Конспект логопедичного заняття на тему: Фрукти. Звук та літера «А». Конспект нод у старшій логопедичній групі на тему: "сад.фрукти". план-конспект заняття з логопедії (старша група) на тему фрукти логопедичне заняття у старшій групі
Конспект логопедичного заняття (3-4 роки)
Тема №3 "Фрукти"
Цілі:
корекційно-освітні:
активізувати та розширювати словник дітей на лексичній темі «Фрукти»;
працювати над звуковою стороною мови;
вивчати використовувати систему Творчого відмінка у фразовій мові;
корекційно-розвиваючі:
вправляти у відгадуванні загадок-описів з лексичної теми;
закріплювати вміння утворювати іменники у зменшувально-пестливій формі;
узгоджувати іменник з прикметником у роді, числі і відмінку.
розвивати загальну та дрібну моторику; мовленнєве дихання; увагу, мислення та пам'ять;
вивчати правильну артикуляцію
корекційно-виховні:
виховувати посидючість, інтерес до заняття; доброзичливе ставлення одне до одного;
виховувати у дітях добре ставлення, почуття взаємодопомоги.
Обладнання: фрукти, кошик, зайчик Степашка, картки із зображенням фруктів, картки із зашумленим зображенням фруктів до гри «Розфарбуй фрукт», індивідуальне дзеркало на кожну дитину, кольорові олівці, м'яч, комп'ютер.
Хід заняття
1.Організаційний момент.
Комунікативна гра "Доброго дня!"
Діти встають у коло.
Логопед:
Здрастуйте хлопці, милі друзі! (педагог вітає дітей.)
Усіх сьогодні бачити дуже рада я!
Доброго дня, сонце золоте! (схрещують долоні з розсунення
прямими пальцями і піднімають нагору.)
Привіт, небо блакитне! (Піднімають долоні вгору і дивляться.)
Привіт, вільний вітерець! (похитують, піднятими рукам догори.)
Привіт, маленький дубок! (Показують «дубок» , притиснувши передпліччя
друг до друга «ствол» розсунувши долоні «крона» .)
Привіт ранок! Привіт день! (По черзі простягають долоні вперед)
Нам вітатися не ліньки! (хитають головою)
2. Введення у тему заняття.
Відгадування загадок. Діти відгадують загадки та показують відповідні картинки.
«Дуже люблять мавпи їсти стиглі…(банани)».
«На сучках висять кулі, посиніли від спеки (сливи)».
«Кругле, рум'яне, я зростаю на гілці,
Люблять мене дорослі та маленькі дітки (яблуко)».
«Стиглий, соковитий, аромат я на яблуко схожий.
Якщо навпіл розріжеш, усередині кісточку знайдеш (персик)».
Логопед запитує: «Як це можна назвати одним словом? Які ще фрукти ви знаєте?
Гра «Загадки-описи»
Степан дуже любить фрукти. Але дістати їх непросто, спершу треба відгадати, про що йдеться… відгадку треба знайти у кошику.
- Він маленький, жовтий, овальний, соковитий, кислий… (лимон)
- Воно велике, кругле, червоне, соковите, солодке… (яблуко)
- Він великий, овальний, витягнутий, жовтий, солодкий ... (банан)
- Вона велика, трикутна, соковита, солодка, (груша)
Степашка загадав нам такі добрі загадки, давайте почастуємо його фруктами. Підійдіть до мене, візьміть по одному фрукту. (Вживання конструкцій Творчого відмінка у реченні)
Я пригощу зайчика яблуком. (Тепер ти…)
Я пригощу зайчика…. (грушею, бананом, лимоном, яблуком).
3. Фізкультхвилинка
Дихальна гімнастика «Долошки» (за О.М. Стрельниковою). На чотири рахунки робиться поспіль чотири короткі вдихи.
Долоні-долоньки,(Діти стоять рівно і прямо, ноги на ширині плечей)
Дзвінкі бавовни.(руки зігнуті в ліктях, лікті опущені, долоні розгорнуті)
Ми долоні все стискаємо,(хватальні рухи долоньками, стиск)
Носом правильно вдихаємо.(одночасно з рухами шумно шморгати носом)
Як долоні розтискаємо,(після короткого вдиху долоні розтиснути)
То вільно видихаємо.(видих йде самостійно)
4. Робота над звуковою стороною мови
Ігрова вправа «Повтори чистоту». Виховання звукової мови.
До – до – до – стиглого яблука;
Ва – ва – ва – на тарілці зливу;
Ша – ша – ша – жовта груша;
Мон – мон – мон – дуже кислий лимон;
Ан – ан – ан – я люблю банан тощо.
Вправа «Доскажи слово»
Логопед починає, діти закінчують:
Слі…, ба…, апель…, яб… тощо.
5. Логоритміка
Логопед: – Хлопці, а щоб наші фрукти виросли такими великими та смачними, що треба було робити влітку з садом? (Поливати, удобрювати і т.д.)
Правильно! Згадаймо, наш танець про крапельки.
( Увімкнути відео мультик про крапельки. Виконувати рухи відповідно до слів пісеньки, повторюючи за логопедом.)
6. Артикуляційна гімнастика:
В сад пішли ми погуляти!
-
-
-
-
-
-
7. Лексико-граматичні ігри та вправи
Гра «Жадина».Освіта присвійних займенників. Логопед показує фрукт і ставить питання, дитина бере його і відповідає:
Чий це лимон? Це мій…
Чиє це яблуко? Це моє…
Чия це злива? Це моя і т.д.
Ігрова вправа «Четвертий зайвий" з м'ячем. Логопед називає ланцюжок із чотирьох слів, діти називають зайве.
Груша – картопля – персик – яблуко;
Апельсин – мандарин – помідор – злива;
Яблуко – цибуля – груша – банан.
8. "Зашумлені картинки"
Логопед: діти, а подивіться, які малюнки приніс нам Степашка. Я нічого не розберу, що там намальовано, може, у вас вийде?!
9. Підсумок заняття.
Додатково
1. Вправа «Порахуй правильно». Узгодження числівників із іменниками, використовуються предметні картинки.
1 банан - 2. – 3…… - 4….. – 5….;
1 яблуко - 2. - 3…. - 4…. - 5 ....;
1 груша - 2. – 3….. – 4…. - 5 ... і т.д.
2. Чи буває таке
А ось так буває чи ні?
Яблуко квадратне. Ні.
Виправте мене, скажіть правильно.
Яблуко кругле.
Банан синій.
Лимон солодкий.
Груша росте на грядці.
У банана є кісточки.
Із апельсина варять суп.
Слива гірка.
Яблуко м'яке.
Додаток №1
Тема №3 "Фрукти"
1. Розкажіть дитині, що ФРУКТИ РОСТУТЬ У САДУ НА ДЕРЕВАХ, їх ВБИРАЮТЬ ОСІННЯЮ.
2. Вивчіть з дитиною назви фруктів (вимовте їх самі, потім разом з дитиною, потім попросіть її вимовити назви самостійно): ЯБЛОКО, ГРУША, ЗЛИВА, ЛИМОН, АПЕЛЬСИН.
3. Поясніть дитині загадки і вивчіть одну з них:
Фрукт схожий на неваляшку,
Носить жовту сорочку.
Тишу в саду порушивши,
З дерева впала... (груша)
На вигляд він як рудий м'яч,
Тільки от не мчить стрибати.
У ньому корисний вітамін -
Це стиглий... (апельсин)
Жовтий цитрусовий плід
У країнах сонячних росте.
А на смак найкисліший він.
Як звати його?… (лимон)
Знають цей фрукт дітлахи,
Люблять їсти його мавпи.
Родом він із спекотних країн.
Високо росте… (банан)
Кругле, рум'яне,
Я зростаю на гілці.
Люблять мене дорослі
І малі дітки. (яблуко)
Він зелений та великий
Я полию його водою
Як величезний карапуз
Скоро зросте. . . (кавун)
На сучках висять кулі,
Посиніли від спеки. (слива)
Ось і остання загадка:
Груша, яблуко, банан,
Ананас із спекотних країн.
Ці смачні продукти
Разом усі звуться ... (фрукти)
4. Покажіть дитині фрукти, допоможіть розповісти про них за допомогою матеріалу завдання. Загостріть увагу дитини на кольорі та формі фруктів.
5. «Назви ласкаво» (Утворення іменників з зменшувально-пестливими суфіксами).
Яблуко –
Груша –
Слива -
Лимон -
Апельсин -
6. Пальчикова гра "Фрукти".
Давайте пограємо із пальчиками.
Цей пальчик – апельсин,
Він, звичайно, не один:
Цей пальчик – злива
Смачна, вродлива.
Цей пальчик - абрикос -
Високо на гілці зростав!
Цей пальчик – груша.
Просить: «…., з'їж»
Цей пальчик – ананас,
Фрукт для нас
І для вас!
7. «Один-багато» (Утворення множини іменників).
Яблуко –
Груша –
Слива -
Лимон -
Апельсин -
8.Скласти описову розповідь про будь-який фрукт за наступним планом:
Що це?
Де росте?
Який зовнішній вигляд (величина, форма, колір)?
Який смак?
Що з нього готують?
Додаток №2
Артикуляційна гімнастика:
"Раз два три чотири п'ять,
В сад пішли ми погуляти!
- Бачимо, росте яблунька, а на ній – наливні яблучка (діти виконують вправу «Щічки-яблучка» – ваші щічки круглі, як яблучка – надути обидві щоки)
- Яблучка рум'яні, солодкі. Повзе повз черв'ячок, побачив яблучка: "Дай, - думає, - спробую!" (Діти виконують вправу «Черв'ячок в яблучку» - висунути язичок і сховати його)
- Бігли мимо діти. Побачили наливні яблучка, теж вирішили спробувати: (діти виконують вправу «Жуймо тверде яблучко» - імітація жування)
- Яблука виявилися дуже смачними: вдих, пауза, видих – «Ах! Яке смачне яблуко! (промовляє кожна дитина)
- Кожен із хлопців з'їв по яблучку, залишилися від яблук лише огризки: (діти виконують вправу «Огризок яблука» – втягнути щічки – худенькі)
- Довго гуляли діти по саду і радісно посміхалися.
Конспект логопедичного заняття у старшій групі
на тему «Фрукти»
Ціль: Узагальнення знань та розширення словника на тему.
Завдання: 1. Корекційно-освітні
Узгодження числівників із іменниками;
Освіта присвійних займенників;
активізація тематичного словника;
Утворення відносних прикметників;
Вживання прикметників, що позначають ознаки та якості предметів.
2. Корекційно-розвиваючі
Розвиток просторового та зорового сприйняття, слухової уваги;
Координація мови з рухом та диханням, розвиток правильного мовного видиху;
Розвиток інтонаційної виразності мови.
3. Корекційно-виховні
Підвищувати мовну активність шляхом створення мотиваційно-потребового рівня висловлювання;
Виховання доброти та чуйності.
Обладнання: Тематична картина, кошики з фруктами муляжів, предметні картинки.
Хід заняття
Орг.момент
Відгадування загадок. Діти відгадують загадки та показують відповідні картинки.
«Дуже люблять мавпи їсти стиглі…(банани)».
«На сучках висять кулі, посиніли від спеки (сливи)».
«Кругле, рум'яне, я зростаю на гілці,
Люблять мене дорослі та маленькі дітки (яблуко)».
«Стиглий, соковитий, аромат я на яблуко схожий.
Якщо навпіл розріжеш, усередині кісточку знайдеш (персик)».
Логопед запитує:«Як це можна назвати одним словом? Які ще фрукти ви знаєте?
Лексико-граматичні ігри та вправи
Гра «Жадина». Освіта присвійних займенників. Логопед показує фрукт і ставить питання, дитина бере його і відповідає:
Чий це лимон? Це мій…
Чиє це яблуко? Це моє…
Чия це злива? Це моя і т.д.
Ігрова вправа "Четвертий зайвий". Логопед називає ланцюжок із чотирьох слів, діти називають зайве.
Груша – картопля – персик – яблуко;
Апельсин – мандарин – помідор – злива;
Яблуко – цибуля – груша – банан.
Вправа «Порахуй правильно». Узгодження числівників із іменниками, використовуються предметні картинки.
1 банан - 2. – 3…… - 4….. – 5….;
1 яблуко - 2. - 3…. - 4…. - 5 ....;
1 груша - 2. – 3….. – 4…. - 5 ... і т.д.
4. Ігрова вправа «Вгадай, про який фрукт я говорю». Діти по черзі описують фрукт, інші відгадують та показують.
Він кислий, жовтий, овальний, соковитий ... (лимон);
Воно стигле, червоне, кругле, тверде ... (яблуко);
Вона корисна, синя, овальна, солодка ... (слива) і т.д.
5. Ігрове вправу «Що хочу: сік чи варення?». Утворення відносних прикметників. Логопед починає пропозицію, діти закінчують:
"Я хочу сливовий ...".
"Я хочу яблучне ...".
"Я хочу грушевий ..." і т.д.
Розвиток зв'язного мовлення
Рифмоване оповідання «У саду». Розвиток інтонаційної виразності мови. Використовується картина із зображенням саду, кошик із муляжами фруктів. Діти слухають, потім повторюють.
Дівчинка Маринка прийшла в сад,
Там на деревах фрукти висять.
Дідусь зірвав Маринці
Помаранчеві апельсинки,
Дав Маринці в кулачки
Червоні яблучка,
Дав Маринці жовту грушу:
- Ти, Маринко, фрукти їж.
Ось тобі, Марино, для фруктів кошик.
Фізкультхвилинка
Дихальна гімнастика «Долошки» (за О.М. Стрельниковою). На чотири рахунки робиться поспіль чотири короткі вдихи.
Долоні-долоньки, (Діти стоять рівно і прямо, ноги на ширині плечей)
Дзвінкі бавовни. (руки зігнуті в ліктях, лікті опущені, долоні розгорнуті)
Ми долоні все стискаємо, (хватальні рухи долоньками, стиск)
Носом правильно вдихаємо. (одночасно з рухами шумно шморгати носом)
Як долоні розтискаємо, (після короткого вдиху долоні розтиснути)
То вільно видихаємо. (видих йде самостійно)
Сенсорний розвиток
Вправа «Розклади фрукти». Розвиток просторового сприйняття, вчити дітей розкладати фрукти у два кошики, використовуючи поняття «порівну», «більше-менше», «ліворуч-праворуч». Розкладати правою рукою зліва направо.
Робота над звуковою стороною мови
Ігрова вправа «Повтори чистоту». Виховання звукової мови.
До – до – до – стиглого яблука;
Ва – ва – ва – на тарілці зливу;
Ша – ша – ша – жовта груша;
Мон – мон – мон – дуже кислий лимон;
Ан – ан – ан – я люблю банан тощо.
Вправа «Доскажи слово» Логопед починає, діти закінчують:
Слі…, ба…, апель…, яб… тощо.
VII. Підсумок заняття
Конспект групового заняття для дітей підготовчої групи з ГНР
Тема: "Фрукти"Ціль:розширення та активізація словника на тему «фрукти».
Завдання:
актуалізувати словниковий запас на лексичну тему «фрукти»;
розвивати вміння узгоджувати прикметники з іменниками в роді та числі;
формувати вміння утворювати складні прикметники;
розвивати слухову увагу, зорове, тактильне, нюхове сприйняття;
удосконалювати просторове орієнтування на площині;
розвивати логічне мислення;
розвивати дрібну моторику.
Обладнання:сюжетна картинка саду з фруктовими деревами, предметні картинки героїв (Капітан Яблуко, граф Лимонхват), фруктів, силуетні зображення половинок фруктів (ківі, персик, груша, яблуко, виноград, апельсин), пескограф, логопедичний посібник "змішані кольори", поштові конверт підказки, магнітофон, мішечок, натуральні фрукти, шматочки натуральних фруктів в коробках (яблуко, апельсин).
I. Організаційний момент:
Вчитель-логопед: Подивіться на картинку. Що на ній зображено? (Зображення фруктів). Як назвати їх одним словом? Де ростуть фрукти? Фрукти ростуть у саду на деревах. Як називається дерево, на якому ростуть фрукти? (Фруктове).
- Який це фрукт? (Яблуко). Як називається фруктове дерево, на якому ростуть яблука/сливи/груші? (Яблуня, слива, груша).
- Сьогодні ми з вами згадаємо все про фрукти.
- Хлопці, яких супергероїв ви знаєте? До вас сьогодні прийшов незвичайний супергерой – Капітан Яблуко, фруктовий борець за справедливість! Він прийшов до вас по допомогу. У фруктовому саду трапилося лихо - злий граф Лимонхват викрав фрукти і тримає їх у полоні! Потрібно допомогти Капітану Яблуку виконати всі завдання Лимона та знайти підказки! Тоді ми врятуємо фрукти! Ви готові?
ІІ. Основна частина:
1. Гра «Фруктові оплески»
Вчитель-логопед: - Ось лист із першим завданням від Лимонхвата (пропонує дитині дістати листок із зображенням вуха та дзвіночка з конверту).
- Що це означає? Перше завдання на увагу. Граф Лимонхват сховав фрукти у вірші. Я прочитаю вірш, а слухайте уважно. Плесніть у долоні, якщо почуєте назву фрукта:
Фрукти ростуть на деревах у саду
Яскраві фрукти у всіх на увазі.
Ось серед гілок – груші діжок.
Груша зелена, як кабачок.
Яблука червоні, сині сливи.
Стиглі сливи смачні та красиві.
Персик рум'яний укрився листком.
Ти з цим фруктом, звичайно, знайомий?
Сонячним соком лимон напоєний
Світиться жовтий жовтий лимон.
У зеленій кроні висять апельсини,
Сонцю підставивши руді спини.
- Молодці, ви впоралися з першим завданням!
2. Гра «Фруктова палітра»
Вчитель-логопед: - Хлопці, а дзвіночок - це наша перша підказка! Загляньте під дзвіночок. (Добувають згорнутий листок з колірною палітрою). Це наше наступне завдання. Потрібно знайти всі фрукти оранжевого кольору та назвати їх. (Кожна дитина вибирає з предметних картинок усі фрукти оранжевого кольору/коричневого/фіолетового).
Помаранчевий мандарин, . . . Коричневий кокос, . . . Фіолетовий виноград, . . .
3. Гра «Змішані кольори»
Вчитель-логопед: А що це за значок? Це переплутані кольори. Подивіться, граф Лимонхват перемішав кольори, і тепер фрукти не знають, як називається їхній колір. Капітан Яблуко просить вас допомогти бідним фруктам та визначити назву їхнього кольору (логопедичний посібник «змішані кольори»).
- Які два кольори ви бачите на груші? (Червоний і жовтий). Значить, ця груша червоно-жовта. Повторимо разом – груша червоно-жовта.
– Які кольори ви бачите на банані? Банан жовто-зелений (...).
(Червоно-жовте яблуко, червоно-коричневе яблуко, жовто-коричневий ананас).
- Хлопці, скажіть, а у природі бувають фрукти змішаних квітів? Звичайно бувають (показує натуральні фрукти змішаних кольорів).
- Молодці, впоралися із завданням. А граф став ще злішим, він приготував для вас наступне завдання.
4. Гра «Ароматні загадки»
Вчитель-логопед: - Наступне випробування: вгадати, які фрукти у Лимона у заручниках. Але зробити це потрібно тільки за запахом! (Пропонує дітям визначити фрукти в коробочках і за запахом).
5. Динамічна пауза
Пальчикова гімнастика "Апельсин" під пісню Е. Желєзнової "Ми ділили апельсин").
Вчитель-логопед: - Подивіться, що в коробочці, що пахне апельсином (пропонує дитині дістати вміст коробочки - листок з нотами).
Це підказка! Музичне завдання. Потрібно заспівати пісеньку "Ми ділили апельсин". Повторюйте за мною рухи та підспівуйте пісеньку:
Ми ділили апельсин; На кожне слово стискають пальці рук у кулачок.
Багато нас, а він один.
Ця часточка – для їжака, загинання пальчиків, починаючи з великого.
Ця часточка – для стрижу,
Ця часточка - для каченят,
Ця часточка – для кошенят,
Ця часточка – для бобра,
А для вовка – шкірка. Кидальний рух правою рукою.
Він сердить на нас біда! Стискають кулаки і притискають їх до грудей.
Розбігайтеся хто куди! Перебирають пальцями по столу.
6. Гра «Що зайве?»
Вчитель-логопед: - А ось ще один лист із завданням від графа Лимонхвата (пропонує дитині відкрити коробочку. Усередині – пісок). Граф приготував завдання у пескографі. Давайте пройдемо і подивимося. Назвіть силуети яких фруктів ви бачите? Завдання таке - потрібно визначити, який фрукт зайвий і пояснити, чому:
Яблуко, персик, банан, гранат. (Банан зайвий, бо овальний, а решта фруктів – круглі).
Гранат, ананас, слива, апельсин. (Слива зайва, бо дрібна, проте інші фрукти – великі).
7. Гра «Втрачені половинки»
Вчитель-логопед: - Хлопці, загляньте в чарівну коробочку (пропонує дитині дістати вміст коробочки – зображення половинок фруктів).
- Граф Лимонхват викрав половинки фруктів. Потрібно їм допомогти. Діти, виходьте по черзі до дошки і відгадайте, якого фрукта ця половинка.
– Це половинка персика. А тепер помістіть її у верхній правий кут дошки (...).
8. Гра «Диво-мішечок»
Вчитель-логопед: - Молодці, хлопці, ви виконали всі завдання Лимонхвата і дісталися в'язниці. Щоб врятувати викрадені фрукти, потрібно вгадати їх на дотик (пропонує дітям визначити на дотик фрукти в мішку).
- Це зелена трикутна груша. І т.д.
Вчитель-логопед: - Ура, всі фрукти врятовані, ви допомогли Капітанові Яблуку!
- Хлопці, згадайте які завдання графа ви виконали?
- Капітан Яблуко дає вам ще одне відповідальне завдання – допомогти бідним фруктам. Подивіться вони так і залишилися без половинок. Вдома їх потрібно домалювати та розфарбувати.
Капітан із вами прощається. Усі молодці, до побачення!
Заохочення дітей.
Заняття 1
Завдання: розширення предметного словника; вправу у звірянні предметів за кольором та формою; вправу у складанні розрізної картинки; розвиток зорового сприйняття та пам'яті; розвиток рухової уяви та координації рухів
Обладнання: картинки із зображенням предметів основних кольорів (червоний прапорець, жовте відро і т.п.), фішки основних кольорів (за кількістю дітей), натуральні фрукти та відповідні картинки (яблуко, груша, банан, апельсин, злива, лимон), розрізні картинки із двох частин (зображення фруктів, розрізані по діагоналі).
Хід заняття
1. Організаційний момент
Кожна дитина отримує картинку із зображенням предмета (червоного, жовтого, синього чи зеленого кольору). На стільчиках дітей логопед розкладає фішки основних кольорів та пропонує дітям «знайти своє місце», тобто. знайти фішку того ж кольору, що й предмет на зображенні.
2.Ознайомлення з темою заняття
Логопед показує дітям натуральні фрукти, називає їх, дає дітям помацати, понюхати; знайомить із узагальнюючим поняттям «фрукти».
3.Гра з мовним супроводом «Яблучко»
Діти йдуть по колу один за одним та імітують дії відповідно до тексту:
Катя йшла-шла-шла, Діти крокують,
Катя яблучко знайшла. нагинаються, «піднімають яблучко»,
Села, поївши, присідають, «їдять яблучко».
Знову пішла. Крокують.
4. Дидактична гра «Підбери картинку до предмета»
На столі у логопеда розкладені картинки (яблуко, груша, банан, апельсин, злива, лимон) і стоїть таця з натуральними фруктами. Кожна дитина бере з тацю фрукт, який логопед називає, а потім знаходить на столі картинку з його зображенням і також називає його (самостійно або за допомогою логопеда).
5.Складання розрізних картинок із двох частин на тему «Фрукти»
На столах розкладаються розрізні картинки, діти їх складають і називають ті фрукти, які вони вийшли.
Заняття 2
Завдання: уточнення вимови голосних звуків; розвиток тактильного та смакового сприйняття, пам'яті; активізація предметного словника та словника визначень.
Обладнання: натуральні фрукти (ті ж, що на попередньому занятті), розрізані та цілі; непрозорий мішечок, предметні зображення на тему.
Хід заняття
Організаційний момент.
1.Вправа «Потягнемо ниточки»
Діти, наслідуючи логопеду, вимовляють голосні звуки "А", "Е", "О" довго і коротко.
2.Активізація предметного словника та словника визначень
Логопед дає дітям шматочки фруктів та пропонує спробувати їх на смак: - Лимон – кислий. Груша – солодка. І т.д.
Потім логопед очищає апельсин і ділить його на часточки, знайомить дітей зі словами кора, часточки.
3. Пальчикова гімнастика "Ми ділили апельсин"
Ми ділили апельсин. Стискання та розтискання кулачків.
Багато нас, а він один.
Ця часточка для їжака, Почергове загинання пальчиків
Ця часточка для чижа, лівої руки пальцями правої, починаючи
Ця часточка для кошенят, з мізинця.
Ця часточка для каченят.
Поділили все, ура! Підняти руки з розведеними пальцями вгору.
Ну, а вовку – лупа. Показати витягнуті вперед долоні.
3. Дидактична гра «Згадай, що поклали в мішечок»
У логопеда на столі таця з фруктами (яблуко, слива, груша, лимон, апельсин, банан). Логопед складає фрукти в мішечок, називаючи їх. Потім просить дітей згадати, які фрукти лежать у мішечку. Діти їх називають, а логопед виставляє відповідні картинки.
5. Дидактична гра «Чудовий мішечок»
Логопед пропонує кожній дитині опустити руку в мішечок, взяти один із фруктів і визначивши на дотик, назвати, який фрукт у руці. Потім дитина виймає фрукт і вибирає відповідну картинку.
6.Підсумок заняття
Заняття 3
Завдання: активізація словника; практичне засвоєння узгодження іменника з прикметником у роді; розвиток у дітей орієнтації у просторі; розвиток загальної та дрібної моторики; уточнення понять «один» – «багато».
Обладнання: шматочки різних фруктів, м'яч, картинка "В саду", магнітофон, аудіозапис з веселою музикою, кошик, 5-6 муляжів яблук.
Хід заняття
1.Організаційний момент.
Дидактична гра «Вгадай фрукт за смаком»
Дітям пропонується із заплющеними очима визначити, шматочок якого фрукта логопед поклала їм у рот.
Діти нагадують назви фруктів та узагальнююче поняття «фрукти».
2. Дидактична гра «Який на смак цей фрукт?»
Діти стоять у колі, логопед по черзі кидає їм м'яч, питаючи:
-Лимон який? (- Кислий.)
-Слива яка? (- Солодка.) І т.д.
Логопед поправляє дітей за неправильного узгодження в роді.
Ось дерева. Підняти руки вгору з розведеними пальцями.
Ось кущі. Руки з розведеними пальцями поставити ліктями на стіл.
Похитайте гілками ти. Покачати кистями рук із боку на бік.
4. Уточнення просторового поняття «верх»
Логопед демонструє картинку «У саду», звертає увагу дітей на те, де ростуть фрукти.
-Фрукти ростуть на деревах, зверху. Коли збирають фрукти, піднімають руки нагору. Покажіть де «верх».
Діти піднімають руки.
5. Динамічна пауза «Збираємо яблука»
Звучить весела музика.
У центрі ігрової зони стоїть порожній кошик. Діти «гуляють садом», «рвуть яблука» і «складають» їх у кошик.
6. Уточнення понять «один»-«багато»
Діти сідають на свої стільчики, а логопед у цей час непомітно для дітей кладе в кошик муляжі яблук.
-Що Ви збирали в кошик? (- Яблука.)
-Вася поклав у кошик одне яблуко, і Сашко поклав одне яблуко... Тепер у кошику стало багато яблук.
Логопед показує дітям наповнений яблуками кошик. Скільки тепер яблук у кошику? (- Багато.)
7.Підсумок заняття
Заняття 4
Завдання: закріплення у мові обороту «у мене»; робота над розумінням понять "великий" - "маленький"; робота над розумінням значень іменників із зменшувально-пестливими суфіксами; вправи у розумінні приводу "в".
Обладнання: муляжі фруктів різних розмірів, кошик, картинка "В саду".
Хід заняття
1.Організаційний момент
Логопед кладе на стіл перед кожною дитиною по одному муляжу маленького або великого за розміром фрукта.
Логопед запитує:
- У кого маленьке яблуко?
- У кого велика груша?
Дітям дається взірець відповіді: «У мене».
Після правильної відповіді логопед бере у дитини муляж і кладе його на тацю. 2.
2.Виконання дітьми словесних інструкцій
Логопед викликає по черзі дітей до свого столу, на якому стоять кошик та таця з муляжами фруктів. Дітям даються завдання типу:
- Візьми маленьку грушу і поклади в кошик.
- Візьми великий апельсин та дай Віці. І т.п.
3. Дидактична гра «Велике – маленьке»
Логопед демонструє дітям пари муляжів фруктів, що відрізняються розміром, коментуючи:
- Це великий апельсин, а це маленький апельсин.
- Це велика злива, а це маленька вершка. І т.д.
При проголошенні цих фраз логопед виділяє голосом зменшувально-пестливу форму іменників. Потім дітям пропонується вгадати, про який (великий або маленький) фрукт говорить лорд. Логопед спочатку показує дитині два фрукти (наприклад, яблуко і яблучко), і дитина показує назване жестом, а логопед просить його повторити («яблуко - велике», «яблучко - маленьке»).
Далі діти відповідають логопеду без зорової опори:
– Апельсин. (- Великий.)
- Грушка. (- Маленька.)
- Бананчик. (- Маленький.)
4. Гра з мовним супроводом «Яблучко»
Вікторія Савельєва
Конспект фронтального логопедичного заняття на тему «Овочі-фрукти» у старшій групі
Конспект фронтального логопедичного заняття на тему: « Овочі фрукти» в старшій групі.
Цілі:
Освітні:
закріпити знання про овочах та фруктах, місцях їхнього зростання;
уточнити та розширити знання про вітаміни, їх користь для організму;
закріпити знання дітей основних характеристик овочів та фруктів(Колір, смакові відчуття).
Виховні:
розвивати культуру мовного спілкування дітей друг з одним, педагогом.
Корекційно-розвиваючі:
закріплення вміння утворювати відносні прикметники;
розвиток зв'язного мовлення;
розвиток зорової та слухової уваги, пам'яті, логічного мислення, уяви;
розвиток фонематичного слуху;
розвиток дрібної моторики, координації мовлення з рухом;
розвиток тактильних відчуттів;
розвиток плавного мовного видиху.
Здоров'язберігаючі:
профілактика порушень зору;
створення емоційного комфорту.
Хід заняття.
1. Організаційний момент.
Вітання гостей.
Здрастуйте, гості!
Раді вас зустрічати!
Все, що ми вміємо,
Бажаємо вам показати!
2. Розмова про вітаміни.
Хлопці, до нас до дитячого садка прийшов якийсь музичний лист. Давайте послухаємо його.
(Відтворення запису).
Є чарівна країна,
Вітамінів там гора.
Щоб здоровим, сильним бути,
Потрібно вам туди поспішати!
У тій країні їдять продукти.
Це овочі та фрукти.
Все містить вітаміни:
Помідори, мандарини,
Груші, сливи, ананас,
Загалом, чекаємо, хлопці, вас!
Швидше приїжджайте
І здоров'я зміцнюйте!
Цей лист вам надіслали Вітамінки із чарівної країни Овочі та фрукти. Вітамінки вам нагадали про те, наскільки вони для вас важливі. А навіщо нам усім потрібні вітаміни? (Для того щоб харчувався наш організм, і діти росли сильними і здоровими).
Які Ви знаєте вітаміни? (А, В, С, Е, К,.).
Хлопці, хочете відправитися до Вітамінок у чарівну країну Овочі та фрукти? Їхати нам далеко, а машин ми не маємо. Давайте трохи пофантазуємо і щось придумаємо! Перетворимо наші стільці на машини!
3. Мовна зарядка.
Перетворюємо стілець на машини
(махи руками – «чарують»).
Накачаємо дружно шини
(с – с – с – с ….).
Заведемо мотор ми голосно,
Тут, друзі, потрібна вправність!
(р – р – р – р).
Поділлям бензин трохи - трохи
(буль - буль - буль).
Можна рушати нам у дорогу!
(Звучить музика).
4. Розвиток слухової уваги, логічного мислення.
Хлопці, доки ми їмо в країну Овочі та фрукти, Давайте згадаємо, що ви про них знаєте.
Де ростуть фрукти? (У саду на деревах).
Де ростуть овочі? (У городі на грядках).
Щоб ви згадали овочі та фрукти, я загадуватиму вам загадки, а ви уважно слухайте і відповідайте!
Д/І «Доскажи слово».
1. Збираємо ми в козуб дуже велику …
(картоплю).
2. Весною на грядках було порожньо, потім виросла...
(капуста).
3. Із землі за чуб шахрайство тягнемо соковиту...
(морквину).
4. Дуже соковиті і гарні виросли на гілках.
(Зливи).
5. Для Андрійка та Катюші зберемо в кошик …
(груші).
Молодці! А тепер дам вам завдання важче:
Назвіть фрукти за розміром більше сливи, але менше ананасу. (Яблуко, груша, апельсин,).
У яких овочів червоний ніс? (Морква, редиска, буряк).
У якого овочі є очі?
Добре, ви впоралися з усіма моїми завданнями! Ну ось ми й приїхали до чарівної країни!
Потрапити до країни Овочі та фрукти не легко. Але я вам відкрию один секрет:
У тій країні потрібні квитки.
Різнокольорові берети.
(Одягаю дітям берети різних квітів: синій, червоний, зелений, жовтий, оранжевий, коричневий.
Це не прості берети, а чарівні!
Варто дітям побажати,
Всім у світі можуть стати!
Навколо себе оберніться,
Швидко на фрукти перетворитесь!
Скажіть, хлопці, яким фруктом ви стали?
(Діти називають фрукт, підбирають кілька ознак).
Ви стали фруктами, тепер можна заходити!
(Звучить музика, відкривається ширма).
Нарешті ми у чарівній країні Овочі та фрукти. Нас зустрічають веселі Вітамінки. Давайте привітаємось. (Діти вітаються).
Зараз ми з вами опинились у саду. Чому? (Навколо фруктові дерева).
Назвіть які ви бачите дерева. (Яблуня, груша, слива,).
Хлопці, які фрукти привозять до нас із спекотних країн? (Банани, ківі, ананаси).
5. Розвиток дрібної моторики, профілактика порушення зору.
Оскільки у нас у місті не ростуть апельсини, давайте їх намалюємо. Але малювати ми незвично. Спочатку намалюємо пальчиками у повітрі. (Діти «малюють»у повітрі крапками коло ліворуч, потім праворуч).
А тепер намалюємо очима.
(Діти обертають очима, голова має бути на місці).
6. Розвиток зв'язного мовлення.
Якось уночі, коли всі заснули, Фрукти затіяли суперечка: хто з них найважливіший та головний. Ви зараз теж фрукти, скажіть, будь ласка, хто з вас зараз найкращий? (Діти висловлюють свої думки).
Висновок: всі фрукти головні, кожен фрукт корисний і смачний
Нещодавно до саду приходив Незнайко. Він почув, що фрукти дуже корисні, нарвав яблук, груш, слив та наївся. Але він чомусь захворів – отруївся. Якими фруктами міг отруїтися Незнайко? (Брудними, немитими, зіпсованими).
А чи завжди миєте фрукти перед їжею?
А зараз на хвилинку давайте станемо деревцями.
7. Вправа на координацію рухів та рівновагу «Деревце».
Вправа «Деревце».
1. Потягнутися вгору, долоні зімкнуті.
2. Похитатися корпусом уперед – назад, зберігаючи рівновагу.
3. Піднятися на шкарпетки і знову похитуватися ліворуч - праворуч, як деревце на вітрі.
8. Вправа в розвитку логічного мислення.
Хлопці, скажіть, будь ласка:
Скільки на березі може зрости яблук? (Ніщо).
Що більше: 5 кг яблук чи 5 кг груш? (Одінакове).
9. Диференціація понять « овочі» - «фрукти».
А тепер Вітамінки запрошують на город. Що на городі росте? (Овочі) . Тому вам треба швидше перетворюватися на овочі:
Навколо себе оберніться,
Швидко в овоч перетворитесь!
(Діти кажуть, яким овочом вони стали) .
Одні овочі ростуть на землі, а інші овочі ростуть під землею. Давайте пограємо у гру «Гірки та коріння».
Д/І «Гірки та коріння».
Я буду називати овочі. Якщо овоч росте на землі, ви повинні будите підстрибнути вгору і ляснути в долоні, а якщо під землею росте овочВи повинні сісти. (Морківка, капуста, картопля, буряк, огірки, помідори).
Молодці, ви добре знаєте та овочі та фрукти! Хлопці, Вітамінки трохи засмутилися. Коли вони запросили вас у гості, то вирішили приготувати щось смачне. Вітамінки пішли збирати врожай, але зненацька пішов дощ і довелося поспішати, і все овочі та фрукти змішалися. Допоможіть розкласти окремо овочіта фрукти у два кошики.
П/І «Збери врожай».
Овочіта фрукти лежать в одному кошику. Діти беруть по одному овочуабо фрукту і кладуть у відповідний кошик.
(Звучить музика).
Хлопці, чим швидше заповнити кошик: сливами чи яблуками? Картоплею чи капустою? Чому?
Молодці! Хоч трошки й утомилися, урожай ви весь зібрали! А тепер давайте відпочинемо та пограємо у гру «Чарівний мішечок».
10. Розвиток тактильних відчуттів.
Д/І «Чарівний мішечок».
Діти на дотик відгадують овочі та фрукти. Кажуть, що усередині. (Насіння, кісточки, м'якоть…).
А зараз Вітамінки хочуть вас пригостити.
11. Розвиток смакових відчуттів.
Д/І «Вгадай за смаком».
Діти із заплющеними очима пробують овочабо фрукти і відгадують.
Хлопці, а навіщо люди вирощують так багато овочів та фруктів? Адже якщо їх не з'їсти одразу, вони можуть зіпсуватися. Як можна заготувати овочі та фрукти на зиму? (їх консервують, варять, заморожують, маринують, сушать).
А з чого варять компот - із овочів чи фруктів? (З фруктів). Давайте зараз зваримо компот.
12. Розвиток дрібної моторики.
Пальчикова гра «Компот».
Будемо ми варити компот,
Фруктів потрібне багато! Ось:
Будемо яблука кришити,
Грушу ми рубатимемо.
Відіжмемо лимонний сік,
Злив покладемо, цукор.
Варимо, варимо ми компот,
Пригостимо чесний народ!
13. Утворення відносних прикметників.
Подивіться, які соки приготували Вітамінки на зиму. (Діти називають соки: яблучний, сливовий, грушевий,).
Вітамінки написали цілу книгу своїх найкращих рецептів приготування різноманітних страв. Я зараз вам назву кілька з них:
салат з капусти - … (капустяний салат);
пиріг з яблуками - … (яблучний пиріг);
ікра з кабачків - … (кабачкова ікра);
картопляне пюре - … (пюре з картоплі);
абрикосовий джем. (джем з абрикосів).
14. Рухлива гра.
Хлопці, ви звернули увагу, які різнокольорові та красиві всі овочі та фрукти? (Так). Давайте пограємо у гру «Розфарбуй картинки».
Д/І «Розфарбуй картинки».
(У кожної дитини кошик із бантом того ж кольору, що й бере. На підлозі лежать чорно-білі картинки овочів та фруктів. Діти повинні зібрати у свої кошики картинки відповідних кольорів. Наприклад: у кошик з червоним бантом – картинки із зображенням перцю, помідора, яблука).
(Звучить музика).
15. Підбиття підсумків.
Вам сподобалася наша подорож до чарівної країни Овочі та фрукти? (Так). Тепер ви знаєте, що всі овочіі фрукти дуже корисні та необхідні для вас.
Щоб здоровим, сильним бути,
Треба фрукти, овочі любити.
Все без винятку,
У цьому немає сумніву!
А тепер нам час повертатися назад, до дитячого садка. Ви дуже сподобалися мешканцям цієї країни. Вони вирішили подарувати на згадку чарівний апельсин. Ось він. Нам треба його поділити на всіх.
Пальчикова гра «Апельсин».
Ми ділили апельсин,
Багато нас, а він один.
Ця часточка – для їжака.
Ця часточка – для стрижу.
Ця часточка - для каченят.
Ця часточка – для кошенят.
Ця часточка – для бобра,
А для вовка – шкірка!
Розділити цей апельсин не зможемо. Але ви не засмучуйтесь, адже цей апельсин чарівний. Давайте його на щось перетворимо!
(Кладають апельсин у «чарівну»коробочку із двома кришками. Перевертають коробку, звідти висипаються апельсинові цукерки.