Корекція мнестичної дислексії вправи. Конспект фронтального логопедичного заняття з корекції дислексії (3 клас). Обстеження маленьких пацієнтів
Тема: Звуки «Р – РЬ». Фонетична розповідь «Сміттєві кури»
Мета: розвиток навичок усвідомленого та виразного читання
Завдання:
- Корекційно-освітня: розширити уявлення дітей про птахів.
- Корекційно-розвиваюча: розвивати слухове сприйняття, фонематичні процеси, довільну увагу, мислення; поповнити словник
- Корекційно-виховна: виховувати інтерес до слова, вміння оцінювати свою діяльність.
Обладнання: презентація «Чий звук?», предметні картинки, картки для індивідуальної роботи, кольорові олівці
Хід заняття
I. Організаційний момент.
Увага! Перевірте,
Чи готові ви розпочати урок.
Чи все на місці, чи все в порядку -
Ручка, олівець, зошит.
Відповідатимемо активно,
Добре поводитися,
Щоб гості дорогі
Захотіли знову прийти.
Логопед: - Хлопці, назвіть якийсь сьогодні день тижня? Місяць? Який це за ліком зимовий місяць?
ІІ. Основна частина.
1. Дихальна гімнастика. Гра «Чий звук?»
Логопед: - Хлопці, тихо сіли, заплющили очі і спокійно подихали носом.
- Тепер робимо глибокий вдих носом, видихаємо ротом, витягнувши губи трубочкою. Ви відпочиваєте, а ваші вушка уважно слухають. (Презентація «Чий звук?»: звуки вертольота, що літає, грому, моря, барабанної установки)
Логопед: Назвіть звуки, які ви почули.
Логопед: - Послухайте слова: гелікоптер, грім, море, барабан. Які звуки я вимовила голосом? (Звуки "р", "р")
Логопед: - Сьогодні на занятті ми з вами працюватимемо зі звуками «р», «р» та літерою «Р»
2. Гра «Заміни букву»
Логопед: – На дошці надруковано слова. Замініть виділену літеру на літеру «р» і прочитайте нові слова.
Логопед: - Назвіть зайве слово у кожному стовпчику. Чому ви так думаєте?
(Зайве слово - гарчати, т.к. воно позначає дію, інші слова називають предмети; рот, т.к. звук «р» стоїть на початку слова, а в інших словах у середині)
3. Повідомлення теми заняття.
Логопед: - Сьогодні на занятті ми познайомимося з фонетичною розповіддю. Фонетична розповідь названа тому, що в ній багато слів з певним звуком. Як ви думаєте, про який звук йдеться? (Про звук "р")
4. Гра «Дешифрувальники»
Логопед: - Хлопці, щоб дізнатися назву оповідання ви повинні розгадати шифр. Впишіть в алфавітному порядку літеру, що бракує. Зі вписаних букв складіть слова.
Р. Т, . П Р, П. С, Л М., Ъ. Ь, Г Д.
Й. Л, . Ф Х, О П., Щ Ъ.
(сміттєві кури)
5. Робота зі складовими таблицями.
Логопед: - Перед тим як приступити до читання тексту, необхідно потренувати мовний апарат. Для цього прочитаємо складову таблицю.
- діти разом читають таблицю напівголосом, «для себе»;
- гра «ЛОТО» (логопед читає склад, а діти знаходять його та закривають фішкою);
- завершальний етапроботи з таблицею: діти читають вголос за завданням логопеда: перший стовпчик, третій рядок, по діагоналі, четвертий стовпчик
КЕРИ | ГРА | РЮКУ | ОРОР | ДРУГ |
РГИП | ВІТОР | АР | РИС | АЗАР |
РІК | ОРС | ТРО | РАЛІ | ОРО |
АКР | РУ | РЮ | АРТ | МЕР |
ЄРЬ | ТРАМ | ПРЯ | ОРЄ | РІЗЬ |
6. Фізмінутка.
Логопед: - Давайте відпочинемо.
З-за парт ми вийдемо дружно,
Але шуміти зовсім не треба.
Встали прямо, ноги разом,
Поворот навколо на місці.
Плеснемо пару разів у долоні
І потопаємо трохи.
А тепер уявимо, дітки,
Наче руки наші – гілки.
Похитаємо ними дружно,
Наче дме вітер південний.
Вітер стих. Зітхнули дружно.
Нам урок треба продовжити.
7. Знайомство з фонетичною розповіддю «Сміттєві кури»
Логопед: - Хлопці, послухайте оповідання. Якщо якісь слова виявляться вам незрозумілим і, запам'ятайте їх. Після прочитання ми їх пояснимо.
Сміттєві кури
Виявляється, у простої курочки Ряби є багато різних родичів. До курячої рідні відносяться і куріпка, і тетерів, і глухар. Навіть маленький перепілка доводиться курці прямим родичем.
Усі перелічені птахи виробляють потомство однаково. Багато днів поспіль вони зігрівають яйця своїм теплом.
Але в Австралії живуть особливі бур'яни. Вони влаштовують цікавий інкубатор: згрібають у купу різне сміття чи заривають яйця у гарячий морський пісок. У такому інкубаторі швидко з'являються спритні пташенята, які в перший же день приймаються літати.
(Словарна робота: Ряба та бур'яни-породи (вид) курей, що мають певне забарвлення; інкубатор - спеціальне місце для виведення пташеняв)
Сміттєві кури
Виявляється, у простої курочки Ряби є багато різних родичів.
До курячої рідні відносяться і куріпка, і тетерів, і глухар.
Навіть маленький перепілка доводиться курці прямим родичем.
Усі перелічені птахи виробляють потомство однаково.
Багато днів поспіль вони зігрівають яйця своїм теплом.
Але в Австралії живуть особливі бур'яни.
Вони влаштовують цікавий інкубатор: згрібають у купу різне сміття чи заривають яйця у гарячий морський пісок.
У такому інкубаторі швидко з'являються спритні пташенята, які в перший же день приймаються літати.
8. Гра «Вірно - неправильно»
Логопед: - А зараз ми перевіримо, наскільки добре ви зрозуміли і запам'ятали текст.
Прочитайте речення і якщо воно правильне, поставте "+", якщо неправильне "-".
(Діти читають самостійно, потім слідує перевірка та виправлення помилок)
9. Гра «Знайди слово»
Логопед: - Прочитайте прикметники. Знайдіть у тексті про когось або про що так говориться.
Маленький
Цікавий
Гарячий
Спритні
(маленький перепіл, цікавий інкубатор, гарячий пісок, спритні пташенята)
10. Гра «Найуважніший»
Логопед: - Знайдіть у тексті два слова з літерою «р» на початку та обведіть простим олівцем.
Знайдіть два слова з літерою «р» усередині і підкресліть.
- Знайдіть два слова з літерою "р" в кінці і підкресліть хвилясту лінію.
– Прочитайте слова.
Логопед: - Знайдіть у тексті два слова, в яких звук «Рь» звучить м'яко та підкресліть їх зеленим олівцем; два слова, в яких звук «Р» звучить твердо та підкресліть їх синім олівцем. Прочитайте слова.
ІІІ. Заключна частина.
Логопед: - Як називалася фонетична розповідь, яку ми з вами читали? Який звук найчастіше зустрічався у словах? Яке нове слово ви впізнали? Оцініть свій настрій за допомогою емоційних карток. Виберіть картку, яка відповідає вашому настрою.
Логопед: - Заняття закінчено. Всім дякую.
Список використаної литературы:
1. Калмикова І.Р. Таємничий світ звуків. Фонетика та культура мови в іграх та вправах. – Ярославль. «Академія розвитку», 1988. – 240 с.
2. Ткаченко Т.О. Фонетичні оповідання з малюнками. Звуки Р – РЬ. – М.: «АРКТІ», 2004. – 33 с.
Муніципальний казенний спеціальний (корекційний) освітній заклад для учнів, вихованців з обмеженими можливостямиздоров'я
«Спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа– інтернат № 6 VIII виду»
м. Гур'євська Кемеровської області.
Заняття з логопедії (корекція дислексії)
по темі:
"Звук [б] і буква Б"
2 клас
Розробила: Пєткіна Є.Г.
вчитель-логопед
м. Гур'євськ 2013
Тема: Звук [б], і літера Б.
Ціль: Розвиток досвіду правильного осмисленого читання.
Завдання:
1. Розвиток мовного дихання артикуляційної та дрібної моторики.
2. Розвиток зорового та слухового сприйняття, уваги, мислення.
3. Закріплення графічного образу букви Б, вправу у читанні складів, слів, речень з цією буквою.
4. Вправа в звуко-літерному аналізіслів.
Обладнання: дзеркала, картинка із зображенням Буратіно, картинка зі стилізованими буквами Б, картки з набором букв, картонна складова драбинка, картка з буквою Б, звуковички, картки-картинки, картки-слова, картки з пропозиціями.
Хід заняття
1. Орг. момент.
Щодня, завжди, скрізь,
На заняттях у грі
Сміливо, чітко говоримо
І тихенько сидимо.
2. Дихальна гімнастика.
Вдих - носом, видих через рот.
Вдих, затримка дихання, видих.
Вдих, видих, затримка дихання.
3. Артикуляційна гімнастика.
Вправи: «Посмішка», «Хоботок», «Будиночок відкривається», «Цікавий язичок», «Віконце», «Мова вітається з підборіддям», «Мова вітається з верхньою губою», «Шльопаємо губами по мові», «Покусаємо язичок» , «Лопаточка», «Дуємо на лопаточку».
4. Повідомлення теми заняття.
Відгадайте загадку: У батька був хлопчик дивний,
Незвичайний – дерев'яний,
Але любив тата сина.
Що за дивний
Людина дерев'яна,
На землі та під водою
Шукає ключик золотий.
Усюди ніс суєт він довгий,
Хто ж це? … (Буратіно)
Правильно Буратіно, який перший звук у слові Буратіно?
Ось він, прийшов до нас у гості, приніс завдання, щоби ми їх виконали. Сьогодні ми читатимемо склади, слова та пропозиції з літерою Б.
5. Характеристика звуку [Б].
Розкажіть Буратіно як ми вимовляємо звук [Б]:
Губи щільно зімкнуті;
Мова внизу рота;
Повітря різко видихаємо з рота;
Губи під тиском повітря розмикаються.
Який звук голосний чи приголосний?
Доведіть.
Дзвінкий чи глухий?
Доведіть.
Яким звуковичком позначаємо?
6. Зв'язок звуку та літери.
Перше завдання. Що намальовано на зображенні?
На яку букву схожі предмети?
7. Пальчикова гімнастика.
Олівець у руках катаю,
Між пальчиками верчу.
Обов'язково кожен пальчик,
Бути слухняним навчу.
8. Вправа на увагу(Індивідуальні картки).
Друге завдання. Знайди літеру Б, підкресли її.
Б Б В Г Б Р С Т Б О Ф У Б Л Ч К С Б Б У І Є Ш Б Н Г Б С С Ю Е С Б С Г Х Ь Б І Ю Б О У І С Н П Б С З Ж С В С Д Е С Б С У Ч Б Е І Б С В О Б О І З Г В Б |
9. Читання складів. «Складові драбинки».
Буратіно пропонує вам побігати сходами. Прочитайте склади з літерою Б, які можна скласти на драбинці.
На дошці картонна драбинка, на кожній сходинці, розташовуються голосні, викликаний учень бере картку з буквою Б, прикладає зліва від голосної, читає отриманий склад.
10. Фіз хвилина.
Буратіно потягнувся,
Раз-нагнувся, два-нагнувся,
Руки убік розвів
Видно, ключик не знайшов.
Щоб ключ йому дістати,
Треба на шкарпетки встати.
Міцніше Буратіно стій,
Ось він ключик золотий.
11. Читання слів. "Знайди картинку". Звуко-складовий аналіз та синтез слова.
На дошці розвішано картки-картинки.
У дітей на картки зі словами: собака, кубики, бублик, букет, батон, спідниця, банк, альбом, колобок, яблуко, ковбаса, автобус, літери.
Учень читає слово, шукає відповідну картинку на дошці, прибирає обидві картки на стіл, визначає позицію звуку у слові (початок, середина, кінець слова).
Складіть звукову схемуслова: БУКВИ.
(Резерв слово Спідниця)
12. Читання речень.
Прочитай замість точок назви картинку.
1. У Люби великий... (Бант).
2. У Борі болять... (зуби).
3. Люба їсть... (банан).
4. У Борі великий... (Барабан).
13. Гімнастика для очей.
Руки за спинку, головки тому. (Заплющити очі, розслабитися.)
Очі хай у стелю подивляться. (Відкрити очі, подивитися вгору.)
Головки опустимо - на парту дивись. (Вниз.)
І знову нагору – де там муха летить? (Вгору.)
Очима повертаємо, пошукаємо її. (По сторонам.)
І знову читаємо. Трохи ще.
14. Читання тексту.
Хитрий Буратіно підготував ще одне завдання. Прочитайте розповідь.
Білка
На великому дубі було дупло. У ньому жила білка з білченятами. Білка дбала про білизни. Вона збирала гриби та горіхи та носила більчатам. Коли білизни підросли, білка почала вчити їх збирати гриби та горіхи.
Запитання до тексту:
Як можна назвати це оповідання? (Придумайте назву до цієї розповіді?)
Де жила білка із білчатами?
Де було дупло? (Знайдіть в оповіданні та прочитайте цю пропозицію).
Як білка дбала про білизни? (Знайдіть в оповіданні та прочитайте цю пропозицію).
Чому вона їх навчала?(Знайдіть в оповіданні та прочитайте цю пропозицію).
15. Підсумок:
З яким звуком ми сьогодні працювали?
Який це звук голосний чи приголосний?
Доведіть.
Дзвінкий чи глухий?
Доведіть.
Про кого прочитали розповідь?
16. Оцінка:
Буратіно залишився задоволеним, що побував у вас у гостях. Йому сподобалося, як відповідали Кирило, Ілля, Анюта та Ксюша наступного разу постараються відповідати повними відповідями.
Дислексія - це порушення, у якому людина вміє читати й розуміти букви і числа, але відчуває труднощі за її диференціюванні.
Для лікування дислексії існують спеціальні програми, що коректують вправи та навчальні методики. Педагоги та батьки повинні опанувати всі ці методи і застосовувати їх на уроках і в домашніх умовах.
Завантажити:
Попередній перегляд:
ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНІК
НЕЙРО – ЛІНГВІСТИЧНОГО
ПРОГРАМУВАННЯ У РОБОТІ
ВЧИТЕЛЬ – ЛОГОПЕДА
Вчитель – логопед:
Гридіна Ю.А.
На даний момент ще рано говорити про чітку систему використання технік НЛП у вітчизняній педагогіці, але використання елементів цієї техніки на уроках можливе і реальне. Враховуючи нейролінгвістичні характеристики дітей, вчителю важливо викладати матеріал доступною дітям мовою з опорою на аудіальне, візуальне та кінестетичне запам'ятовування. Для цього вчителю необхідно навчитися варіювати виклад матеріалу у всіх трьох модальностях. Не лише допомагає спиратися на розвинену модальність дитини, а й навчить використовувати менш розвинені модальності у процесі навчання.
Навчаючи дітей, необхідно давати інформацію з кількох каналів сприйняття,вивчати багатосенсорно. Багатосенсорне сприйняття інформації під час уроку допомагає учням отримувати її, використовуючи свій провідний канал сприйняття. Крім того, багатосенсорне навчання розвиває інші сенсорні канали учнів.
Працюючи з учнем – візуалістом, використовуйте слова, що описують колір, розмір, форму, місцезнаходження, виділяйте кольором різні пункти або аспекти змісту. Записуйте дії, використовуйте схеми, таблиці, наочні посібники.
Працюючи з учнем – аудистом, використовуйте варіації голосу (гучність, паузи, висоту), відбивайте тілом ритм мови.
Працюючи з учнем – кінестетиком, використовуйте жести, дотику та типову для них повільну швидкість розумових процесів. Пам'ятайте, що кінестетично навчаються за допомогою м'язової пам'яті. Дозволяйте їм відігравати роль різних частин вашої інформації.
Якщо серйозно аналізувати результати навчання, то особливу увагу слід привернути до себе процес пам'яті.
Учень з аудіальною пам'яттю використовує свій мозок як магнітофон. Отримавши питання, він вибирає касету з відповіддю та прокручує всю інформацію, доки не отримає відповіді.
Учень із візуальною пам'яттю здатний «бачити слова очима мозку». Візуалізація інформації є основним ключем до академічного успіху.
Учень із кінестетичною пам'яттю здатний запам'ятовувати через рухову активність.
Потрібно враховувати прояви провідної модальності кожного конкретного учня. Наприклад, не можна змушувати кінестетика сидіти на уроці нерухомо, тому що під час руху у нього йде міцніше запам'ятовування матеріалу. Візуалісту необхідно дозволити мати на уроці листок, на якому він у процесі запам'ятовування може креслити, штрихувати, малювати і т.д. Аудисту не можна робити зауваження, що він у процесі виконання завдання видає звуки, ворушить губами. Без цього він може не впоратися із завданням.
Зауваження учневі необхідно також робити його мовою: візуалісту - похитати головою, погрозити пальцем; кінестетику - покласти руку на плече, поплескати по ньому; аудисту - сказати пошепки: "Ш - ш - ш",
Як приклад можливого використання знань про внутрішні стратегії людини опишемо техніку НЛП «Стратегія грамотного листа (спелінг)».
У її основі лежить явище так званої «вродженої грамотності», яка допомагає людям, що володіє нею, безпомилково писати, не звертаючись до існуючим правиламграматики. Ці люди мають особливу стратегію, що дозволяє не робити помилок: запам'ятовують слова у вигляді зорових образів (провідна система – зорова модальність).
Цій стратегії можна навчити дитину. Причому ефективність навчання набагато вища, ніж при заучуванні правил граматики. Стратегія діє автоматично, на неусвідомлюваному рівні.
Суть методики у тому, що учню людині пред'являються для запам'ятовування зразки слів на картках, щоб потім дізнатися.
НЕЙРОЛОГІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ УЧНІВ.
Правопівкульні | Лівопівкульні | |
візуалісти | кінестетики | Аудисти |
Використовують слова: дивитися, бачити, спостерігати, картина, ясний і т.д. | Використовують слова: хапати, відчувати, дотримуватися, чіпати і т.д. | Використовують слова: слухати, ритм, звуки, подібні мови і т.д. |
Основні рухи навколо очей, миготіння, примружування, нахмурені брови і т. д. | Основні рухи від шиї та нижче. | Основні рухи навколо рота та вух |
Спостережливі. Орієнтовані на зовнішній вигляд. Насилу запам'ятовують словесні інструкції. Запам'ятовують образами. Найменше відволікаються на шум. Зазнають замішання, читаючи слова, які раніше не бачили. | Під час спілкування стоять близько, торкаючись людей. Багато рухів. Раннє фізичне розвиток. Висока координація рухів. Навчаються, роблячи. Під час читання водять пальцем по рядку. Пам'ятають загальне враження. Сильна інтуїція. | Розмовляють самі із собою. Говорять ритмічно. Легко відволікаються на шум. Віддають перевагу рахунку і лист. Легко освоюють мови. Навчаються, слухаючи. Добре читають нові слова. Балакучі. Полюбляють дискусії. |
У читанні сильні, успішні, швидкі. Пам'ятають те, що бачили. Жива образна фантазія. | Слабкі в деталях. Лаконічні, використовують сильні слова та рухи. Багато жестикулюють. | Легко повторюють почуте. Ворушать губами, промовляючи слова під час читання. |
КОРЕКЦІЙНО – ТЕХНІКА НЛП, що РОЗВИВАЄ
"ШВИДКА ДОПОМОГА".
МЕТА:
Зняття емоційної напруги. Поліпшення працездатності. Розвиток міжпівкульних зв'язків. Розвиток уваги, мислення.
ІНСТРУКЦІЯ:
Верхня літера кожного рядка промовляється вголос. Нижня буква позначає рух руками: Л – мльова рука піднімається в ліву сторону, П – права рука піднімається у праву сторону, У – обидві руки піднімаються вгору.
Вправу виконують у послідовності від першої літери до останньої, а потім від останньої літери до першої.
А Б В Г Д
Л П П В Л
ЇЖ З І К
В Л П В Л
Л М Н О П
Л П Л Л П
Р С Т У Ф
В П П Л В
Х Ц Ч Ш Я
Л В В П Л
ПОРТФОЛІО
ВЧИТЕЛЬ – ЛОГОПЕДА
МОУ ГІМНАЗІЇ №9
Г. СТАВРОПОЛЯ
ГРИДИНОЮ
ЮЛІЇ ОЛЕКСАНДРОВНІ.
Попередній перегляд:
Дислексія - це порушення, у якому людина вміє читати й розуміти букви і числа, але відчуває труднощі за її диференціюванні. Коефіцієнт інтелекту цих людей нормальний, і цим порушення відрізняється, наприклад, від ураження головного мозку, при якому у людей коефіцієнт інтелекту низький.
Дислексія зазвичай не діагностується. Порушення має різноманітні форми: від нездатності розрізняти, наприклад, числа 6 і 9 до тяжчої форми, коли він плутаються букви і числа, наприклад Е і 3. Мова таких людей нормальна, але написані слова чи букви може бути переставлені.
Сама собою дислексія не становить проблеми, але її соціальні наслідкиможуть бути досить серйозними. Дитина може опинитися під градом глузувань у класі, або в нього може розвинутися ненависть до літер та числа. Це не тільки впливає на успішність дитини, а й може призвести до соціального відчуження та неможливості завести друзів. З цієї причини дитина може відмовлятися опановувати будь-які фізичні навички, що ще більше розвиває у нього почуття неповноцінності.
Батьки, які виявили, що їхня дитина занадто сором'язлива, замкнена, не бажає брати участь у групових заходах, боїться школи або уникає читання та рахування, повинні негайно поставити питання про можливу дислексію. Такі діти дуже добре вміють пристосовуватись і часто знаходять захисні механізми, наприклад, стають некерованими у школі. З цієї причини дигноз дислексії може бути поставлений, коли дитина вже виросла. Я говорю про це тому, що ніколи не пізно використовувати доступні методи лікування і мати значний успіх у подоланні цієї проблеми.
Нестача певних поживних речовин може спричинити або посилювати стан дислексії. Використовуйте полівітаміни, в яких є більше цинку, лецитину та амінокислот, які беруть участь у передачі нервових імпульсів, і найбільше остерігайтеся зневоднення.
Будь-яка дитина, яка неохоче навчається буквам і числам, дуже сором'язлива, нетовариська, має погану успішність у школі, повинна бути обстежена з приводу дислексії. Якщо всі ці характерні особливостіпоєднуються з незручністю - це ще одна причина, щоб запідозрити діагноз дислексії.
Для лікування дислексії існують спеціальні програми, що коректують вправи та навчальні методики. Батьки також повинні оволодіти всіма цими методами та застосовувати їх у домашніх умовах.
Дислексика досить легко розпізнати серед інших школярів!
Дислексик відкрито виявляє себе у листі та читанні через наявність специфічних помилок та проблеми з почерком. Щоб виявити дислексика чи школяра з дисграфією, достатньо подивитися шкільний зошит учня. А аналіз помилок, що допускає школяр у читанні та письмі, дозволить визначити специфіку прояву дислексії у школяра.
Вправи:
1. Робота з м'ячиком.
Купити гумовий м'ячик із шипами.
Читання слів по складах, при кожному складі – стискаємо м'яч усіма пальцями, стежимо за безіменним та мізинцем – це дуже важливо! Ці пальці не розвинені!
Ускладнення – перекладаємо з однієї руки до іншої.
3. Артикуляційна гімнастика.
а) розминка
Вдих носом, видих через рот;
Вдих, затримка дихання, видих;
Вдих, видих по порціях.
б) вправи у розвиток чіткості вимови:
Літаки злітають: у-у-у.
Машини їдуть: ж-ж-ж.
Конячки поскакали: цок-цок-цок.
Поруч повзе змія: ш-ш-ш.
Муха б'ється у скло: з-з-з-з.
в) читання чистомовок пошепки і повільно:
ра-ра-ра - починається гра,
ри-ри-ри - у нас в руках кулі,
ру-ру-ру - б'ю рукою по кулі.
г) читання тихо та помірно:
арка арця
арта арда
арла арча
арса аржа
д) читання голосно та швидко:
гар – пар – жар
двері – звір – хробак
е) читання скоромовок, прислів'їв, приказок
1. Водовіз віз воду з-під водоспаду.
2. Говори, говори, та не замовляйся.
3. На гору гогочуть гуси, під горою вогонь горить.
4. Наш голова вашого голову головою переголовить, перевиголовить.
5. Наш дуда і туди, і сюди.
6. Дерево скоро садять, та не скоро плоди їдять.
7. На дворі трава, траві дрова, не рубай дрова траві двору.
8. Біля гірки на пагорбі встали 33 Єгорки: раз Єгорка, два Єгорка, три Єгорка і т.д.
9. Летять три пташки через три порожні хатинки.
10. В один, Клим, клин колоти.
11. Яке волокно, таке та полотно
12. Клює курка крупку, курить турка трубку.
13. Лібретто "Ріголетто".
14. Чи полили лілію, чи бачили Лідію?
15. Біжить лисиця по шостінку, лизні, лисиця, пісочку.
16. Лавірували кораблі, лавірували, та не виловлювали.
ж) читання приголосних
Учень робить глибокий вдих і на видиху читає 15 приголосних одного ряду:
КВМСПЛБШГРДБЛСТ
БТМПВЧФКНШЛЖЗЦС
ПРЛГНТВСЧЦФБХНМ
ВМРГКТБДЗЩЗБЧВН
ФЩМЖДШХЧМКПБРВС
ПТКЗРМВДГБФКЗРЧ
Читання згідної з якоюсь голосною, використовуючи цю ж таблицю.
Після цього вправи учні тренуються у читанні низки гласних з наголосом одному з них: а о у і е.
4. Тренувальні вправидля відпрацювання навички та техніки читання.
"Буксир-1".
Суть вправи "Буксир" полягає у читанні у парі. Дорослий читає "про себе" і пальцем стежить за книгою. А дитина читає вголос, але на пальці дорослого. Таким чином він повинен встигати за його читанням.
"Буксир-2"
полягає в одночасному читанні дорослої та дитини вголос. Дорослий читає в межах швидкості дитини, яка має підлаштуватися під її темп. Потім дорослий замовкає і продовжує читати "про себе", дитина слідує його прикладу. Потім знову йде читання вголос. І якщо дитина правильно "вловила" темп читання, то "зустрінеться" з нею на одному слові.
Багаторазове читання.
Школяру пропонується розпочати читання та продовжувати його протягом однієї хвилини. Після цього учень зазначає, до якого місця він дочитав. Потім слід повторне читання цього ж уривка тексту. Після цього учень знову помічає, до якого слова він дочитав і порівнює з результатами першого прочитання. Природно, що вдруге він прочитав на кілька слів більше /хтось на 2 слова, хтось на 5, а хтось на 15/. Збільшення темпу читання викликає позитивні емоції у дитини, їй хочеться читати ще раз. Проте більше трьох разів не слід робити! Уникайте втоми. Закріпіть ситуацію успіху. Похваліть дитину.
Читання у темпі скоромовки.
Діти відпрацьовують чітке та правильне, а головне – швидке читання тексту. Закінчення слів нічого не винні “проковтуватися” дитиною, а мають чітко промовлятися. Вправа триває трохи більше 30 секунд.
Виразне читання з переходом на незнайому частинутексту
Школяр читає уривок тексту, потім дитині пояснюємо так: "Тепер, знову читай текст, але трохи повільніше, зате красиво, виразно". Ваш учень прочитує уривок до кінця, але дорослий не зупиняє його. Дитина перетворюється на незнайому частину тексту. І ось тут трапляється маленьке диво. Воно полягає в тому, що дитина, яка кілька разів прочитала один і той же уривок тексту, що виробив вже тут підвищений темп читання, при переході на незнайому частину тексту продовжує читати її в тому ж підвищеному темпі. Його можливостей надовго не вистачає, але якщо щодня проводити такі вправи тривалість читання у підвищеному темпі збільшуватиметься. Через два-три тижні читання дитини помітно покращає.
"Кидок - засічка".
Його мета – розвиток зорового вміння орієнтуватися у тексті. Полягає воно в наступному:
Дитина кладе руки навколішки і починає читати текст вголос за командою “Кидок”. Коли лунає команда “Засічка” читач відриває голову від книги, заплющує очі та кілька секунд відпочиває, руки при цьому залишаються на колінах. За командою “Кидок” дитина має знайти очима те місце у книзі, у якому він зупинився і продовжити читання вголос. Ця вправа може тривати близько 5 хвилин.
Для підвищення верхньої межі індивідуального діапазону швидкості читання застосовується вправа"Блискавка".
Його сенс - у чергуванні читання у комфортному режимі з читанням на максимально доступній дитині швидкості читання мовчки з читанням вголос. Перехід на читання в максимально прискореному режимі здійснюється за командою вчителя "Блискавка!" і триває від 20 секунд /спочатку/ до 2 хвилин /після освоєння вправи/. Тренування можуть проводитися по кілька разів на кожному занятті читанням, при цьому як додатковий стимулятор можна використовувати метроном.
Дітям завжди хочеться позмагатися – хто швидше читає. В цьому випадку корисна вправа"Спринт".
Якщо до дитини прийшли однокласники, запропонуйте їм знайти в книзі однаковий уривок і по команді почати читати одночасно вголос, хто швидше, правильно промовляючи закінчення слів. За сигналом – «Стоп», діти пальчиком показують, хто де зупинився.
У цьому вправі маленькі читачі вчаться ще уваги і зосередженості. Адже поряд інші діти читають уголос і заважають зосередитись. Дитині потрібно бути уважною і не відволікатися на сторонній шум. А це вміння треба розвивати.
Улюблений у учнів вид читання – рольове читання, викликає безліч почуттів, емоцій. Влаштуйте«Радіоспектакль».
Читання тексту з прикритою верхньою частиною рядка:
У цій вправі є секрет – вправа з хитрою. Справа в тому, що будь-яка скільки-небудь тямуща дитина помітить, що коли читається верхній рядок по половинках букв, в цей час нижня повністю відкрита, і зрозуміє, що набагато вигідніше встигнути швидко прочитати її, поки вона відкрита, щоб потім, коли її закриють швидко видати готовий результат. Багато дітей швидко переходять на цю стратегію, а це саме те, що потрібно для збільшення швидкості читання!
Цю вправу формують одночасно кілька значних навчальних аспектів:
* Читання про себе (бо це треба приховати);
* Словесно-логічну пам'ять (бо необхідно утримати в пам'яті відразу кілька слів і зберігати їх кілька секунд).
* Розподіл уваги та вміння виконувати одночасно як мінімум 2 завдання (читання заданого рядка вголос та читання нижчележачої рядки про себе). Більшу частинучасу школяр має читати «про себе», мовчки. Це зрозуміло. Вголос читати важко, втома приходить раніше.
"Губи".
При команді - "Губи" до щільно стиснутих губ дитина прикладає палець лівої руки, чим підкріплювалася психологічна установка на беззвучне читання. При команді - "Вголос" прибирає палець і читає вголос текст.
У міру звикання школяра до читання без зовнішніх ознакПромовлення, команда "Губи" подається все рідше і, нарешті, скасовується зовсім.
Таким чином, чим менше промовляння, тим вища швидкість!
Основна мета наступної групи вправ- Вдосконалення навички читання, т.к. слабка технікаЧитання незмінно позначається розумінні прочитаного. У читача-початківця розуміння прочитаного слова часто йде не разом з читанням, а після нього, коли він простежить весь літерний ряд.
Поступово очі отримує можливість забігати вперед і розуміння здійснюється разом з читанням. Перерахуємо найбільш значущі вправи цього набору:
1.Виправ помилки.
Б'ється як риба про мед.
Стрічка та шалопай - дві рідні ворота.
Ріг до вух – хоч зав'язки приший.
На безриб'ї та бак – риба.
Під лежачий камінь мода не тече.
Купити кита в мішку.
2. Знайди та напиши по п'ять слів, що сховалися в цих складах:
Лі-са-ди-ра-кі-ти
ла-па-ра-но-ша-лун.
3.Знайди в кожному рядку ім'я та напиши поряд.
ФИВАІВАНГОР _________
САШАІТЮБЬЛТ _____________
ОНМАКНГТАНЯ _________________
Серед літер сховалися назви звірів. Знайди та підкресли.
ФІВАПРЕНОТМ
ЯЧСМЕДВЕДЬ
ЕЖДВОРОНАПА
КЕНРОМИШІ
3. Прочитай слова та знайди серед них такі, які можна читати навпаки.
РІЧКА, КАЗАК, СУМКА,
РЮКЗАК, Шалаш, Береза.
4. Викресли літери, які повторюються двічі. Що написано?
ТЮІГЮФРЖАДИШЧМИКБЕМЗ В'ЯЗЛЧАЕДСОПКАЖЕБОУШП
Актуальність цієї теми у тому, що в багатьох учнів початкових класівспостерігаються проблеми в оволодінні процесами читання, розвитку словника та граматичного устрою мови. Багато вчених вказують на величезну роль читання у формуванні людини як саморозвивальної особистості. Відомий психолог Б.Г. Ананьєв писав, що діти спочатку вчаться читання та письма, а потім за допомогою читання та письма. Своєчасне усунення читання запобігає виникненню порушень письма.
Читання – це складний психофізіологічний процес. Воно здійснюється в результаті сумлінної діяльності зорового, речерухового та речеслухового аналізаторів. Вирізняється дві сторони процесу читання: перша технічна, це сприйняття буквених знаків, співвіднесення зорового образу, друга - розуміння прочитаного. Становлення технічної сторони йде поетапно: від пологового до читання цілими словами, потім словосполученням і пропозицією. Постійне тренування перетворює технічну сторону на автоматизований процес.
Що таке дислексія?
Уважний логопед при якісному обстеженні дитини на дитячому садкуповинен запідозрити можливі проблеми з формуванням процесу читання. Проте найчастіше діагноз «дислексія» батьки чують уперше, коли у першокласника виникають проблеми із навчанням грамоти.
Дислексія- це специфічне порушення процесу навчання читанню за збереження загальної здібності до навчання. Виявляється дислексія у стійкій нездатності дитини опанувати логослиття, читання словами і, як наслідок, нерозумінням прочитаного. Діти, які страждають на дислексію, при читанні спотворюють слова, «ковтаючи» цілі склади, міняючи літери місцями, пропускаючи звуки або, навпаки, додаючи непотрібні.
Слід розуміти, що дислексія не відноситься до порушень читання та письма, що з'являються внаслідок відсталості у розумовому розвитку, відхилень у розвитку органів слуху та зору. Це часткова нездатність до освоєння навичок читання, пов'язана з порушеннями чи недорозвиненням певних ділянок кори головного мозку.
Дислексія- це найпоширеніший розлад, що зустрічається у дітей, що залишається на все життя. Ступінь тяжкості захворювання може бути від легкого до тяжкого. Чим раніше починається корекція даного розладу, тим кращі результати.
Характеристика дітей із дислексією.
Діти, які страждають дислексією, відчувають труднощі під час читання, їм важко у процесі навчання. Причиною такого розладу є порушення деяких функцій у головному мозку дитини, таких як передача картинки як візуального образу, на те, що людина чує та розуміє. Це не наслідок порушення зору чи слуху, також не внаслідок недоумства чи нестачі розуму.
У перші роки навчання дитини може залишитися непоміченою. Дитина боїться проблеми навчитися читати, також можуть бути інші проблеми, пов'язані з цим захворюванням. У дитини можуть з'явитися перші ознаки депресії та низької самооцінки. Часто можна спостерігати, що дитина, як у школі, так і вдома, поводиться неадекватно. Якщо не лікувати це захворювання, то проблеми в школі у дитини ще більше посиляться.
При дислексії спостерігаються такі групи помилок:
- Заміни та змішання графічно подібних букв (І - Ш, Б - Д, Х-Ж, П-Н, З-В), фонетично близьких звуків (дзвінких - глухих, твердих - м'яких)
- Літературне читання, порушення злиття звуків у склади та слова.
- Спотворення звуко-складової структури слова (пропуск складів або літери, перестановки, додавання, усічення слів).
- Аграматизи під час читання (пропускслів, речень, абзаців; порушення відмінкових закінченнях, порушення співглосування та управління слів).
- Порушення розуміння сенсу прочитаного.
Причини дислексії.
- Нейробіологічні причини пов'язані з недорозвиненням або ураженням головного мозку в різні періоди розвитку дитини (період вагітності, пологів та після пологовий період). Через війну страждають відділи мозку, які забезпечують психологічні функції, що у процесі читання.
- Спадковість як з'ясувалося, дислексія є синдромом із спадковою обумовленістю. Показник успадкованості дислексії становить 40-70%. У молекулярно-генетичних дослідженнях вдалося виявити гени, відповідальні виникнення дислексії.
- Соціально-психологічні причини. До таких причин належать недостатність мовних контактів, педагогічна занедбаність.
Чим загрожує дитині дислексія?
Дитина з дислексією, часто стає об'єктом глузувань однокласників, а також об'єктом невдоволення вчителів. У школі така дитина почувається незатишно, відчуває труднощі у спілкуванні з однолітками та педагогами, починає комплексувати.
Якщо не спробувати виправити ситуацію, то з віком дитини чекають ще більші труднощі та проблеми, серед яких: дезорієнтація у просторі; дезорганізація; порушення координації; Проблеми сприйняття та засвоєння інформації.
Види дислексії.
1. Фонематична дислексія- цей вид порушення читання найпоширеніший у молодших школярів. Фонематична дислексія пов'язана з недорозвиненням функцій фонематичної системи. Одна фонема відрізняється від іншої безліччю сенсорозрізних ознак (наприклад, твердість - м'якість; дзвінкість - глухість; спосіб і місце освіти і т.д.) Зміна однієї з фонем у слові (коси - кози; будинок - том - кому) або зміна послідовності ( липа - пила) призводить до зміни сенсу.
Найчастіше дитина з цією формою дислексії змішує на слух звуки, що відрізняються однією сенсорозрізною ознакою (ц-с; с-ш; ж-ш).
Зазначається також: буквене читання; звукоскладної структури слова (перепустки букв, вставки, перестановки звуків, складів.)
2. Семантична дислексія(Так зване механічне читання). Виявляється у порушенні розуміння прочитаних слів, речень, тексту при технічно правильному читанні. Порушення розуміння прочитаного обумовлено двома фактами: труднощами звукослогового синтезу і нечіткістю поглядів на синтаксичних зв'язках всередині речення (коли слова у процесі читання сприймаються ізольовано, поза зв'язки України з іншими словами речення).
3. Аграматична дислексія.Найчастіше спостерігається у дітей із системним недорозвиненням мови.
За цієї форми дислексії спостерігається:
- зміна відмінкових закінчень та числа іменників («у товаришах»);
- неправильне узгодження в роді, числі і відмінку іменника та прикметника («цікава казка»);
- зміна закінчень дієслів третьої особи минулого часу.
4. Оптична дислексія.Виявляється у труднощі засвоєння й у змішаннях подібних графічних букв. Змішуються літери, що відрізняються лише одним елементом (В-З; Ъ-M); літери складаються з однакових елементів, але по-різному розташованих у просторі (Т-Г; Р-Ь; П-Н-І).
5. Меністична дислексія.Ця форма дислексії проявляється у труднощі засвоєння букв. Дитина не знає, яка літера відповідає тому чи іншому звуку.
Корекція дислексії
Дислексія є нейробіологічної особливістю людини і можна лише допомогти дитині впоратися з труднощами, що виникають при дислексії, але не позбавити її дислексії назавжди.
Корекція дислексіїнайуспішніша на ранньому етапі її розвитку. Профілактика - ще ефективніший захід, що дозволяє попередити ці розлади.
Більшості дітей неможливо встановити діагноз до 8-9 років. Якби була можливість діагностувати дане захворювання на більш ранньому етапі - їм могла б бути надана додаткова допомога ще до того, як діти почнуть відчувати труднощі у навчанні. Необхідно проводити ранні тренування із фонемами, які допомагають дислексикам краще читати. Це специфічний тип мовної підготовки, спрямований на звукову структуру слова, а не просто на загальні навички читання. Існує програмне забезпечення, яке дозволяє уповільнювати або розтягувати звучання слів, допомагаючи дітям практикуватися розкладати слова на фонеми.
Крім того, у дислексиків можуть виникнути проблеми з довгими чи новими словами. Їм важко освоїти механічне запам'ятовування тому що їм потрібні контекстні ключі для того щоб зрозуміти значення слова. Діти страждають дислексією, потребують спеціальної корекційної допомоги, так як труднощі в читанні не можуть бути подолані звичайними шкільними методами.
Пропонуємо завдання та ігри, які підуть на користь усім дітям із дислексією. Вправи спрямовані на розвиток зорової уваги, сприйняття та пам'яті, на збагачення словникового запасу та покращення навички читання.
1. Упорядкування слова з початкових букв.
Викладіть перед дитиною картинки, початкові літери яких разом становитимуть слово. Можна використовувати іграшки або інші предмети. Спробуйте запропонувати зворотний варіант: малюк аналогічно «зачарує» слово, а ви його прочитаєте.
2. Слова загубилися.
"У кімнаті сховалися слова, які починаються на звук Р. Давай їх шукати". Далі ускладнюйте завдання та запропонуйте знайти предмети, які закінчуються на певний звук.
3. Лист пам'яті.
4. Починай слово.
Запропонуйте дитині скласти слово із набору складів. На початку навчання, якщо виникають труднощі, покажіть картинку-підказку.
5. Слова на липучці.
«Слова «приклеїлися» одне до одного. Їм треба допомогти поділитися».
МАМАПАПАБАБУШКАДЕДУШКАСЛОВОКАРТИНКА
Згодом ускладніть завдання та запропонуйте розділити речення на слова.
Я ІДУГУЛЯТЬ. МНЕ КУПИЛИ КРАСИВУ КУКЛУ.
6. Гра у слова.
Ми всі грали «у міста». Просто вигадуйте ланцюжок зі слів, що закінчуються на останній звук попереднього. Наприклад: мама – альбом – крейда – місяць – акваріум.
7. Знайди слово.
Надрукуйте на листку ряди літер, серед яких дитина має знайти певне слово. Наприклад, "сосиска". Можете для початку полегшити завдання і покласти перед своїм учнем картку з словом, що втратилося.
8. Кулінарна абетка.
Дайте дитині завдання викласти «макаронні» схеми – кількість макаронін має відповідати кількості звуків у слові. Здорово, якщо ви разом вигадаете свою іменну систему позначень звуків. Наприклад, макарони позначають голосні, квасоля – тверді приголосні, а горох – м'які. Вийде незвичайна «продовольча» піктограма.
9. Пишемо, ліпимо, вирізаємо.
Шукайте разом із дитиною предмети, що нагадують неслухняні літери, пишіть їх на манці, на запотілому склі, викладайте, порівнюйте графеми і намагайтеся знайти яскраво виражені відмінності. Ліпіть, вирізайте, викладайте з бісеру, квасолі, макаронів Варіантів безліч, було б бажання.
10. Дізнайся літеру за описом.
"Увага! Зникла літера, особливі прикмети – дві довгі рівні палички, між ними по серединці коротка. Оголошується терміновий розшук». Нехай дитина спробує вам загадати загадку та своїми словами опише букву.
11. Лист на спині.
Малюк не тільки вдосконалюватиметься в читанні, але й отримає непоганий розслаблюючий масаж, коли мама на його спині креслитиме літери, склади та слова.
12. Допиши літеру.
Суть завдання зрозуміла з назви. Самостійно виготовте картки з недописаними літерами, пропустіть окремі елементи. Завдання дитини – відновити неповноцінну графему. Вправа спрямована на розвиток зорової уваги і уяви, а також на диференціацію літер, що змішуються.
13. Назви ласкаво.
Стілець - стільчик, стіл - столик, дерево - деревце та ін.
16. Неслухняні слова.
«Слови балувалися і стали не на свої місця. Цікаво, що було написано. Давай полагодимо пропозицію». Можна використовувати малюнки.
Висновок.
Порушення читання надають негативний впливна весь процес навчання дитини, на її психічний та мовленнєвий розвиток.
При усуненні дислексії слід враховувати, що дислексія не є ізольованим порушенням. Механізми, що викликають її, зумовлюють порушення як усного, так і писемного мовлення. Тому подолання цього недоліку може бути успішним при комплексному впливі на весь комплекс мовленнєвих та психічних порушень. Роботу з дитиною мають вести у комплексі логопеди, психологи, вчителі, медичні працівники та батьки.
При доборі завдань необхідно враховувати такі принципи: поетапне ускладнення завдань, велика кількістьвправ, що доводяться тимчасові зв'язки у дитини до повної автоматизації. Також враховуються загально-дидактичні принципи: індивідуального підходу, доступності, наочності, конкретності.
Дислексія- певною мірою дар, який дається не кожному (приблизно 5% з них Ейнштейн, Уолт Дісней, Квентін Тарантіно)
Діти-дислексики мають нестандартне мислення, що дозволяє їм підійти до вирішення проблем, що виникають, креативно. Вони добре розвинена інтуїція, вони цікаві і мають багате уяву. Діти, що зуміли подолати свій недолік, можуть стати дуже дорослими.
Список літератури.
- Аксьонова, А.К., Якубовська Е.В. Дидактичні ігрина уроках читання в 1 – 4 класах допоміжної школи: навчальний посібник/-М.: Просвітництво, 1991.
- Акіменко В.М.Мовленнєві порушення у дітей -/ Ростов н/Д Фенікс, 2008.
- Волкова Л.С., Логопедія: Підручник для вузів/-М.: Владос, 2002.
- Гончарова, Є.Л. Ранні етапи читацького розвитку. До теорії питання: / Є. Л. Гончарова // Дефектологія, 2007. - №1.
- Єфіменкова, Л.М. Корекція усного та письмового мовлення учнів початкових класів: посібник для логопедів/-М.: ВЛАДОС,
- Корнєв, А.М. Дислексія – реально існуюче явище чи штучний концепт? / А. Н. Корнєв // Дефектологія. 2007. №1.
- Лалаєва, Р.І. Усунення порушень читання в учнів допоміжної школи: посібник логопедов/ -М.: Просвітництво, 1978.
- Логопедія у шкільництві: Практичний досвід / За ред. В.С. Кукушина, Ростов н/Д.: Видавничий центр «Березень», 2005.
- Основи спеціальної психології: Навч. Посібник для студентів. / Л.В.Кузнєцова, Л.І. Переслін, -М, Видавничий центр «Академія», 2003.
- Узорова.О.В. Практичний посібник для навчання дат читання / Москва: АСТ: Астрель, 20015.