvaļas sugas augiem un dzīvniekiem. Tika kultivētas jaunas, introducētas augu sugas un šķirnes.
Milzīgu platību uzaršana apstākļos stipri vēji apdraud vēja eroziju un augsnes zudumu kopumā. Putekļu vētras 1957, 1968 un 1993 ASV dolāru apmērā radīja milzīgus zaudējumus. Augsnes daļiņas no mūsu stepēm tika nogādātas Centrāleiropā.
2. piezīme
Lai cīnītos ar putekļu vētrām stepēs, izveidots pret vēju aizsargājošu meža jostu un mākslīgo mežu tīkls. Lai cīnītos pret sausumu, ir izveidots apūdeņošanas kanālu tīkls. Mūsdienās liela uzmanība tiek pievērsta floras un faunas sugu daudzveidības saglabāšanai neskartās stepes neapstrādātajās teritorijās.
Šī video nodarbība paredzēta patstāvīgai iepazīšanai ar tēmu “Meža-stepju un stepju zonu iedzīvotāji un ekonomika”. No pasniedzēja lekcijas uzzināsiet, kādas dabas īpatnības ir raksturīgas meža-stepju un stepju zonām. Apspriediet, kā tie ietekmē šo reģionu iedzīvotāju skaitu un ekonomiku un kā cilvēki tos maina un aizsargā.
Tēma: Krievijas dabiskās un ekonomiskās zonas
Nodarbība: Meža-stepju un stepju zonu apdzīvotība un ekonomika
Nodarbības mērķis: uzzināt par stepju un mežstepju dabas īpatnībām un to, kā tās ietekmē cilvēku dzīvi un saimniecisko darbību.
Meža stepju un stepju dabiskās zonas ir visvairāk attīstītās un pārveidotās dabiskās zonas Krievijā. Meža stepēs un stepēs ir visērtākie cilvēka dzīves apstākļi.
Rīsi. 1. Dabas apstākļu komforta karte ()
Īstas meža stepes un stepes pašlaik ir sastopamas tikai dabas liegumos, un visas pārējās teritorijas ir stipri pārveidojušas cilvēku, un tās galvenokārt izmanto lauksaimniecībai to auglīgo augsņu dēļ.
Rīsi. 2. Rostovas dabas rezervāts ()
Steppe zonas tautu pārstāvji - stepju iedzīvotāji - vadīja nomadu dzīvesveidu un nodarbojās ar liellopu audzēšanu. Pie stepju tautām pieder kalmiki, tuvāni, kazahi, burjati, kazahi un citi.
Stepes ir atklātas plakanas vai paugurainas ainavas, kurās aug zāle, graudi un ziedi.
Stepēs un mežstepēs cilvēki aktīvi nodarbojas ar lopkopību un lauksaimniecību. Stepēs viņi audzē kazas un aitas, zirgus un kamieļus un liellopus. Dažas fermas audzē zivis, kažokzvērus un mājputnus.
Rīsi. 4. Vaislas mājputni ()
Rīsi. 5. Aitu ganāmpulks stepē ()
Orenburgas apgabalā Urālu kalnā audzē slavenās kazas, kuru vilna ir tik plāna, ka no šīs vilnas adīto Orenburgas šalli var ievīt laulības gredzenā. Patiesībā šādi daži cilvēki pārbauda Orenburgas šalles autentiskumu.
Burjatijā un Kaukāza pakājē audzē jakus.
Viena no galvenajām stepju un mežstepju problēmām ir pārganīšana. Dzīvnieki ēd tikai noteiktus augus, kas savukārt pazūd. Turklāt pārmērīga ganīšana izraisa veģetācijas nomīdīšanu.
Stepu un mežstepju ziemeļu daļā viņi nodarbojas ar lauksaimniecību. Stepes un mežstepes ir galvenie Krievijas maizes grozi, šeit audzē kviešus, kukurūzu, saulespuķes, cukurbietes, dārzeņus un augļus. Lai pasargātu no vēja, gar lauku perimetru tiek stādītas patversmes. Vietām stepes ir uzartas par 85%!
Rīsi. 6. Saulespuķes saulrietā ()
Cilvēku aktīvās saimnieciskās darbības dēļ izzūd daudzas stepju augu un dzīvnieku sugas, augsne zaudē savu auglību, zeme tiek piesārņota ar ķīmisko mēslojumu. Derīgo izrakteņu (piemēram, dzelzsrūdas, ogļu) ieguve, ceļu būve un pilsētu paplašināšana arī negatīvi ietekmē stepju un mežstepju zonas dabu. Tāpēc stepēm un mežstepēm ir nepieciešama aizsardzība. Šim nolūkam tiek veidoti rezervāti un savvaļas dabas rezervāti, tiek veiktas aktivitātes, kas vērstas uz šo ainavu dabas racionālu izmantošanu.
Rīsi. 7. Rezervāts "Melnās zemes" ()
Steppu tautu tradicionālais mājoklis ir jurta, kas ir koka karkass, kas pārklāts ar filcu.
Mājasdarbs
36. punkts.
1. Sniedziet cilvēku saimnieciskās darbības piemērus meža stepēs un stepēs.
Bibliogrāfija
Galvenā
1. Krievijas ģeogrāfija: mācību grāmata. 8-9 klasēm. vispārējā izglītība iestādes / Red. A.I. Aleksejeva: 2 grāmatās. Grāmata 1: Daba un populācija. 8. klase - 4. izd., stereotips. - M.: Bustards, 2009. - 320 lpp.
2. Krievijas ģeogrāfija. Daba. 8. klase: mācību grāmata. vispārējai izglītībai iestādes/ I.I. Barinova. - M.: Dusis; Maskavas mācību grāmatas, 2011. - 303 lpp.
3. Ģeogrāfija. 8. klase: atlants. - 4. izd., stereotips. - M.: Bustards, DIK, 2013. - 48 lpp.
4. Ģeogrāfija. Krievija. Daba un populācija. 8.klase: atlants - 7.red., redakcija. - M.: Dusis; Izdevniecība DIK, 2010 - 56 lpp.
Enciklopēdijas, vārdnīcas, uzziņu grāmatas un statistikas krājumi
1. Ģeogrāfija. Mūsdienu ilustrētā enciklopēdija / A.P. Gorkins - M.: Rosman-Press, 2006. - 624 lpp.
Literatūra, lai sagatavotos valsts eksāmenam un vienotajam valsts eksāmenam
1. Tematiskā kontrole. Ģeogrāfija. Krievijas daba. 8. klase: mācību grāmata. - Maskava: Intelektu centrs, 2010. - 144 lpp.
2. Ieskaites par krievu ģeogrāfiju: 8.-9.klase: mācību grāmatas, izd. V.P. Dronovs “Krievijas ģeogrāfija. 8.-9.klase: mācību grāmata. vispārējai izglītībai iestādes”/ V.I. Jevdokimovs. - M.: Izdevniecība "Eksāmens", 2009. - 109 lpp.
3. Gatavošanās valsts pārbaudījumam. Ģeogrāfija. 8. klase. Gala pārbaude eksāmena formātā./auth.-comp. T.V. Abramova. - Jaroslavļa: Attīstības akadēmija LLC, 2011. - 64 lpp.
4. Pārbaudes. Ģeogrāfija. 6-10 klases: Izglītības un metodiskā rokasgrāmata / A.A. Letjagins. - M.: SIA "Aģentūra "KRPA "Olympus": "Astrel", "AST", 2001. - 284 lpp.
Materiāli internetā
1. Federālais pedagoģisko mērījumu institūts ().
2. Krievu valoda ģeogrāfiskā sabiedrība ().
Stunda par pasauli mums apkārt 3. klasē
Tēma: “Cilvēku dzīves iezīmes stepē”.
Nodarbības mērķis:
- mācīt izdarīt secinājumus, pamatojoties uz pieejamajiem datiem, analizēt, apkopot informāciju;
- paplašināt studentu priekšstatus par stepju zonas dabas resursu izmantošanu un iedzīvotāju okupāciju;
- attīstīt spēju noteikt dabas zona atbilstoši galvenajām īpašībām;
- attīstīt meklēšanas darbības prasmi, veikt pašanalīzi;
- attīstīt runu, spēju salīdzināt un izdarīt secinājumus;
- audzināt mīlestību pret valsts dabu un dzimto zemi.
Uzdevumi:
- vispārināt zināšanas par stepju zonas, floras un faunas īpatnībām un sniegt zināšanas par to mijiedarbību ar cilvēku.
Aprīkojums:
- prezentācija “Stepe”;
- interaktīvā tāfele vai multivides projektors,
- izdales materiāls skolēniem “Krustvārdu kartīte”.
Nodarbības gaita
- Org moments.
Turpinām ceļot pa dabas teritorijām. Ceru, ka šī nodarbība būs interesanta un auglīga.
(Klausieties mīklu par dabas teritoriju.
Kāda te telpa un brīvība!
Kur vien skaties, ir lauku plašumi.
Uz dienvidiem no meža joslas
Ir garšaugu un ziedu paklājs.
Ir vieta vējiem un putniem,
Grauzēji, vilki, lapsas.
Šeit sausajiem vējiem patīk dziedāt.
Un to sauc...
(Stepe)
Tātad, kas ir šī zona? Kādā krāsā ir stepe, kas parādīta dabas teritoriju kartē?
2. Apgūtā atkārtošana.
Slaids no 1 līdz 9 slaidiem. (ar klikšķi)Šodien apkoposim savas zināšanas par dzīvnieku dzīvi un iepazīsimies ar cilvēku dzīves īpatnībām stepē.
Uz jūsu galdiem jums ir kartīte ar krustvārdu mīklu. Un zīmējumi mums palīdzēs to atrisināt. (Tajā pašā laikā tiek atkārtotas bērnu zināšanas par dzīvniekiem).
Kādu atslēgvārdu jūs izdomājāt? DZĪVNIEKI.
Secinājums : Augstas veģetācijas trūkuma dēļ stepju zonā dominē īsi dzīvnieki, galvenokārt grauzēji: kāmji, goferi, spieķi, peles, kas barojas ar graudiem. Viņi dzīvo ūdeļās, slēpjoties no plēsējiem: vilkiem, lapsām, zebiekstes, stepju seskiem. Tā kā stepes ir klātas ar zālaugu augiem, tās apdzīvo liels skaits dažādi kukaiņi.
Kā dzīvnieki pielāgojās dzīvei stepē?
1 Kolonialitāte
2 Ganāmpulks
3 Maskējošā krāsa
4 Dzīve pazemes līmenī
5 Citu dzīvnieku caurumu izmantošana
6 Ganāmpulka barība ziemai
7 Ātrums
8 Akūta redze, oža, dzirde
9 Spēja dzīvot bez dzeramā ūdens
Dzīvnieku pasaule cilvēka ietekmē ir ļoti mainījusies. Vēl 19. gadsimtā pazuda savvaļas zirgi (tarpāni), aurohi, sumbri un stirnas. Brieži tiek iegrūsti mežā, bet saigas - pustuksnešos. Mūsu valstī ir pieņemts likums par savvaļas dzīvnieku aizsardzību un izmantošanu. Dzīvnieki dabas liegumos ir īpaši aizsargāti. Taču jāaizsargā ne tikai retie dzīvnieki, bet arī visi pārējie, jo visi dzīvnieki ir savstarpēji saistīti ar barības ķēdi.
3. Jaunas tēmas apguve.
10. slaids (noklikšķiniet)
– Pierakstiet nodarbības datumu un tēmu.
– Mūsu valstī ir daudz dažādu dabas teritoriju – dabas resursi vienmēr ir bijusi Krievijas rota un lepnums. Steppe ir galvenais Krievijas maizes grozs, kas apgādā valsti ar kviešiem un citām lauksaimniecības kultūrām. Iedzīvotāji nodarbojas arī ar lopkopību.
11. slaids (noklikšķiniet)Stepes joslas iedzīvotāji nodarbojas ar govju, aitu un cūku audzēšanu. Stepes josla apgādā daudzus valsts reģionus ar gaļas un piena produktiem. Zemes, kur agrāk auga spalvu zāle, salvija un citi garšaugi, tiek uzartas, un tās ir interesantas lauksaimniecībai.
12.–13. slaids (noklikšķināt)
4. Fiziskās audzināšanas minūte.
5. Saikņu un attiecību primārā izpratne un nostiprināšana pētāmajā tēmā.
14. slaids (noklikšķiniet)
Stepes plašumi ilgu laiku bija nomadu lopkopju cilšu dzīvotne. Melnās jūras reģiona stepes jau izsenis ir apdzīvojušas savvaļas zirgu – tarpānu – barus. Šeit, acīmredzot, zirgs tika pieradināts. Zirgi un aitas kļuva par galveno nosacījumu nomadu cilšu pastāvēšanai. Liellopu audzēšanai ir vajadzīgas lielas telpas, tāpēc klejotāji visu savu dzīvi pavadīja, pārvietojoties pa savu teritoriju, kamēr mājlopi ēda zāli.
15. slaids
Viņi dzīvoja teltīs vai uzcēla jurtas, kuras varēja viegli izņemt un iekraut vienā teltī.
Diemžēl stepē nav palikušas neskartas neapstrādātas zemes. Liellopi mīda un plūc zāli. Izzūd dzīvotnes un izzūd dzīvnieki. Notiek dzīvnieku medības.
16. slaids
Stepē ieradās vīrietis. Cilvēks jau sen ir interesējies par stepju, floras un faunas auglīgajām augsnēm.
Kas ekoloģiskās problēmas radās cilvēka darbības rezultātā?
Padomāsim par to, vai ir iemesli, kas negatīvi ietekmē dabu stepē?
17. slaids
IZRAISA IETEKMES
1. Meža joslu izciršana 1. Sausie vēji.
2. Nepareiza augsnes uzaršana. 2. augsnes iznīcināšana,
Gravu augšana, auglīgas augsnes pārkāpums
3. Sausie vēji. . 3.Pūtīs vējš
Augšējais auglīgais slānis
Putekļu vētras.
4.Augsnes izskalošana ar ūdeni 4.Augsnes izjaukšana, humusa izskalošana..
Straumes
Kā palīdzēt? 18. slaids
Ierobežojiet stepju aršanu:
Ierobežot lopu ganīšanu;
Cīņa pret malumedniecību;
Izveidot dabas rezervātus;
Pirms lauku uzaršanas savāc dupšu olas un audzē speciālos inkubatoros. Un tad palaidiet viņu laukā.
Kā cilvēks ietekmēja stepju pasauli?
(cilvēks būvēja laukus un dārzus. Arēja augsni, veidoja ganības, medīja stepju dzīvniekus. Lauku darbu laikā gāja bojā paši putni un to ligzdas.) Līdz ar viņa ierašanos viss mainās, un stepe ir mainījusies.
Kāpēc ir nepieciešams saglabāt atlikušās stepes teritorijas? (atbildes)
Secinājums: Stepes ir mainījušas savu izskatu. Tie vairs nav tie paši, kādi tos ieraudzīja pirmie kolonisti. Mūsdienās savvaļas stepju praktiski nav palicis, tās visas ir uzartas. Bijušo stepju teritorijā cilvēki ceļ apmetnes, ara laukus, audzē stādus, ganās mājlopus. Taču ļoti svarīgi ir spēt saglabāt atlikušās neskartās stepes – to unikālo floru un faunu. Ir nepieciešams pareizi vadīt Lauksaimniecība lai novērstu pārmērīgu zemes aršanu, lopu pārganīšanu un malumedniecību. Lai saglabātu retus dzīvniekus, tos medīt ir aizliegts. Tiek veidotas stādaudzētavas, kurās audzē dumpjus, saigas un kulāņus. Dabas liegumos ir aizsargātas neapstrādātu stepju teritorijas.
Un jums un man jāiemācās aizsargāt mūsu zemes bagātības. Būt gādīgiem saimniekiem, lai augsne netrūktu un augi un dzīvnieki nepazustu.
Mīliet un rūpējieties par valsts un dzimtās zemes dabu!
6. Nodarbības rezumēšana
– Atzīmējiet savās lapās, kā vērtējat savu darbu stundā. (emocijas)
Pārdomas par aktivitāti (nodarbības kopsavilkums).
7. Nodarbības kopsavilkums.
Atcerēsimies, kāpēc stepi sauc par "klēti" (auglīgākajām augsnēm, lauksaimniecībai).
Kāpēc ir nepieciešams saglabāt atlikušās stepes teritorijas?
7. Mājas darbs: 102.-107.lpp lasīt, atbildēt uz jautājumiem. Darba burtnīca №54-57
Paldies par nodarbību.
Literatūra:
- Dmitrieva N.Ya., Kazakov A.N. Pasaule. 3. klase. 1. daļa. - Samara: Izglītības literatūras apgāds, 2008 .
- Dmitrieva N.Ya., Kazakov A.N. Vadlīnijas kursam Pasaule ap mums, 3. klase - Samara: Izglītojošās literatūras apgāds, 2010.g.
STUNDA PAR PASAULI
Tēma: Steppe zona. Stepe un cilvēks.
Mērķis: Veidot studentos priekšstatu par stepju dabisko zonu; iepazīstināt ar stepju zonas ģeogrāfisko novietojumu, tās īpatnībām, floru un faunu, cilvēka lomu.
Attīstīt izglītojošās un kognitīvās kompetences: zināšanu iegūšana tieši no apkārtējās realitātes, izglītības un izziņas problēmu metožu apguve, novērot, spriest, izdarīt secinājumus, salīdzināt, vispārināt, atrast augu kopīgās un atšķirīgās īpašības; vērtību semantiskās kompetences: saistītas ar skolēna vērtību orientāciju, viņa spēju redzēt un saprast pasaule; Informatīvās kompetences: darbs ar karti, atlantu.
Audzināt uzmanīga attieksme dabai, augu un dzīvnieku nozīmei cilvēkiem un mūsu planētai.
Universālu izglītības aktivitāšu veidošana Kognitīvs : attīstīt prasmi strādāt ar karti, atlantu un papildliteratūru; Attīstīt kognitīvo interesi, veidot vienkāršu spriešanu, salīdzināšanu, salīdzināšanu, klasifikāciju un vispārināšanu saskaņā ar dotajiem kritērijiem. Normatīvie akti: pieņemt kopā ar skolotāju formulēto mācību uzdevumu, veikt mācību darbības iekšējā un ārējā runā.
Komunikabls:konstruēt monologus paziņojumus, ņemot vērā veicamo uzdevumu; piedalīties dialogā, vispārējā sarunā, kopīgas aktivitātes, koncentrējieties uz partnera pozīciju komunikācijā un mijiedarbībā.
Personīgi - koncentrēties uz sadarbības prasmju attīstīšanu ar skolotāju un vienaudžiem kopīgu darbību veikšanas procesā; apzināties cilvēka lomu dabas attīstībā.
Nodarbību laikā:
1. Laika organizēšana.
Labdien dārgie draugi!
Zvans jau noskanējis,
Sāksim savu nodarbību!
Mēģiniet visu saprast
Sniedziet pilnīgas atbildes,
Un saņemt samaksu par darbu
Tikai pieci vērtējums!
- Šodien, puiši, mēs dosimies aizraujošā ceļojumā. Pa ceļam mēs uzzinām daudz interesantu lietu.
Mums šodien ir interesanta nodarbība,
Katrs no mums tam gatavojās.
Lai uzvarētu, jums ir jāzina daudz,
Ikvienam būs jādomā un jādomā.
Es domāju, ka jūs varat tikt galā ar visu,
Galu galā es jūs mācu jau četrus gadus.
Un es zinu, ka katram būs savi panākumi,
Un, kā vienmēr, es saku par visiem!
2. Zināšanu papildināšana.
Strādājiet rindās
– Atnāca vēstules no meteoroloģiskās stacijas. Ir nepieciešams noteikt dabisko teritoriju, uz kuru tika nosūtīta vēstule. Saskaņojiet nosaukumu ar tēlaino izteicienu un sakārtojiet dabisko zonu atrašanās vietas secībā no ziemeļiem uz dienvidiem.
1. rinda: tumšs šeit skujkoku meži plašās telpās. Īpašnieks ir šeit brūnais lācis. (Taiga)
2. rinda: šeit ir diena sešus mēnešus un nakts sešus mēnešus. Visur ir sniegs un ledus. Vasarā saule paceļas zemu virs horizonta. Zonas teritorijā nav pamatiedzīvotāju. (Arktika)
3. rinda: koki šeit neaug. Purvaini apgabali ir lieliska vieta daudziem odiem un punduriem. Vasara šeit ir īsa. Vasarā šo reģionu apmeklē daudzi putni. Visur dominē sūnas un ķērpji. (Tundra)
3. Iedziļināšanās problēmā.
"Tāpat kā jūrā, zāle un labība šeit ir satraukta." Vasara šeit ir karsta ar sausiem vējiem. Lai noturētu sniegu, šeit tiek iestādītas meža joslas. Daudzi grauzēji apdzīvo šos reģionus, izbēgot urvos no viltīgām lapsām un ērgļiem. (Stepe)
- Kas tā par dabas teritoriju? Kur tas atrodas?
(Šo zonu mēs vēl nezinām)
Skolēnu dzejas lasīšana
Ceļš uz visām pusēm
Nav meža, nav kalnu.
Plašais plašums
Bezgalīga telpa.
Šī ir Krievijas stepju zona
4. Nodarbības tēmas formulēšana.
- Formulējiet mūsu nodarbības tēmu.
5. Izglītības uzdevuma izvirzīšana.
-Jā, puiši, šodien nodarbībā pētīsim stepju zonu, tās izvietojumu, stepju floru un faunu, cilvēka ietekmi uz stepes dabu. Un mācību grāmata, karte un papildu materiāli, kas atrodas uz jūsu galdiem, palīdzēs mums izpētīt šo tēmu.
6. Jaunu zināšanu veidošana.
- Izstrādāsim plānu savam darbam par tēmu “stepe”
A) klimats
B) iedzīvotāju nodarbošanās
B) flora
D) fauna
D) vides problēmas
Šodien jūs būsiet zinātnieki un veiksiet savus pētījumus.
Lai to izdarītu, jūs strādāsit kā komanda. 1 komanda - ģeogrāfi, 2 komanda - biologi, 3 komanda - zoologi, 4 - ekologi. Kas tie par cilvēkiem? Ko viņi šodien darīs?
Bet vispirms paskatieties uz attēlu un sakiet: Kāpēc uz Zemes ir dažādas dabiskās zonas?
Kāpēc tas ir atkarīgs? (Par klimatu. Klimats ir atkarīgs no siltuma sadalījuma uz zemes, veģetācija un fauna ir atkarīga no klimata. In Ziemeļu reģioni saules stari krīt slīpi. Viņi slīd gar Zemes virsmu un nedaudz silda to. Jo tālāk uz dienvidiem dodaties, jo tiešāk saules stari skar Zemi, jo vairāk tie silda zemes virsma.).
Darbs ar mācību grāmatu 95.-103.lpp.
Mēģiniet runāt par stepju klimatu. (stepju zonā ir karsts, jo saules stari krīt tiešāk un zeme saņem vairāk siltuma).
- Protams, puiši, stepju zona atrodas iekšā mērenā zona. Uz dienvidiem no meža zonas karstuma ir vēl vairāk, bet nokrišņu mazāk. Mitruma trūkums apgrūtina koku augšanu šeit. Meži arvien biežāk mijas ar platībām bez kokiem un pēc tam izzūd pavisam. Tik pamazām meža zona dod ceļu stepju zonai. Steppe zonā vasaras ir garas un sausas. Jūlijā + 22 - + 25 grādi, karstums var sasniegt pat 40 grādus. Laiks ir sauss un saulains. Bieži pūš sauss karsts vējš. Dažkārt sausie vēji pārvēršas putekļu vētrās.
Lietus ir lietusgāzes pēc būtības. Lietus ātri pāriet un Lielākā daļaūdens, kam nav laika piesātināt augsni, straumēs ieplūst zemienē un iztvaiko. Ziema ir īsa un silta, bet ir auksta temperatūra līdz -20, -30 grādiem.
Pavasarī stepe atdzīvojas un to klāj tulpju un īrisu paklājs. Aizveriet acis un iztēlojieties šādu attēlu: lai kur jūs skatāties, visapkārt ir neierobežoti plašumi, pār jums pūš karsts vējš, saule nežēlīgi deg, un nav neviena koka, apkārt šūpojas tikai zāles. Šī ir stepju zona.
– Tātad, sāksim strādāt komandās. Katra komanda saņem palīdzības kartītes ar jautājumiem, uz kuriem balstīsiet atbildes.
- Ģeogrāfi, izmantojot karti un mācību grāmatu, mēģinās noteikt stepju zonas atrašanās vietu.
- Botāniķi, izmantojot arī mācību grāmatu un papildu materiāls, pastāstiet mums par flora stepes.
- Zoologi sagatavos stāstu par dzīvniekiem.
- Ekologi – par stepju zonas aizsardzību vai vides problēmām.
(komandas gatavojas)
7. Iekļaušana zināšanu sistēmā.
Studentu jaunu zināšanu „atklāšana” – argumentācija, salīdzinājumi, secinājumi.
- Nu visi ir gatavi. Mēs sākam kopīgi raksturot stepju zonu. Vārds tiek dots ģeogrāfiem.
- Kur atrodas stepju zona? Ko karte mums stāstīja?
Parādīt kartē stepju zonu? Stepēs ir vairāk siltuma nekā meža zonā, bet nokrišņu ir mazāk. Vasara ir gara un sausa, +25C, +30C, karstums var sasniegt pat +40C. Laiks vasarā ir saulains un sauss. Bieži pūš vēji, kas dažkārt pārvēršas putekļu vētrā. Ziema ir īsa un silta, bet ir auksta temperatūra līdz -30C un sniega ir maz. Sakarā ar to, ka stepju zonā ir maz mitruma, koki neaug
(skolēns atbild, un grupas dalībnieki viņam palīdz).
- Pilnīgi pareizi, puiši. Steppe zona atrodas uz dienvidiem no meža zonas, tā stiepjas gar Krievijas dienvidrietumu robežu. Tās teritoriju pārtrauc meža stepes. Tā ir neliela platība platības ziņā, tā mazāk zona meži un tundra.
- Nu, tagad jums ir priekšstats, kur atrodas šī dabas teritorija.
Tagad klausīsimies, kādus pētījumus ir veikuši biologi.
- Kādi augi sastopami stepju zonā? Kāda ir to iezīme?
Stepe ir zālāju valstība. Stepē aug vērmeles, auzene un spalvu zāle. Pusdienlaikā jūtama rūgta vērmeles smarža. Līdz vasaras beigām stepe ir gandrīz izdegusi. Tad jūs varat redzēt kūleņu lauku. Rudenī to kāts lūzt pašā pamatnē, un vējš dzen vieglas, gandrīz caurspīdīgas bumbiņas pa stepju plakano plašumu. Tātad kūlene - lauks nes savas sēklas lielos attālumos.
Stepe ir skaista pavasarī, kad kūst sniegs. Šajā laikā zaļo stepi klāj krāsainas tulpju, īrisu, hiacinšu gaismas
(Augu lapas ir šauras, lai mazāk iztvaikotu mitrums. Saknes iet dziļi zemē, lai iegūtu mitrumu).
- Labi darīts, biologi. Patiešām, stepē ir siltumu mīloši augi, kuriem ir šauras lapas un garas saknes, lai iegūtu mitrumu. Dažas stepju augi ir gaļīgi kāti un lapas, kas saglabā mitrumu.
8. Fiziskie vingrinājumi.
Tagad, puiši, piecelieties
Lēnām paceliet rokas
Saspiediet pirkstus, pēc tam atvelciet tos
Nolaid rokas un stāvi tā
Noliecies pa labi, pa kreisi
Un atkal ķerieties pie lietas
- Nu, tagad zoologiem ir pienācis laiks pastāstīt mums par stepes dzīvniekiem.
Galvenie stepju faunas pārstāvji ir grauzēji: zemes vāveres, jerboas, kāmji, pīles.
Murkšķis nekad neapgrauž visu auga stublāju: te viņš nokož lapu, tur dzinumu vai zaru. Tāpēc murkšķi augiem lielu kaitējumu nenodara. Līdz rudenim, sākoties aukstam laikam, murkšķi iekāpj bedrēs un aizmieg līdz pavasarim.
(Stepēs dzīvo kukaiņi, putni, daudzi grauzēji. Putni ligzdas taisa tieši uz zemes, jo stepē nav koku. Stepes dzīvnieki ir mazi, viņu dzīve saistīta ar zemi).
- Patiešām, puiši, stepes dzīvnieki visi dzīvo un veido savas mājas tieši uz zemes, jo stepē nav koku, bet gan nepārtraukts zāles paklājs. Kāpēc dzīvniekiem ir zemes vai veģetācijas krāsa? (slēpties no plēsējiem un iegūt barību, tos nepamanot).
- Labi padarīts. Tagad paskatīsimies uz attēlu un kopā izdomāsim, ko stepē dara cilvēki, kas tur dzīvo? Stepē ir ļoti auglīgas augsnes. Šādas augsnes sauc par melnzemi. Šajā ziņā stepes ir lauksaimniecībai vislabvēlīgākā teritorija, jo kultivētie augi šeit var attīstīties līdz deviņiem mēnešiem gadā. Šeit audzē graudus un rūpnieciskās kultūras. Nepiemērota aramzemei stepēs tiek izmantota kā ganības mājlopiem.
Stepu iedzīvotāji (mongoļi, burjati, tatāri un citi) dzīvo pie upēm un mežiem, kur tiek uzceltas lielas pilsētas. Bet, braucot ganībās no vietas uz vietu, gani un viņu ģimenes vada nomadu dzīvesveidu. Viņu pagaidu mājvieta ir jurta.
Kāpēc? (Tur ir auglīgas zemes)
- Ko viņi audzē?
- Ko viņi vēl dara? Kāpēc? (daudz veģetācijas mājlopiem)
- Tieši tā, puiši. Bet šajā sakarā stepju zonā rodas vides problēmas. Par to mums pastāstīs mūsu ekologi. (Lai saglabātu stepju dabu, jāierobežo zemes aršana, jāierobežo ganīšana, jācīnās ar malumedniecību, jāveido dabas liegumi).
– Liels paldies, cienījamie ekologi, jūs mūs iepazīstinājāt ar problēmām, kas stepē radušās cilvēka vainas dēļ, un ieteicāt veidus, kā tās risināt.
Kurā zonā tu un es dzīvojam? (lasa dzejoli)
Bezgalīgā Krievija
Kā mūžība uz zemes
Tu ej, tu ej, tu ej, tu ej,
Dienām un jūdzēm nav nozīmes!
Stepe ir plaši atvērta
Tas lido pāri un gar,
Kā uguns jūra
Karstums dedzina un dedzina.
Debesis ir kā vara kupols,
Viņiem kļuva karsti. Stepe ir kaila;
Kaut kur priekšā nabaga būda
Nabaga vītols izžūst
Soli pa solim, ar mierīgu nozīmi
Vērši vilka smagumus.
Putekļi aizslaukās kā tveicīgs putenis,
Ugunīgu pelnu putenis.
Stepes ir kailas, klusas,
Tomēr gan dziesma, gan gods jums!
Jūs visi esat māte Krievija,
Lai kas tas arī būtu!
ACU APSTRĀDE
9. Darbs piezīmju grāmatiņā ar apdrukātu pamatni.
- Nu, tagad pierakstīsim visu savās piezīmju grāmatiņās. Atveriet 32. lappusi un atrodiet 52. uzdevumu, izpildiet to. Ja kādam būs vajadzīga palīdzība, es būšu klāt.
Uzdevumi tiem, kas tos var izpildīt ātrāk. Iesaku sastādīt un piefiksēt stepē izveidojušās barības ķēdes.
Augi kāmji stepju odze
Augi kukaiņi pelēkā irbe stepju ērglis
Pārbaude.
10. Darbības atspoguļojums.
– Mēs ar jums ceļojām pa bezgalīgiem stepju plašumiem. Iepazināmies ar floru un faunu.
- un tagad pārbaudīsim, kā esat apguvis stepju dabisko zonu.
A) Uzminiet mīklas, nosauciet dzīvotni:
Skrien starp akmeņiem
Jūs nevarat viņai sekot līdzi!
Viņš satvēra asti, bet, ak!
Viņa aizbēga ar asti rokās! (Ķirzaka, stepe.)
kuprītis, garkājas,
Zaru ragainais milzis.
Ēd zāli, krūmu dzinumus,
Ar viņu ir grūti konkurēt skriešanā. (Alnis, meža platība.)
Pieskaroties sūnām ar nagiem,
Ziemeļu skaistais vīrietis staigā
Staigā drosmīgi un viegli
Ragi izpletās plaši. (Ziemeļbrieži, tundra.)
11. Vērtēšana.
12. Mājas darbs