Лексична тема жива та нежива природа. Екологічне виховання дошкільнят. Заняття-розмова «Що таке природа? Жива нежива природа. «Що таке жива та нежива природа»
МКОУ «Чоботарихінська ЗОШ»
Вихователь: Пугачова Н.Л.
Відкрите заняття
«Жива та нежива природа»
Безпосередня освітня діяльність з екології у дошкільній групі
Освітня область "Пізнання".
Форма проведення – «Засідання Ради юних екологів».
Мета: узагальнити знання дітей про живу та неживу природу, сприяти розвитку пізнавальних інтересів.
1) Розвиваючі
Розвивати допитливість, пам'ять, уміння робити висновки розвитку природи;
Розвивати творчу уяву, уміння фантазувати;
Розвивати навички активного мовлення, збагачувати активний словник;
Сприяти розвитку пізнавальних інтересів;
Долучати до дієвого ставлення до природи.
2) Освітні
Розширити знання про живу та неживу природу, показати їх взаємозалежність;
Вчити відгадувати загадки;
Вчити швидко знаходити правильну відповідь на поставлене запитання;
Вчити вирішувати проблемні завдання;
Закріпити уявлення про умови для зростання та розвитку всіх живих організмів на землі;
Розповісти про дихання рослин та умови для зростання.
3) Виховні
Продовжувати виховувати любов до природи та бережливе ставленнядо неї;
Виховувати прагнення стримуватися, виявляти терпіння, наполегливість;
Методи: ігрові, практичні, словесні
Індивідуальна робота: активізувати малоактивних дітей
Методичні прийоми: бесіда, дидактичні ігри: «Три слова», «Вчене повідомлення», «Закінчи пропозицію», «Вгадай, чиє оголошення?», «Посадимо дерево», сюрпризний момент – телеграма, загадки, психогімнастика, використання наочного матеріалу та художнього слова, самостійна діяльність дітей, аналіз .
Інтеграція областей: ГО «Соціалізація», ГО «Комунікація»,
ГО «Музика».
Список використаної літератури:
1. Волчкова В.М., Степанова Н.В. «Конспекти занять з екології у середній групі».
2. Ніколаєва С.М. "Юний еколог".
3.Коломіна Н.В. «Заняття з екології у д/с».
Хід заняття:
Діти (стоять півколом)
Вихователь: Хлопці, вітайтеся, у нас сьогодні гості. А ви сьогодні будете молодими екологами. А хто це – молодий еколог?
(відповіді дітей - «це дитина, яка любить природу, завжди і скрізь дбає про неї»).
А як ви вважаєте - як можна стати юним екологом? (відповідь дітей - «робити добрі відносини по відношенню один до одного і до природи»)
Гра «Три слова»
Вихователь: Молоді екологи багато знають про природу. Пограємо у гру «Три слова» (вихователь називає поняття, а діти промовляють, що входить до цього поняття)
Овочі... (капуста, огірок, помідор)
Фрукти... (банан, апельсин, яблуко)
Зимуючі птахи... (горобець, голуб, сова)
Перелітні птахи... (журавлі, ластівка, зозуля)
Домашні тварини...(корова, кінь, собака)
Дикі тварини... (вовк, лисиця, заєць)
Морські жителі (риби, кит, дельфін)
Комахи... (комар, муха, метелик)
Водоплавні птахи... (гуска, качка, лебідь)
Ягоди (малина, полуниця, вишня)
Молодці, ви все назвали правильно. (Приносять телеграму)
Вихователь: Ой, хлопці, нам телеграма (читає): «Запрошуємо юних екологів на наукову раду, яка відбудеться сьогодні о 9 годині 45 хвилин». Нам терміново треба йти на вчену раду. Прошу вас – заходьте до зали засідань.
(Діти заходять до групи - «зал засідань», стільці стоять півколом, картинки із зображенням природи, звучить аудіозапис «Чарівство природи»).
Вихователь: (в одязі вченого) Я вітаю вас, мої юні друзі, у залі засідань ради молодих екологів. Сьогодні ми вислухаємо повідомлення юних вчених, поговоримо про живу і неживу природу, як росте все живе, пограємо в розумні екологічні ігри, дізнаємося як росте рослина.
(стукіт у двері, заходять юні вчені).
Гра «Вчене повідомлення»
Вихователь: А ось і наші молоді вчені. Діма розповість нам про живу природу.
(Діти роблять повідомлення)
Ваня: Світ живої природи – це рослини, тварини, комахи, птахи, риби (показує картинки). І людина, і всі живі організми не можуть жити без повітря, води, сонця, без харчування. Жива природа – це все, що росте, дихає, харчується, розвивається (показує схему)
Вихователь: Поліна розповість нам про неживу природу.
вадим: Нежива природа – це все те, що не дихає, не росте, не розвивається. Це все, що нас оточує - зірки, місяць, планети, сонце, гори, вода, каміння, повітря та ін. (Показує картинки). І людина, і всі живі організми що неспроможні жити без неживої природи.
Вихователь: Дякуємо юним вченим за повідомлення.
Гра «Закінчи пропозицію»
Звичайно, ви запам'ятали, що говорили мої юні колеги. Закінчіть мою пропозицію.
Нежива природа - це... (зірки, місяць, вітер, вода, повітря та ін.)
Жива природа - це... (рослини, тварини, комахи, риби)
Усі живі організми що неспроможні жити без... (неживої природи).
Конкурс загадок та проблемних питань
Молодці, а тепер загадки та питання для розуму. Перевіримо вашу кмітливість.
Чи не птах, а з крилами, не бджола, а над квітами літає (метелик).
Вісім ніг, як вісім рук, вишивають шовком коло (павук).
З гілки на травинку, з травинки – на билинку стрибає пружинка, зелена спинка (коник).
Літає, дзижчить, влітку їсть, взимку спить (жук).
Без крил летять, без ніг біжать, без вітрил пливуть (хмари).
Він найшвидший на світі, називають його… (вітер).
Молодці правильно відповіли.
Гра «Вгадай, чиє оголошення»
Вихователь: (бере газету) Дивіться газета лісових оголошень, але без підписів. Вгадаймо, чиї ж це оголошення.
Приходьте до мене у гості. Адреси не маю. Свій будиночок ношу на собі (равлик, черепаха)
Набридло повзати! Хочу злетіти. Хто позичить крила (гусениця, змія, хробак).
Я найчарівніша і найпривабливіша! Кого хочеш обману, навколо пальця обведу (лисиця).
Вже 150 років чекаю на друга. Характер позитивний, але я дуже повільна (черепаха).
Молодці вгадали.
Вихователь: А зараз я перетворю вас на дощ – полийте землю, квіти, траву, дерева.
Фізкультхвилинка «Дощик».
Припливли хмари, дощові (крокуємо на місці)
Лій, дощ, лий. (Хлопаємо в долоні)
Дощі танцюють як живі (крокуємо на місці)
Пий, жито, пий! (Стрибки на місці)
І жито, схиляючись до землі зеленої (крокуємо на місці)
П'є, п'є, п'є. (Хлопаємо в долоні)
А дощ теплий, дощ невгамовний
(Крокуємо на місці)
Лє, ллє, ллє. (Стрибки на місці)
Вихователь: Все, дощ скінчився, рослини сказали вам: "Спасибі".
Вихователь: А як же ростуть та розвиваються рослини? Рослини - це ... (трави, дерева, кущі, квіти). Хлопці, а рослини живі чи неживі? (Рослини живі).
Чому ви кажете, що рослини живі? (ростуть, харчуються, дихають, живуть, розмножуються, гинуть...)
Гра «Посадимо дерево» (на магнітній дошці).
Давайте, на цій чарівній дошці посадимо дерево. Спочатку візьмемо... (зернятко) і посадимо його в... (землю).
Щоб зерно зійшло, треба його... (Полити).
Ще рослині потрібно... (сонце)
Мине час і з'явиться... (росток)
З часом, якщо все добре і є всі умови, тонкий стовбур молодого деревця буде міцніти і стане більш могутнім, крона дерева стане густішою. У наших краях, коли наступають холоди, рослини висихають, скидають листя, їхнє зростання зупиняється. Здається, рослини загинули. Але коріння у них живе, і нирки живі. А ковдрою в зимову холоднечу їм буде снігове покривало. Весною, коли пригріє сонце, рослини знову оживуть і зазеленіють.
Подивіться на схему, як дерево росте
(насіння - паросток - деревце - доросле дерево)
Вихователь: Навіщо потрібні рослини? (Очищають повітря, дозволяють легко дихати).
Психогімнастика «зернятко».
(звучить спокійна музика)
Вихователь: Зараз кожен із вас стане маленьким зернятком. Заплющте очі ... Уяви, ти - маленьке зернятко. Ти сидиш глибоко у землі. Темно... Раптом стало тепліше. Ти потягнувся вгору і твій паросток опинився на волі. Сонечко зігріло тебе, теплі промені торкнулися твоєї стеблинки, хитнув вітерець. Тобі захотілося розправити свої молоді зелені листочки. Сонечко своїм промінням потягло тебе вгору. Ти почав рости вище і вище. І ось бризнув живлющий дощик, ти став пити дощову воду, став сильним і великим. Твій бутон розкрився, і ти перетворився на прекрасну квітку. І тобі так добре, що ти живеш на цій землі, вдихаєш свіже повітря, п'єш дощову воду і грієшся в променях теплого сонечка... І ось виросла така гарна квітка (вихователь показує гарну квітку)
Вихователь: Хлопці, вам сподобалося бути живим зернятком, потім перетворитися на прекрасну квітку та прикрашати нашу планету Земля? (Відповіді дітей).
Наш спільний будинок(Показує глобус) - це планета Земля. Земля – це спільний, чудовий будинок всім людей, птахів, риб, комах, рослин. Ми повинні берегти свою планету та природу Землі, щоб було чистим повітря, вода, а рослини та тварини росли, і в цьому дорослим допомагають юні екологи.
(Діти читають вірші про планету Земля)
Є на землі величезний будинок
Під дахом блакитний,
Живуть у ньому сонце, дощ та грім,
Ліс та морський прибій.
Живуть у ньому птахи та квіти,
Веселий дзвін струмка.
Живеш у тому світлому домі ти
І всі твої друзі.
Куди б дороги не вели,
Ти завжди будеш у ньому.
Природою рідної землі
Зветься цей будинок. (вірші Л. Дайнеко)
Вихователь: На цьому наша вчена рада закінчила свою роботу. Спасибі всім. Я говорю вам - молодці, дякую і нагороджую ось цими пам'ятними значками. До побачення, мої юні друзі.
(роздає пам'ятні значки)
Тема:Жива та нежива природа.
Ціль:навчити дітей розрізняти живу та неживу природу.
Завдання:
- Показати відмінності між природними об'єктами та штучними.
- Пояснити нерозривний зв'язок людства та навколишнього середовища.
- Сформувати вміння досліджувати навколишній світдоступними способами (спостереження, досвід, порівняння, класифікація).
- Розвинути навички виявлення та встановлення причинно-наслідкових зв'язків у навколишньому світі.
- Виховати дбайливе та шанобливе ставлення до навколишнього природного та тваринного світу.
Етапи уроку:
- Організаційний момент (читання вірша-епіграфа).
- Введення у тему, постановка проблеми.
- Ігровий момент: спільне відкриття "нових" знань.
- Фізкультхвилинка.
- Продовження розробки теми.
- Самостійне узагальнення набутих знань.
- Домашнє завдання.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Як епіграф можуть бути прочитані такі вірші:
- Л. Дайнеко «Ось землі величезний будинок».
- В. Калачов "А Природа не буває неживою!"
- Н. Бугаєнка «Не ходи з рогаткою, Колько».
- О. Романенко «Земля страждає».
- О. Романенко "Краса".
- Е. Килиптарі «Радуюся вранці. Радію сонцю».
2. Введення у тему, постановка проблеми
Вчитель ставить питання, що підводять до основної теми:
Що таке природа? (учні висловлюють припущення, називають конкретні об'єкти)
Що не є природою? (все, що зроблено руками людини)
Чи вважається природою автомобіль/багатоповерхова будівля/будиночок у селі?
Чи можна назвати природою свійських тварин: корову, кінь, собаку тощо?
Педагог робить короткий висновок: жива природа - те, що існувало може існувати без людського втручання, інші об'єкти є неживою природою.
3. Ігровий момент
Вчитель може запропонувати дітям картки із загадками. Наприклад:
Літають, але немає крил,
Біжать, але немає ніг,
Пливуть, але немає вітрил (Хмари)
Не вода, не суша:
На човні не спливеш,
І ногами не пройдеш (Болото)
У морях і річках живе,
Але часто небом літає.
А як набридне їй літати,
На землю падає знову (Вода) та подібні.
Альтернативний варіант ігрового моменту: учні повинні вигадати короткі порівняння природних об'єктів і з неприродними. Вчитель дає початкову установку, тобто. приклад:
Підводний човен схожий на кита,
А вертоліт – на бабку.
Завдання учнів – продовжити ряд. Виконувати вправу краще по ланцюжку.
4. Фізкультхвилинка
Може виконуватись у різних формах:
- учні присідають чи стрибають, на непарне присідання чи стрибок кожен із новачків повинен назвати один живий предмет, на парне - неживий;
- діти виконують фізичні вправи, не пов'язані з темою уроку, за віршами («А в лісі росте чорниця», «Лелека», «А годинник іде, йде» тощо);
- якщо урок проводиться на вулиці, можна провести більш активне заняття з м'ячем: діти кидають один одному мене, називаючи навколишні предмети - якщо об'єкт штучний, м'яч потрібно відбити, а якщо природний - спіймати.
5. Продовження розробки теми
Включає в себе ігровий момент. Учні діляться втричі групи, кожній групі дається один кросворд на тему «Жива і нежива природа». Це виховує навичку командної роботи, а ігрова підопля сприяє більшій засвоюваності знань.
Після розгадування кросвордів та звіряння відповідей вчитель показує дітям картки із зображенням різних об'єктів (тварини, дерева, машини, споруди тощо), ставлячи учням два питання:
Живий або неживий об'єктнамальований на картці?
Чому він живий чи неживий?
Чим відрізняються об'єкти живої природи від штучних предметів?
Як додаткове закріплення теми знову використовується ігрова форма. Учні встають, вчитель вимовляє слова, що позначають предмети живої і неживої природи, а діти стоять дома, якщо об'єкт штучний, і рухаються, якщо об'єкт природний.
Людина належить до живої чи неживої природи? (людина одночасно є частиною навколишнього природного світуі двигуном світу штучного)
Педагог пояснює учням, як важливо берегти природу і шанобливо ставитися до неї, що й навколишній світ взаємопов'язані: без природи нічого очікувати людства.
6. Самостійне узагальнення здобутих знань
Для стимуляції творчих та розумових процесів вчитель ставить питання:
Що буде з людством, якщо зникнуть рослини та тварини?
Діти висловлюють припущення, педагог підтверджує їх чи спростовує. Далі вчитель просить учнів самостійно сформулювати висновок з уроку:
Що ви сьогодні дізналися і чого навчилися?
З якими труднощами вам довелося зіткнутися?
Коротко кожна дитина озвучує свою думку про урок та розповідає про проблеми, якщо вони з'явилися. Висновок можна попросити записати у зошит.
7. Домашнє завдання
Дається у творчій формі. Доступні множинні варіанти:
- намалювати у зошитах схему про взаємозв'язок живого та штучного світів;
- протягом тижня замальовувати в особливий зошит об'єкти живої/неживої природи, що зустрічаються на вулиці;
- придумати загадки визначення живих і штучних об'єктів, озвучити їх на початку наступного уроку;
- написати твір на тему «Зв'язок людини з навколишнім світом» тощо.
Конкурс «Найкраща методична розробка»
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
«ЩО ТАКЕ ПРИРОДА? ЖИВА І НЕЖИВА ПРИРОДА»
(ПІДГОТОВЧА ГРУПА)
РОЗРОБИЛА: вихователь ЗОЛОТУХІНА І.І.
Мета: Навчити дітей відрізняти природні об'єктивід штучних, створених людиною, об'єкти живої природи – від об'єктів неживої природи. Сформувати в дитини уявлення про нерозривний зв'язок людини з природою (людина – частина природи). Ознайомити з основними природними компонентами та їх зв'язками.
Освоєння екологічних знань
Розвивати пізнавальні та мовні вміння.
Сформувати різні видивідносин до природи (природоохоронне, естетичне, гуманне, пізнавальне).
Технології: Екологічні ігри за програмою Комарової та Веракси
Програма Н. Рижової «Наш дім – природа»
Методи та прийоми: Бесіда, дидактичні ігри; досліди; спостереження.
Заплановані результати:
Освоєння екологічних уявлень
Розвиток пізнавальних умінь
Накопичення досвіду гуманного ставлення до природи
1.Гра «Жива та нежива природа»
Мета: Продовжувати вчити дітей розрізняти об'єкти живої та неживої природи.
2.Досвід. Грім і блискавка
Ціль: За допомогою досвіду допомогти дітям зрозуміти цікаве природне явище- грім і блискавку.
Розвиваюче середовище: об'єкти природи та «неприроди» (наприклад, шматочок граніту, цегли, букет квітів) та малюнки із зображенням об'єктів живої та неживої природи. Фланелеграф. Дві повітряні кульки для досвіду.
- Вихователь читає вірш Л. Дайнеко:
Ось на землі величезний будинок
Під дахом блакитний.
Живуть у ньому сонце, дощ та грім,
Ліс та морський прибій,
Живуть у ньому птахи та квіти,
Веселий дзвін струмка.
Живеш у тому домі світлому ти
І всі твої друзі.
Куди б дороги не вели,
Ти завжди будеш у ньому.
Природою рідної Землі
Зветься цей будинок.
Ви знайомі зі словом "природа". А що воно означає? Діти висловлюють припущення у тому, що таке природа, і наводять приклади: сонце, повітря, вода, рослини, тварини, птиці.
Чому ви відносите той чи інший об'єкт до природи? А що не можна назвати природою? (Те, що зроблено руками людини.)
А машина є у природі? (Ні, тому що вона зроблена руками людини; а ось кінь і верблюд, на яких теж їздить людина, — це вже природа. Людина їх тільки приручила, зробила їх домашніми, вони й без неї існували в природі.)
Природа це те, що існує без допомоги людини, а неприрода це все те, що зроблено руками людини.
Вихователь: Людина часто вигадує такі речі, схожі на «природу».
Вертоліт схожий на бабку. Підводний човен - на кита ... (Діти продовжують цей ряд.)
Вихователь: Усю природу Землі можна поділити на два величезні світи: світ неживої та світ живої природи. На столі лежать малюнки, допоможіть мені їх поділити. На один мольберт поставте живу природу, на інший – неживу природу.
Діти розставляють і пояснюють: жива природа це те, що рухається, росте, розвивається, помирає і розмножується.
Вихователь запрошує дітей на чарівну галявину:
— До нас у гості прийшов дідок-лісовик. Він переплутав усі картинки і ніяк не може зрозуміти, які належать до природи, а які – ні. Діти беруть по одній картинці та розповідають, що на ній зображено. Якщо природа, то пояснюють яка (жива чи нежива). Якщо неприрода, чому вони так думають (бо зроблено руками людини).
2.Гра «Жива та нежива природа»
Вихователь називає об'єкти живої природи – діти рухаються, неживий – стоять на місці.
А що являє собою людина по відношенню до природи? Який природі? (Людина - сама частина живої природи і водночас істота мисляча.)
Доведіть, що людина – частина живої природи. Як він пов'язаний із живою та неживою природою? (Людина рухається, росте, розвивається, помирає і розмножується - значить, вона частина живої природи. А оскільки людина сама частина природи, то без природи і вона приречена на загибель, бо не буде повітря, води, рослин і тварин, які дають йому їжу, одяг, безліч різних матеріалів, ліків і те саме повітря!)
Людину називають царем природи. Чи правильно це? Чому людину так називають? (Діти висловлюють свої міркування.)
Вихователь доповнює відповіді дітей. Людина - істота мисляча, розумна. Він багато чому навчився у природи.
На Землі він усіх розумніший,
Тому і всіх сильніших!
Але, завдяки своїй могутності, людина стала причиною загибелі багатьох тварин, рослин, місць їх проживання.
Людині треба дбайливо ставитись до природи.
Що значить ти без трав та птахів,
І без любові до бджоли дзижчить,
Без журавлів над хвойною часткою,
Без миловидних лисячих осіб?
Коли зрозумієш ти, нарешті,
Врубаючись у мертві породи,
О людина, вінець природи,
Що твій кінець без природи?
(С. Кірсанов)
- Вихователь запитує дітей, чи вони спостерігали цікаве природне явище — грім і блискавку (грозу), читає вірш «Гроза» Ф. Тютчева
Неохоче і несміливо
Сонце дивиться на поля.
Чу, за хмарою прогриміло,
Нахмурилася земля.
Ось пробилася через хмару
Синій блискавки струмінь -
Полум'я біле і летюче
Облямував її краї.
Найчастіше краплі дощові,
Вихрем пил летить з полів,
А гуркіт громовий
Усі сердитий і сміливіший.
Чому бувають грози? (В одному місці повітря сильно нагрілося, в іншому - охололо.) В яку пору року частіше бувають грози? (Чаще влітку.) Чи грози в пустелях? (Ні – сухе повітря.) Де грози бувають майже щодня? (У тропіках, де дуже жарко, волого.) Що таке блискавка? (Електричні розряди.) Що таке грім? (На місці спалаху блискавки утворюється порожнеча і зараз вона заповнюється повітрям - ми чуємо грім.)
3.Дослідницька діяльність
Вихователь пропонує дітям на досвіді ознайомитися з блискавкою, вірніше, з її родичкою. Досвід проводиться у темній кімнаті. Знадобиться дві надуті довгасті кульки. Кульки натріть вовняною рукавицею або шарфом. Поступово наближайте одну кульку до іншої, залишаючи невеликий проміжок. Між ними проскакують іскри – як блискавка у небі, спалахи, чується несильне потріскування – як грім.
*У вільний час діти відображають свої враження в ізодіяльності.
Під час прогулянки запропонувати дітям знайти якнайбільше об'єктів живої та неживої природи, ще раз наголосити, чим вони відрізняються. Пограти в ігри:
- Педагог по черзі називає різні об'єкти. Якщо об'єкт відноситься до природи, діти піднімають руки, якщо ні – не піднімають. Для ускладнення гри вихователь може робити обманні рухи.
- Гра з м'ячем проводиться за аналогією з відомою грою «їстівне-їстівне». Педагог називає об'єкти живої та неживої природи та кидає дітям по черзі м'яч. Якщо названий об'єкт живої природи, дитина ловить м'яч, якщо нежива – кидає.
- Гра «Вгадай, що у мішечку». Роздати дітям мішечки, у яких лежать шишки, камінці, сухі гілки, шматочки цегли. Запропонувати кожній дитині на дотик визначити, що відноситься до природи, а що до «неприроди».
Закінчити прогулянку можна віршем В. Орлова:
Під одним голубом
Спільним дахом ми живемо.
Будинок під дахом блакитний
І просторий, і великий.
Будинок крутиться біля Сонця,
Щоб нам було тепло,
Щоб кожне вікно
Висвітлити воно могло.
Щоб ми жили на світі,
Не лякаючись, не погрожуючи,
Як добрі сусіди
Або добрі друзі.
Муніципальна бюджетна установа додаткової освіти«Центр «Промінь»
пров. Тимірязевський, 9. Тел. 8-415-31-65-3-65
Єлизовського муніципального району
Конспект заняття
по розділу програми «Чарівне слово»:
"Розширення словникового запасу"
заняття на тему: «Поняття – «живе неживе»
Iроку навчання для учнів 4 років.
Склала: Ушакова Катерина Расимівна
Педагог додаткової освіти
м. Єлизове, Камчатський край
2016-2017 н.р.
Форма навчання: заняття
Тип заняття: навчальне
Вид заняття: тематичне, тривалість 1 навчальна година
Методи навчання: розмова, гра.
Тема заняття: «Поняття – «живе не живе»
Ціль: дати уявлення про слова, які називають предмети.
Завдання:
Корекційно-освітні:
уточнити уявлення про одухотворені та неживі предмети;
вчити ставити до слів питання хто? що?;
Корекційно-розвиваючі:
розвивати зорове сприйняття, дрібну та загальну моторику; силу голосу, повітряний струмінь;
Виховні:
виховувати вміння самостійно виконувати завдання та доводити їх до кінця;
виховувати навички співпраці.
Обладнання: іграшка кота з мультика «Папуга Кеша»,проектор, комп'ютер, м'який кубик,мультик «Толік та Болік»,іграшки (леопард, бегемот, папуга, кіт, собака, м'яч, олівець, дзиґа, гриб), картки для гри «Четвертий зайвий», олівці, обруч для імітації озера, вудка, рибки з картинками, два відра, роздатковий матеріал для рефлексії.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Гра з м'яким кубиком.
Педагог: - Повтори звук, який співала довго. (І-ра, О-ля, А-ня, І-гор, І-лья, А-ся).
2. Артикуляційна гімнастика.
Педагог: Сьогодні до нас на заняття прийшов кіт із мультика «Папуга Кеша» Ось він. Давайте покажемо йому як ми здорово робимо зарядку для язичка.зарядку.(Поки що педагог читає вірш діти виконують артикуляційні вправи)
Поки читаю вірш, ви виконуєте вправу.
«Бегемотик» (Слайд 1)
Рот ширше відкриваємо,
У бегемотиків граємо:
Широко розкриємо рот,
Як голодний бегемотик.
Закривати його не можна,
До п'яти я вважаю.
А потім закриємо рота:
Відпочиває бегемот.(О. Перова)
«Млинець» (Слайд 2)
Спекли млинців трохи,
Остудили на вікні.
Їсти їх будемо зі сметаною,
Запросимо на обід маму.(О. Перова)
«Смачне варення» (Слайд 3)
Блін ми їли з насолодою -
Забруднені варенням.
Щоб варення з губ прибрати,
Ротик треба облизати.(М. Синіцина)
«Коника» (Слайд 4)
Я весела конячка,
Темна, як шоколадка.
Язичком пощелкаю голосно –
Стукання копит почуєш дзвінкий.(М. Синіцина)
Основна частина
2. Ознайомлення з новою темою.
а) Виконайте, будь ласка, моє прохання.
Педагог: Скажіть, що це за предмет? Чи змогли виконати прохання? Чому? Скажіть, що це за предмет,м'яч, лялька, пірамідка, лопатка, іграшки . Чи змогли виконати прохання? Чому?
Педагог: Куди б ми не пішли, щоб ми не робили, нас оточують предмети. Скільки предметів, стільки ж слів. Кожен предмет називають словом.
б) Диференціація «Живе – неживе»
Педагог: предмети бувають живі та неживі. Як ви вважаєте, які предмети називають живими?
Діти: кіт, собака і т.д.
Педагог: вірно. А неживі?
Діти: стіл, стілець і т.д.
Педагог: Щоб добре запам'ятати і ніколи не плутати де живий предмет, а де неживий запам'ятайте, що у живих предметів є серце, а у неживих його немає.(Слайд 5) До живих предметів належать риби, тварини, люди, птахи, комахи. У них є серце.
в) Мультик «Толік та Болік»
Педагог: Скажіть, хлопці, чи живі предмети можна ображати?
Діти: Ні.
Педагог: А чому?
Діти: Їм боляче, прикро і т.д.
Педагог: Ще хлопці ми повинні з вами запам'ятати, що живі предмети відповідають питанням Хто?, а неживі відповідають питанням Що?.
3. Фізмінутка.
Це очі. Ось. Ось.Показують спочатку ліве око, потім – праве.
Це вушка. Ось. Ось.Беруться спочатку за ліве вухо, потім за праве.
Це ніс. Це рота.Однією рукою показують рота, іншою – ніс.
Там спинка. Там живіт.Одну долоньку кладуть на спину, іншу на живіт.
Це ручка. Хлоп, хлоп.Простягають обидві руки, двічі ляскають.
Це ніжки. Топ, Топ.Кладуть долоні на стегна, двічі тупають.
е) «Чарівний мішечок»
Педагог: Кіт приніс із собою «Чарівний мішечок». У цей мішечок він поклав свої іграшки, які збирається взяти до Парижа. Почувши тему нашого заняття, він вигадав гру. Зараз ви по одному діставатимете іграшки з мішечка, і говорити чи може предмет бути живим чи ні.
ж) "Четвертий зайвий"
Педагог: Подивіться на екран. Ви бачите чотири предмети. Такі самі картинки перед вами на картках. Якийсь предмет тут зайвий. Знайдіть закресліть або обведіть його та поясніть, чому він зайвий.
Стіл, диван, ліжко, кіт(Слайд 6)
Яблуко, собака, груша, апельсин(Слайд 7)
Собака, білка, дерево, заєць(Слайд 8)
Чоботи, кросівки, гусениця, туфлі(Слайд 9)
Рушник, птах, фартух, серветки(Слайд 10)
Жук, кухоль, чайник, тарілка(Слайд 11)
з) «Кубік»
Педагог: Котикові дуже подобається наш урок. І він знову задумав із нами пограти. Зараз я вам по черзі кидати м'ячик і називати предмет живим або неживим, а ви повинні спіймати і сказати яке питання ми ставимо до цього предмета Хто? або що?.
4. Пароль на вихід.
Наш кіт, як і будь-який кіт дуже любить рибку ловити. Подивіться, ось у нас озеро у ньому плавають риби. Давайте наловимо коту рибки на обід, але рибки не прості у них на лусці намальовані картинки з предметами «Живими та неживими». Нам із вами треба впіймавши рибу покласти її у правильне відро. У зелене відро ми покладемо рибок із живими предметами, а червоне із неживими предметами.
5. Підсумок.
Педагог: Сашко, скажи, будь ласка, що сьогодні на занятті тобі сподобалося найбільше?
Катю, що тобі не сподобалося на занятті?
Вово, що нового ти сьогодні дізнався?
Віро, чого ти сьогодні навчилася?
6. Рефлексія
Педагог: Підійдіть до дошки та виберіть картинку, яка відповідає вашому настрою на сьогоднішньому занятті. Кіт вибрав сонечко, бо в нього гарний настрійбуло на сьогоднішньому занятті.
Діти: (беруть картинки)
Педагог: На наступному занятті ми продовжимо вивчати живі та неживі предмети.
Мультик «Тралік та Валік»
Озирніться навколо. Як гарно! Ласкаве сонечко, Синє небо, прозоре повітря. Природа прикрашає наш світ, робить його радісним. А чи замислювалися ви колись, що таке природа?
Природа – це все, що нас оточує, але при цьому НЕ створено руками людини: ліси та луки, сонце та хмари, дощ та вітер, річки та озера, гори та рівнини, птиці, риби, звірі, навіть сама людина відноситься до природи.
Природа поділяється на живу та неживу.
Жива природа:тварини (зокрема звірі, птахи, риби, навіть хробаки та мікроби), рослини, гриби, людина.
Нежива природа:сонце, космічні об'єкти, пісок, грунт, каміння, вітер, вода.
Ознаки живої природи:
Усі об'єкти живої природи:
Зростають,
- харчуються,
- дихають,
- дають потомство,
а ще вони народжуються та вмирають.
У неживій природі все навпаки. Її об'єкти не здатні рости, харчуватися, дихати та давати потомство. Тіла неживої природи не вмирають, а руйнуються або переходять в інший стан (приклад: крига тане і стає рідиною).
Як відрізнити, якої природи належить той чи інший об'єкт?
Спробуймо разом.
Частиною якої природи є соняшник? Соняшник народжується - з насіння прокльовується паросток. Росток росте. Коріння дістає із землі поживні речовини, а листя з повітря беруть вуглекислий газ - соняшник харчується. Рослина дихає, поглинаючи з повітря кисень. Соняшник дає насіння (насіння) – значить він розмножується. Восени він засихає – помирає. Висновок: соняшник – частина живої природи.
Людина народжується, росте, їсть, дихає, заводить дітей, помирає, отже, нас теж можна сміливо віднести до живої природи. Людина – частина природи.
Місяць, Сонце, джерело, каміння не ростуть, не харчуються, не дихають, не дають потомство, отже це тіла неживої природи.
Сніговик, будинок, машини зроблені руками людини і не належать до природи.
Але існують і тіла неживої природи, які мають окремі ознаки живих організмів.
Наприклад, кристали народжуються, ростуть, руйнуються (вмирають).
Річка народжується з танення льодовика, росте, як у неї впадають дрібні річки, вона вмирає, впадаючи у море.
Айсберг народжується, росте, рухається, помирає (тане у теплих морях).
Вулкан народжується, росте, помирає із припиненням вивержень.
Але всі вони не харчуються, не дихають і не дають потомство.
Якщо зламати шматочок крейди навпіл, вийде 2 шматочки крейди. Крейда залишилася крейдою. Крейда - предмет неживої природи. Якщо зламати деревце або розділити на частини метелика, вони загинуть, бо дерево та метелик – предмети живої природи.
В початковій школівиникають труднощі у визначенні приналежності предмета як до живої і неживої природи, до природи взагалі. Чи зможете ви правильно виконати завдання?
Знайдіть групу, в якій всі предмети відносяться до неживої природи:
а) сонце, вода, земля, каміння.
б) місяць, повітря, місяцехід, зірки.
в) лід, земля, вода, корабель.
Правильна відповідь а). Місяцехід і корабель не відносяться до неживої природи, вони не відносяться до жодної природи, тому що створені руками людини.
Зв'язок живої та неживої природи
Безперечно, жива і нежива природа пов'язані між собою. Давай переконаємось разом.
Наприклад, СОНЦЕ: без тепла та сонячного світла не зможуть жити ні людина, ні рослини, ні птахи, ні навіть риби.
Продовжуємо. ПОВІТРЯ. Все живе дихає. І ніхто не може без нього жити.
І, нарешті, ЇЖА. Людина харчується різними предметамиживої природи: рослинами, грибами та продуктами, які він отримує від тварин.
З іншого боку, живі організми теж постійно впливають на об'єкти неживої природи. Так, мікроорганізми, риби та тварини, що мешкають у воді, підтримують її хімічний склад; рослини, помираючи та згниваючи, насичують ґрунт мікроелементами.
На підставі наших спостережень ми робимо висновок, що все наше життя тісно пов'язане з природою.
Людина багато чому навчається у природи і навіть створює предмети, схожі на природні об'єкти. Наприклад, спостерігаючи за бабкою, людина створила вертоліт, а птахи надихнули створення літака. У кожному будинку є штучне сонечко – це лампа.
Висновок
Природа – це все, що оточує нас і не зроблено руками людини. Природа має дві форми: жива природа та нежива природа. Жива і нежива природа тісно пов'язані між собою, тому що все живе дихає повітрям, все живе п'є воду, людина не може жити без їжі, а їжу нам дають тварини та рослини. Природа – наш будинок. Людина повинна берегти та охороняти її, розумно використовувати природні багатства.