Закон збереження електричного заряду. Електризація тел. Два роди зарядів. Закон збереження електричного заряду Повідомлення на тему 2 роду електрики
Цілі уроку:
освітні:
- формування первісних уявлень про електричний заряд, про взаємодію заряджених тіл, про існування двох видів електричних зарядів.
- з'ясування сутності процесу електризації тел.
- визначення знак заряду наелектризованого тіла.
розвиваючі:
- розвиток навичок виділяти електричні явища у природі та техніці.
- ознайомлення із короткими історичними відомостями вивчення електричних зарядів.
виховні:
- виховання вміння працювати у колективі,
- виховання допитливості.
Обладнання:електроскоп, електрометри, гільза з фольги на підставці скляна та ебонітова палички, шматок хутра та щілина, поліетилен, папір, телевізор, відеомагнітофон.
План уроку
- Організаційний момент.
- Запис домашнього завдання: § 25, 26, 27. Заповнити таблицю.
- Пояснення нового матеріалу:
- Первинний контроль.
- Закріплення вивченого матеріалу.
- Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
Хід уроку
"Знайди всьому початок і ти багато зрозумієш". (Козьма Прутков.)
1 учень: Уявіть собі таку сцену:
В Стародавню Грецію, у красивому місті Мілет жив філософ Фалес. І, ось одного вечора до нього підходить його улюблена дочка. Поясни, чому в мене плутаються нитки, коли я працюю з бурштиновим веретеном, до пряжі прилипають пилюка, соломинки. Це дуже незручно.
Фалес бере веретено, потирає його та бачить маленькі іскорки.
2 учень: Правду кажуть: "Грім не вдарить - чоловік не перехреститься". А який же грім без блискавки? Скільки ж мільйонів разів має блиснути блискавка, щоб мужик, перехрестившись, нарешті задумався: а що ж це таке?
Вчитель: Між натертим бурштиновим веретеном, що притягує предмети, і блискавкою, здавалося б нічого спільного. Адже все це - ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА
Чому відбуваються ці явища? У чому суть цих явищ? Це ми маємо з'ясувати на сьогоднішньому та найближчих уроках.
У зошитах записуємо дату, класну роботу, тему уроку.
Електричні явища
Кожен з вас, до кінця уроку повинен навчитися пояснити, що таке електричний заряд та електризація, як взаємодіють одне з одним заряджені тіла, і як влаштований найпростіший прилад електроскоп.
Розглянемо спочатку походження терміна "електрика"
Історія розвитку електрики починається з Фалеса Мілетського. Спочатку, властивість притягувати дрібні предмети приписувалося лише бурштину (скам'яніла смола хвойних дерев). Від назви якого походить слово електрика, т.к. elektron-бурштин. (запис на дошці)
3 учень: Лише наприкінці XVI століття та на початку XVII століття згадали про це відкриття. Англійський лікар і дослідник природи Ульям Гільберт (1544-1603) з'ясував, що при терті можуть електризуватися багато речовин. Він був одним із перших учених, які затвердили досвід, експеримент як основу дослідження.
Наукове дослідження електричних явищ почалося у книзі Гільберта, якому належить і термін “електрика”. Гільберт ретельно досліджував безліч різних тіл і побудував для цієї мети спеціальний електричний покажчик, який він описує таким чином: "Зроби собі з будь-якого металу стрілку довжиною три або чотири дюйми, досить рухливу на своїй голці, на кшталт магнітного покажчика". За допомогою цього покажчика, прототипу сучасних електроскопів, Гільберт встановив, що здатністю притягати мають багато тіла, "не тільки створені природою, а й штучно приготовлені". Він показав, що при терті електризується не тільки бурштин, а й багато інших речовин: алмаз, сапфір, сургуч і що притягують вони не тільки соломинки, а й метали, дерево, листя, камінчики, грудки землі і навіть воду та олію. Проте він виявив, що багато тіл “не притягуються і не порушуються ніякими натираннями”. До них належить ряд дорогоцінного каміння і метали: "срібло, золото, мідь, залізо, а також будь-який магніт". Тіла, що виявляють здатність тяжіння, Гільберт назвав електричними, тіла, що не мають такої здатності, - неелектричними.
Вчитель: Якщо шматочок бурштину потерти об шерсть або скляну паличку - про папір чи шовк, то можна почути легкий тріск, у темряві іскорки, а сама паличка набуває здатності притягувати до себе дрібні предмети
Про тіло, яке після натирання притягує до себе інші тіла, кажуть, що воно наелектризоване або що йому повідомили електричний заряд.
Досвід 1. Давайте наелектризуємо гребінець об сухе волосся
Існують прилади за допомогою яких можна судити про наелектризованість тіл - електроскоп (електрон – спостерігаю)
Електроскоп називають фізичний прилад, який використовують для виявлення у тіла електричного заряду.
Електроскоп має циліндричний корпус, у який проходить металевий стрижень, ізольований від корпусу пластмасовою пробкою. На одному кінці стрижня знаходиться металева кулька, а на іншому? дві рухливі пелюстки.
При зіткненні зарядженого тіла з кулькою електроскопа, його пелюстки відхиляються на певний кут, що залежить від величини заряду, що більше заряд електроскопа, то більше вписувалося сила відштовхування листочків. Аналогічно влаштований електрометр, у ньому легка стрілочка відштовхується від стрижня.
Щоб розрядити електроскоп, можна просто доторкнутися до нього рукою. Можна це зробити, наприклад залізним або мідним дротом, але по скляній або ебонітовій паличці заряди не підуть у землю.
Електризація може відбуватися декількома способами:
1. СУЧИСНЕННЯМ
Електричними дослідами займався і Ньютон, який спостерігав електричний танець шматочків паперу, поміщених під склом, покладеним на металеве кільце. При натиранні скла папірці притягувалися до нього, потім відскакували, знову притягувалися і т.д. Ці досліди Ньютон проводив ще 1675 р.
2. УДАРОМ (гумовий шланг різко вдарити об масивний предмет і піднести до електроскопа)
3.ТРАННЯМ
Гільберт вказує, як проводиться електризація тертям: “Їх натирають тілами, які не псують їхню поверхню та наводять блиск, наприклад, жорстким шовком, грубим немарким сукном та сухою долонею. Труть так само бурштин про бурштин, про алмаз, про скло та багато іншого. Так обробляються електричні тіла”.
Тіла труть одне про одного, щоб збільшити площу їхнього дотику.
Досвід 2. Покладіть поліетиленову плівку на паперову смужку і сильно притисніть смужки рукою. Розведіть смужки та наблизьте їх один до одного.
Смужки ______________________.
Висновок: тіла можна наелектризувати ___ тертям ___________.
В електризації беруть участь завжди ____ два _______ тіла.
електризуються після поділу_____ обидва _____ тіла.
Ми зробили дуже важливий висновок:
- Один із видів електризації – це тертя тіл.
- При цьому беруть участь завжди два (або більше) тіла.
- Електризуються обидва тіла.
Як ви помітили, в електризації завжди беруть участь два тіла: бурштин із хутром; скло з шовком і т.д. При цьому електризуються обидва тіла.
4 учень: Електризація спостерігається також при терті рідин про метали у процесі течії, а також розбризкування при ударі. Вперше електризація рідини при дробленні була помічена біля водоспадів у Швейцарії 1786 року. З 1913 року явище отримало назву балоелектричного ефекту.
Підкорювач Джомолунгми Н. Тенсінг в 1953 році в районі південного сідла цієї гірської вершини на висоті 7,9 км над рівнем моря при 30 0 С і сухому вітрі до 25 м/с спостерігав сильну електризацію обледенілих брезентових наметів, вставлених одна в одну. Простір між наметами був наповнений численними електричними іскрами. Рух лавин у горах у безмісячні ночі іноді супроводжується зеленувато-жовтим світінням, завдяки чому лавини стають видимими.
Усі наелектризовані тіла притягують себе інші тіла, наприклад листочки паперу. По тяжінню не можна відрізнити електричний заряд скляної палички, потертою шовком, від заряду отриманої від ебонітової палички, потертою хутро. Адже обидві електризовані палички притягують до себе шматочки паперу.
5 учень: Шарль Дюфе (1698-1739) встановив два роду електричних взаємодій: тяжіння та відштовхування. Спочатку він встановив, що "наелектризовані тіла притягують ненаелектризовані і зараз їх відштовхують, як тільки вони наелектризуються внаслідок сусідства або зіткнення з наелектризованими тілами". Надалі він відкрив "інший принцип, загальніший і більш чудовий, ніж попередні". "Цей принцип, - продовжує Дюфе, - полягає в тому, що існує електрика двох пологів, високою відмінною один від одного: один рід я називаю "скляною" електрикою, інший -"смоляним" ... Особливість цих двох пологів електрики: відштовхувати однорідне з ним і притягувати протилежне. Так, наприклад, тіло, електризоване скляною електрикою, відштовхує всі тіла зі скляною електрикою, і, навпаки, воно притягує тіла зі смоляною електрикою. Так само смоляне відштовхує смоляне і притягує скляне”.
Отже, електричний заряд? це міра властивостей заряджених тіл взаємодіяти одне з одним.
Які види взаємодії ви знаєте? (притягнення та відштовхування)
Умовно заряди назвали позитивним (на склі потертим об шовк) та негативним (на бурштині, ебоніті, сірці, гумі потертих вовну).
Позитивний заряд у фізиці позначається +q чи q
Негативний заряд - -q
6 учень: Уявлення про позитивний і негативний заряди, було введено в 1747 Франкліном. Ебонітова паличка від електризації про шерсть та хутро заряджається негативно, бо негативним назвав заряд, що утворюється на каучуковій паличці В.Франклін. А ебоніт це каучук із великою домішкою сірки. Заряд, який утворюється на скляній паличці, потертій об шовк, Франклін назвав позитивним. Але за часів Франкліна існував лише натуральний шовк і натуральне хутро. Сьогодні часом важко відрізнити натуральний шовк і хутро від штучного. Навіть різні сорти паперу електризують ебоніт по-різному. Ебоніт набуває негативного заряду від зіткнення з вовною (хутром) і капроном, але позитивний від зіткнення з поліетиленом.
Вчитель: Давайте подивимося як взаємодіють заряджені тіла
Відеодемонстрація.
Отже, тіла, які мають електричні заряди одного знака, взаємно відштовхуються, а тіла, які мають заряди протилежного знака, притягуються взаємно. (Див. опорний конспект)
За здатністю проводити електричні заряди всі тіла поділяються на провідники та непровідники (діелектрики).
Відкрийте підручник на стор.62-63, знайдіть визначення провідників та діелектриків.
Провідники: метали, грунт, водні розчиничи розплави електролітів.
Діелектрики: пластмаси, повітря, гази, скло, гума, шовк, фарфор, гас, капрон і т.д.
Які тіла називаються ізоляторами
Тіла, виготовлені з діелектриків, називаються - ізоляторами.
Первинний контроль:Зараз ми виконаємо невелике тестове завдання, яке перевірте самі один в одного і одразу поставте оцінки. На виконання дається п'ять хвилин.
Варіант 1
1. Скло при терті об шовк заряджається:
- позитивно
- негативно.
2. Якщо наелектризоване тіло відштовхується від ебонітової палички, потертої об хутро, воно заряджено:
- позитивно;
- негативно.
3. Три пари легких кульок підвішені на нитках. Яка пара кульок не заряджена?
4. Яка пара кульок (див. той самий малюнок) має однойменні заряди?
5. Яка пара кульок (див. той самий малюнок) має різноіменні заряди?
Варіант 2.
1. При натиранні про хутро каучук електризується:
- позитивно;
- негативно.
2. Якщо заряджене тіло притягується до скляної палички, натертої об шовк, воно заряджене:
- позитивно;
- негативно.
3. Три пари легких кульок підвішені на нитках. Яка пара кульок має однойменні заряди?
4. Яка пара кульок має різноіменні заряди (див. той самий малюнок)?
5. Яка пара кульок не заряджена (див. той самий малюнок)?
Відповіді:
1 варіант АБАВБ
2 варіант ББАВБ
Закріплення:Послухайте прислів'я та дайте відповідь на запитання:
- Про яке фізичне явище (поняття, закон) у ньому йдеться?
- Який фізичний сенс прислів'я? Чи вірна вона з погляду фізики?
- У чому життєвий сенс цього прислів'я?
ПОЛОВИЦЯ
Як соломинка та бурштин (перська)
Що шовкова стрічка, до стіни льне (російська)
ЯКІСНІ ЗАВДАННЯ
- Які запобіжні заходи треба вжити, щоб при переливанні бензину з однієї цистерни в іншу він не спалахнув? (Під час перевезення і при переливанні бензин електризується, може виникнути іскра, і бензин спалахне. Щоб цього не сталося, обидві цистерни і трубопровід, що з'єднує їх, заземлюють).
- Для заземлення цистерни бензовоза до неї прикріплюють сталевий ланцюг, нижній кінець якого декількома ланками стосується землі. Чому такого ланцюга немає залізничної цистерни? (Оскільки залізнична цистерна заземлена через колеса рейки)
- Чи може одне й тело, наприклад ебонітова паличка, при терті електризуватися то негативно, то позитивно? (Може, залежно від того, чим її натирають)
- Якщо вийняти одну капронову панчоху з іншого і тримати кожен у руці на повітрі, то вони розширюються. Чому? (При терті панчохи електризуються. Одноіменні заряди відштовхуються. Тому поверхня панчохи роздмухується.)
Електричні заряди виконують так багато корисних справ, що їх не перерахувати.
Наприклад, копчення це просочування продукту деревним димом. Частинки диму не лише надають продуктам особливого смаку, але й оберігають їх від псування. При електрокопченні частки коптильного диму заряджають позитивно, а негативних електродів приєднують, наприклад, тушки риби. Заряджені частинки диму осідають на поверхні тушки та частково поглинаються. Весь процес електрокопчення триває кілька хвилин.
Підсумок уроку. Виставлення оцінок
Навіщо одягають каблучку золоту
На палець, коли заручаються двоє?
Мене цікава діва спитала.
Не ставши перед питанням на глухий кут,
Відповів я так співрозмовниці милою:
Володіє любов електричною силою,
А золото – провідник!
"Електризація тел. Два роди електричного заряду" Ніконов Євген Гаврільович Фізика 8 клас
Цілі уроку: освітні: формування початкових уявлень про електричний заряд, про взаємодію заряджених тіл, про існування двох видів електричних зарядів. з'ясування сутності процесу електризації тел. визначення знак заряду наелектризованого тіла. розвиваючі: розвиток навичок виділяти електричні явища у природі та техніці. ознайомлення із короткими історичними відомостями вивчення електричних зарядів. виховні: виховання вміння працювати у колективі, виховання допитливості.
Обладнання: електроскоп(електрометри), гільза з фольги на підставці, скляна та ебонітова палички, шматок хутра та щілина, поліетилен, папір, гребінець пластмасовий(ручка), штатив, бюретка з водою, чашка для збору води, комп'ютер, проектор, інтерактивна .
У Стародавній Греції, у красивому місті Мілет жив філософ Фалес. І, ось одного вечора до нього підходить його улюблена дочка. Поясни, чому в мене плутаються нитки, коли я працюю з бурштиновим веретеном, до пряжі прилипають пилюка, соломинки. Це дуже незручно. Фалес бере веретено, потирає його та бачить маленькі іскорки. Згадайте російське прислів'я: "Поки грім не вдарить - чоловік не перехреститься". А який же грім без блискавки? Скільки ж мільйонів разів має блиснути блискавка, щоб мужик, перехрестившись, нарешті задумався: а що ж це таке?
Між натертим бурштиновим веретеном, що притягує предмети, і блискавкою, здавалося б нічого спільного. Адже все це - ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЧКИ Чому відбуваються ці явища? У чому суть цих явищ? Це ми маємо з'ясувати на сьогоднішньому та найближчих уроках.
Напишіть тему уроку. Кожен із вас, до кінця уроку повинен навчитися пояснити: що таке електричний заряд та електризація, як взаємодіють одне з одним заряджені тіла, як влаштований найпростіший прилад електроскоп, які заряди існують у природі
Розглянемо спочатку походження терміна "електрика". Історія розвитку електрики починається з Фалеса Мілетського. Спочатку, властивість притягувати дрібні предмети приписувалося лише бурштину (скам'яніла смола хвойних дерев). Від назви якого походить слово електрика, т. до грец. elektron-бурштин. Лише наприкінці XVI століття та на початку XVII століття згадали про це відкриття. Англійський лікар і дослідник природи Ульям Гільберт (1544 - 1603) з'ясував, що при терті можуть електризуватися багато речовин. Він був одним із перших учених, які затвердили досвід, експеримент як основу дослідження.
Якщо шматочок бурштину потерти об шерсть або скляну паличку - про папір або шовк, то можна почути легкий тріск, у темряві іскорки, а сама паличка набуває здатності притягувати до себе дрібні предмети. Проведемо досліди з гребінцем, паличкою та гільзою, палицею води Про тіло, яке після натирання притягує до себе інші тіла, говорять, що воно наелектризоване або, що йому повідомили електричний заряд.
По тяжінню тіл один до одного можна судити, чи повідомлено тіла електричний заряд. Існують прилади за допомогою яких можна судити про наелектризованість тіл - електроскоп (електрон – спостерігаю)
Електризація може відбуватися декількома способами: 1. СУЧИСНЕННЯМ Електричними дослідами займався і Ньютон, який спостерігав електричний танець шматочків паперу, поміщених під склом, покладеним на металеве кільце. При натиранні скла папірці притягувалися до нього, потім відскакували, знову притягувалися і т. д. Ці досліди Ньютон проводив ще в 1675 р. 2. УДАРОМ (гумовий шланг різко вдарити об масивний предмет і піднести до електроскопа) проводиться електризація тертям: “Їх натирають тілами, які псують їх поверхню і наводять блиск, наприклад, жорстким шовком, грубим немарким сукном і сухою долонею. Труть так само бурштин про бурштин, про алмаз, про скло та багато іншого. Так обробляються електричні тіла”. Тіла труть одне про одного, щоб збільшити площу їхнього дотику.
Усі наелектризовані тіла притягують себе інші тіла, наприклад листочки паперу. По тяжінню не можна відрізнити електричний заряд скляної палички, потертою об шовк, від заряду отриманого на ебонітовій паличці, потертою хутро. Адже обидві електризовані палички притягують до себе шматочки паперу. Але наелектризовані тіла можуть і відштовхуватися одне від одного. (гільза та паличка). Чому?
Отже, електричний заряд - це міра властивостей заряджених тіл взаємодіяти одне з одним. Які види взаємодії ви знаєте? Умовно заряди назвали позитивним (на склі потертим об шовк) та негативним (на бурштині, ебоніті, сірці, гумі потертих вовну). Позитивний заряд у фізиці позначається +q або q Негативний заряд - -q
+ + + - Що станеться із цими кулями? - А як поводитимуться ці кулі? Тіла, що мають заряди однакового знака, взаємно відштовхуються, а тіла, що мають заряди протилежного знака, притягуються взаємно.
Висновок: Один із видів електризації – це тертя тіл. При цьому завжди беруть участь два тіла (або більше). Електризуються обидва тіла.
Електризація спостерігається також при терті рідин про метали в процесі перебігу, а також розбризкування при ударі. Вперше електризація рідини при дробленні була помічена біля водоспадів у Швейцарії 1786 року. З 1913 року явище отримало назву балоелектричного ефекту.
Первинний контроль: Наразі ми виконаємо невелике тестове завдання, яке перевірите самі одне в одного та одразу поставте оцінки. На виконання дається п'ять хвилин. Відповіді: 1 варіант А Б А В Б 2 варіант Б Б А В Б
ЯКІСНІ ЗАВДАННЯ 1. Які запобіжні заходи треба вжити, щоб при переливанні бензину з однієї цистерни в іншу він не спалахнув? (Під час перевезення і при переливанні бензин електризується, може виникнути іскра, і бензин спалахне. Щоб цього не сталося, обидві цистерни і трубопровід, що з'єднує їх, заземлюють). 2. До цистерни бензовозу прикріплюють сталевий ланцюг, нижній кінець якого декількома ланками стосується землі. Для чого? Чому такого ланцюга немає залізничної цистерни? (Бо залізнична цистерна заземлена через колеса рейки) 3. Якщо вийняти одну капронову панчоху з іншої і тримати кожен у руці на повітрі, то вони розширюються. Чому? (При терті панчохи електризуються. Одноіменні заряди відштовхуються. Тому поверхня панчохи роздмухується.)
План-конспект уроку «Два роди електричних зарядів»
Порожній слайд
Воно несе нам світло, тепло,
Комп'ютер, відео включає.
Комфортно з ним, але без нього
Зручність миттю зникає.
(Електрика)
Про походження цього слова дізнаємось пізніше.
На столах картки жовтого кольору "Експеримент №1".
Устаткування щодо експериментів є. Працюємо з ними. І робимо висновок. Зверніть увагу:висновок має бути один
Висновок: Всі предмети різного хімічного складу притягуються до зарядженої пластмасової лінійки.
Наступний слайд
Історія розвитку електрики починається з Фалеса Мілетського, давньогрецького вченого.
Спочатку властивість притягувати дрібні предмети приписувалося лише бурштину (скам'яніла смола хвойних дерев), від назви якого походить слово «електрика», оскільки з грецького elektron – бурштин.
Здатність тіла притягувати інші тіла після тертя стали називатиЕлектризація.
Ми підійшли до теми нашого уроку.
Як вона звучить?
(Електризація)
Наступний слайд
Правильно. Електризація. Але це ще повна тема нашого уроку. Сформулюємо її повністю пізніше.
Після Мілетського довгий часне говорили про електризацію.
Наступний слайд
Лише на початку 17 століття англійський вчений Вільям Гільберт з'ясував, що при терті можуть електризуватися не лише бурштин, а й багато інших речовин: алмаз, сапфір, сургуч, і що притягують вони не лише пушинки, а й метали, дерево, воду, олію…
Подивимося це на досвіді.
Досліди вчителя:
Досвід №1. Притягнення до наелектризованої скляної палички листя живої квітки.
Досвід №2. Відхилення струмка води від наелектризованої ебонітової палички.
А тепер зробіть досліди Ви.
Досліди учнів:
Досвід №1. На відкриту пляшку кладуть дерев'яну лінійку та підносять до неї наелектризовану пластмасову лінійку.
Досвід №2. Притягання дрібних шматочків паперу до електризованої ручки.
І ось саме цей учений задумався над тим, як можна виявити це явище і винайшов прилад електроскоп. (від грецьких слів «електрон» та skopeo – спостерігати, виявляти)
Показуємо прилад Електроскоп.
Винайдений 1600 року Вільямом Гільбертом. Удосконалено російським ученим Георгом Ріхманом (1711-1753 рр.).
Отже, використовуємо прилад у роботі.
Подивимося, як можна налектризувати тіло.
Досліди проводить учитель.
Досвід 1. Скляну паличку натираємо газетою. Підносимо до електроскопа.
Досвід 2. Заряд від скляної палички передаємо електроскопу.
Отже, можна по-різному наелектризувати тіла.
Наступний слайд
Наступний слайд
Одним із етапів розвитку вчення про електрику були досліди німецького вченого Отто фон Геріке. Він побудував першу електростатичну машину, засновану на терті.
Досвід електрофорної машиною і султанами. (Притягнення різноїменних та відштовхування однойменних).
Що спостерігаємо: тяжіння, відштовхування.
Вперше ці явища спостерігав саме Отто фон Геріке.
На столах картки зеленого кольору «Експеримент №2».
Устаткування щодо експериментів є. Працюємо з ними. І робимо висновки. Зверніть увагу:висновки, значить їх дещодля всієї серії експериментів.
(Обговорення результатів із учнями)
Висновок: у природі існує два види електричних зарядів.
Тіла, що мають електричні заряди однакового знака, відштовхуються, а різного – притягуються.
Чим більший заряд тіл, тим інтенсивніша взаємодія.
Наступний слайд
Французький фізик Шарль Дюфе вивчаючи взаємодію наелектризованих тіл, зауважив, що у одних випадках наелектризовані тіла взаємно притягуються, а інших - відштовхуються. Пояснив це явище тим, що існують два роди електрики – «скляне» та «смоляне». Тіла, заряджені електрикою одного роду, взаємно відштовхуються, а за різноїменних - притягуються.
Наступний слайд
Саме Бенджамін Франклін, американський вчений, назвав «скляну» електрику позитивною, а «смоляну» - негативною. І в 1747 він ввів уявлення про позитивне і негативне заряди.
Заряд, що утворюється на скляній паличці, потертій об шовк – назвали позитивним.
Заряд, що утворюється на ебонітовій паличці, потертій об хутро – назвали негативним.
Назви ці відносні, вчені просто домовилися так називати.
Тож тепер ми зможемо повністю сформулювати тему нашого уроку.
Відповідь учнів
Наступний слайд
А тепер дамо визначення, що таке електризація?
Відповідь учнів.
Наступний слайд
Що ж відбувається за електризації?
Відповідь учнів
Електрони з одного тіла переходять до іншого.
Введемо визначення електричного заряду.
Відповідь учнів
Наступний слайд
Позитивний заряд позначають + негативний -.
Тепер ми можемо сформулювати властивості тіл, що мають заряди.
Відповідь учнів
Наступний слайд
А тепер хлопці, подумаємо: якою була мета нашого уроку?
Відповіді учнів
Ціль уроку
1. Ознайомити із явищем електризації, виявити механізм.
2. Встановити, що є два типи заряду та сформулювати властивості заряджених тіл.
Урок хочу закінчити урок словами Ісаака Ньютона (1643-1727): Зробив що міг, нехай інші зроблять краще. А вам хочу запропонувати спільними силами скласти синквейн на наш урок.
Отже… УРОК
Цікавий, корисний.
Експериментували. Думали. Працювали.
Багато нового впізнали.
Співпрацювали.
Наступний слайд
Наступний слайд
Назад вперед
Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.
Цілі уроку:
Освітні
- познайомити учнів із новим фізичним явищемелектризації тіл та його особливостями;
- довести існування двох типів зарядів та пояснити їхню взаємодію;
- розкрити значення електризації для життєдіяльності людини
Розвиваючі
- продовжити формування умінь висувати гіпотезу та перевіряти (або спростовувати) її експериментально;
- розвивати вміння аналізувати, робити висновки, узагальнювати;
- удосконалювати навичку самоосвітньої діяльності.
Виховні
- розвивати комунікативні здібності, вміння працювати у групі;
- особисті якості учнів: організованість, увага, акуратність.
Здоров'язберігаючі
- створення комфортного психологічного клімату під час уроку;
- атмосфери співробітництва: учень-вчитель, учитель-учень, учень-учень.
Тип уроку:уроки вивчення нового матеріалу.
Форма організації навчальної діяльності учнів:колективна, робота у групі, індивідуальна за партою та біля дошки.
Обладнання:комп'ютер, екран, обладнання фізичного експерименту, дидактичні матеріали.
План уроку:
- Організаційний етап.
- Актуалізація знань, виведення теми та мети уроку через пошук відповіді на проблемне питання та аналіз матеріалів слайдів.
- Вивчення нового матеріалу з використанням фронтального та демонстраційного експериментів; через висування гіпотези та її експериментальний доказ, роботу з додатковим (історичним) матеріалом та виступом учня на тему: «Шкода та користь електризації».
- Фізмінутка.
- Закріплення матеріалу. Фронтальний експеримент. Робота у групах. Дослідницька діяльність. Виконання тесту.
- Підсумок уроку. Домашнє завдання. Рефлексія.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
(Самооцінка готовності до уроку.)
ІІ. Актуалізація знань, виведення мети уроку.
Діти, ми закінчили з вами вивчення великого розділу «Теплові явища».
Сьогодні ми починаємо вивчати новий великий розділ.
Ану відгадайте, про що ми говоритимемо в цьому розділі?
Воно несе нам світло, тепло
Комп'ютер, відео включає
Комфортно з ним, але без нього
Зручності миттю зникають.
Відповідь: електрика.
Слова «електрика» та « електричний струм» знайомі зараз кожній людині. І тема, до вивчення якої ми починаємо дуже важлива. А як ви вважаєте, чому? (Електричний струм використовується в наших будинках, на транспорті, на заводах, фабриках, сільському господарствіі т.д. І в природі є електрика: блискавки, полярні сяйва, електричні риби та багато інших явищ).
Слайди 1-4.
Щоб зрозуміти, що є електричний струм, електрика, треба ознайомитися спочатку з великим колом явищ, званих електричними. Глава III і називається «Електричні явища».
Сьогодні на уроці ми вивчимо два питання із цього розділу: «Електризація тіл. Два роди зарядів».
Запишіть тему уроку у зошит.
Давайте визначимо ціль нашого уроку, які питання ми розглянемо на уроці? (Що таке електризація? Якими властивостями вона має? Які заряди існують у природі? Користь чи шкода завдає явище електризації?)
Слайд 5
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Наш урок відбувається напередодні Нового року. А в Новий ріквідбувається багато чудес.
Сьогодні на уроці у мене теж є помічник для скоєння чудес - це паличка, звичайна, з ебоніту (звертаю увагу дітей на запис на дошці: ебоніт-це каучук з домішкою сірки). Я спробую з її допомогою зробити чудо. Спробую щось дістати з цієї гарної коробочки.
Не виходить. Що ж робити? (Сказати заклинання)
Спробую. Кріблі-Краблі-Бумс! Знову не виходить.
А згадайте, що робив Алладін, коли діставав із лампи джина? (натирав лампу)
Спробую і я натерти свою паличку об вовняну ганчірочку.
Вийшло. А паличка, виявляється, чарівна. Після натирання вона стала притягувати дрібні листочки паперу, шерстинки, пушинки і навіть тонкий струмок води.
а) Фронтальний експеримент.У вас на столах, хлопці, є пластмасова лінійка та аркуш паперу. Перевірте, може, лінійка теж чарівна? (натирають лінійку об аркуш паперу)
Так, до лінійки після натирання прилипають легені предмети.
Отже, яку цікаву властивість тіл ми побачили у проведених дослідах?
(тіло після натирання притягує інші тіла)
Це "диво", яке ми з вами спостерігали, має назву - "електризація".
А про тіло, яке після натирання притягує до себе інші тіла, фізики кажуть, що воно наелектризоване або що йому повідомлено електричний заряд.
Ці властивості тіл були помічені ще в давнину, у VI століття до н. е.
Послухаймо легенду. Слайд 6
Дочка грецького філософа Фалеса Мілетського пряла шерсть бурштиновим веретеном. Якось, упустивши веретено у воду, дівчина почала обтирати його краєм свого вовняного хітона і помітила, що до веретена пристало кілька шерстинок. Думаючи, що вони прилипли до веретена, тому що воно все ще волого, вона почала витирати його ще сильніше. І що ж? Шерстинок налипало тим більше, чим сильніше натиралося веретено. Дівчина звернулася по роз'яснення цього явища до батька. Фалес зрозумів, що причина в речовині, з якої зроблено веретено, він накупив різних бурштинових виробів і переконався, що всі вони, натерті вовняною матерією, притягують легкі предмети, подібно до того, як магніт притягує залізо.
«Янтар» по-грецьки – електрон, звідси й сталися слова «електрика», «електричні явища», «електризація» (звертаю увагу дітей на запис на дошці: бурштин-це смола, що скам'яніла хвойних дерев, що жили мільйони років тому; показую намисто з бурштину).
Спробуємо сформулювати, що таке електризація?
Електризація – це процес повідомлення тілу електричного заряду. Слайд 7
Скільки ж тіл беруть участь у процесі електризації? (в електризації беруть участь два тіла)
У мене в руках інша чарівна паличка – скляна. Я підношу її до шматочків паперу, нічого не спостерігаємо. Натираю її вже об шовк, знову підношу до шматочків паперу, шерстинок і ми бачимо, що вони притягуються до палички. Що ми можемо сказати про паличку? (Вона наелектризована або їй повідомлено ел. Заряд).
Про одне з тіл ми можемо сказати, що воно електризоване, чи можна й про інше сказати, що воно електризоване? Висувається гіпотеза. Як перевірити гіпотезу? ( Демонстраційний експеримент)
Висновок: електризуються обидва тіла.
Запишіть усі висновки у зошит.
б) Два роди зарядів Слайд 8.
У 1733 році французький ботанік і фізик Шарль Дюффе відкрив два види зарядів - заряди, отримані в результаті тертя двох смолистих речовин (він їх назвав "смолястим електрикою") і заряди, отримані при терті скла та слюди ("скляна електрика"). А американський фізик та політичний діяч Бенжамін Франклін у 1778 році замінив термін «скляну електрику» на «позитивну», «смоляну» на «негативну». Ці терміни і прижилися у науці.
Позитивний заряд позначають знаком "+", негативний знаком "-".
Слайд 9.
Скло, потерте об шовк, заряджається позитивним зарядом – «+»
Ебоніт, потертий вовну, заряджається негативним зарядом – «-»
На дошці та в зошитах малюємо схему:
Досліджуємо, як поводяться тіла, заряджені різними зарядами; однаковими зарядами.
Досліди із султанами.
1. Тіла, що мають заряди одного роду, взаємно відштовхуються.
2. Тіла, що мають різного роду заряди, взаємно притягуються.
Запишіть висновки у зошит.
IV. Фізмінутка.
Посуваємося трохи (утворимо пари).
Ви заряди позитивні. Зобразіть їхню взаємодію.
Одні з вас – заряд позитивний, інший – негативний. Зобразіть їхню взаємодію.
Ви заряди негативні. Зобразіть їхню взаємодію. Слайд 10
Виступ учня на тему: «Електризація корисна та шкідлива» Додаток 1 Слайди 11-12.
V. Закріплення
а) Фронтальний експеримент.
1. У вас на столі лежать дві смужки з поліетилену та дві смужки з паперу. Покладіть на смужку із поліетилену смужку із поліетилену. Погладьте їх тильною стороною долоні. Спробуйте розвести їх, а потім повільно зближайте. Що ви бачите? (відштовхування) Як зарядилися смужки?
А тепер покладіть на смужку з паперу смужку із поліетилену. Погладьте їх тильною стороною долоні. Спробуйте розвести їх, а потім повільно зближайте. Що ви бачите? (Притягнення). Як зарядилися смужки?
б) Дослідницька робота.
Виконуючи роботу, складіть план проведення експерименту щодо визначення знака заряду, проговоріть один одному порядок своїх дій.
1-ша група.Визначте знак заряду, який отримується на пластмасовій лінійці, потертій об сухий аркуш паперу. Необхідні пристрої визначте самі.
2-я група.Маючи у своєму розпорядженні пластмасову гребінець, ебонітову паличку, султан, суконку визначте знак заряду, що отримується на гребінці під час розчісування волосся.
3-я група.Підвішений до штатива на шовковій нитці метелик заряджений, але невідомо який знак його заряду. Як, маючи у своєму розпорядженні скляну паличку та шматок шовку, визначити знак заряду на метелику?
в) тест(виконується на подвійному листі, між листами вставлено копіювальний папір; верхній лист здається, нижній залишається в учня для перевірки та самооцінки виконаної роботи)
- Як взаємодіють заряджена паличка та паперова гільза у випадку аі у випадку б?
- Який знак заряду має ліву кулю у випадку аі у випадку б?
- Чи правильно зображені взаємодії заряджених тіл?
- Висячі поруч паперові гільзи наелектризували. Після цього вони розташувалися так, як показано малюнку. Поодинокі чи різні заряди отримали гільзи?
Слайд 13
VI. Підсумок уроку. Домашнє завдання. Рефлексія.
(електризуємо повітряні кульки-смайлики та прикріплюємо їх на стіну над дошкою; діти виходять до дошки та ставлять плюс під обраним смайликом.)
§25, 26. Вивчити записи у зошити.
Завдання на вибір:
- Запишіть приклади електризації, з якими ви зустрінетеся вдома.
- Проведіть експеримент із електризації з наявними вдома предметами.
- Проведіть дослідницьку роботуна тему «Електризація тіл» за планом:
- Мета дослідження.
- Устаткування.
- Хід дослідження.
- Висновки.
Результати роботи можна подати у вигляді презентації, опису або фотографій тощо.
Інтернет ресурси:
- shi51.ucoz.ru/index/elektrizaciya_tel_8/0-58
- wiki.edc.samara.ru/index.php/
- Норми та сніп газопостачання Який газ газопроводі житловим будинкам
- ЗС РФ: мешканці багатоквартирного будинку не мають права використовувати гостьову автостоянку у дворі будинку для постійного паркування своїх автомобілів
- Підвищення кваліфікації у сфері ЖКГ Курси у сфері ЖКГ
- Познайомимо дитину з одягом англійською